Skocz do zawartości

Długie ekspozycje, a podniesienie lustra w DSLR.


karpiu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytania dotyczące wstępnego podnoszenia lustra do robienia szerokich zdjęć astrofoto przy długich ekspozycjach. Po pierwsze, czy ma to w ogóle sens (nie jestem specjalnie doświadczony w robieniu zdjęć nocnego nieba)? A spotykałem się z różnymi, skrajnymi opiniami - jak to wygląda według praktyków? Mówię o czasach naświetlania rzędu od kilkunastu do powiedzmy 240 s (do prowadzenia mam Sky-Watchera Star Adventurera). Jeżeli odpowiedź jest twierdząca to mam drugie pytanie - czy udało się komuś pracującemu na Canonie, mającemu interwałometr (ja mam Aputure AP-TR3C) tak go ustawić, by w trybie BULK robił zdjęcia na naświetlaniu dłuższym niż 30 s, ze wstępnym podniesieniem lustra i do tego z minimalnymi odstępami między kolejnymi ekspozycjami (rzędu 2-3 s). Niestety w trybie BULK i przy podniesionym lustrze dzieją się u mnie jakieś dziwne rzeczy i nie działa to tak jak bym sobie tego życzył. Interwałometr traktuje podniesienie lustra jako wyzwolenie migawki na czas na który było ustawione naświetlanie + czas przerwy między zdjęciami, później wyzwala migawkę i naświetla przez czas równy ustawionemu naświetlaniu, po czym kończy naświetlać i przed podniesieniem lustra czeka kolejny cykl (czas ustawionego naświetlania + czas przerwy między wyzwoleniami), a nie o to mi chodzi :). Chciałbym by działało to tak jak jest to bez trybu BULK (niestety tam maksimum to 30 s), czyli aparat po włączeniu interwałometru podnosi lustro na jakieś 1-2 sekundy, potem wyzwala migawkę na ustawiony czas i po tym czasie robi przerwę (na ustalony przeze mnie czas) po czym operację powtarza. Wiem, że to zawiłe, ale jeżeli ktoś próbował, to na pewno spotkał się z tym problemem. Ew. czy zainstalowanie Magic Lantern'a pozwala ustawiać z poziomu aparatu czas naświetlania na więcej niż 30 s? Może to byłoby rozwiązaniem...

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MagicLantern pozwala z poziomu aparatu ustawiać dowolne ekspozycje dłuższe niż 30 sek.,  jest też jeśli się nie mylę opcja podniesienia lustra. Osobiście jednak robię zdjęcia Canonem od kilku lat i  nie wydaje mi się żeby potrzebne  było wcześniejsze podnoszenie lustra, zwłaszcza przy ogniskowych prowadzonych Star adventurerem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest kwestia ogniskowej i silnego "trzymania" zestawu teleskop+aparat na montażu i statywie.

Ja osobiście nie robiłem zdjęć na star-adventurze wiec zgodziłbym się ze wątpliwy może być wpływ wcześniejszego podniesienia lustra. Spróbuj jednak zrobić zdjęcie np księżyca aparatem podpiętym do mak'a lub sct. Wtedy zobaczysz różnice :-)

(tylko nie wieszaj go na star-adventurze )

sorki za ten dopisek ale ktoś mógłby zrozumieć ze to polecam. :-)

Edytowane przez pki1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Przy foto dziennym wstępne podnoszenie lustra ma sens. Fotki dzikiej zwierzyny, w dzień, obiektywem bez stabilizacji przy ogniskowej 400mm robiłem zawsze ze wstępnym podnoszeniem lustra. W astro też bym się trzymał tej zasady, gdyby nie problemy techniczne o których piszesz. Olałem to i jak koledzy wcześniej napisali, negatywnych skutków nie zauważyłem. Gdyby działało, to bym używał, ale nie chciało, to w dupie to miałem i jakoś astro fotki wychodziły.

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.