Skocz do zawartości

Czasy avikowania w panelowym zdjęciu Księżyca


dziki

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

 

Mam pytanko w temacie ustawiania parametrów avikowania Księżyca.

 

Jak jest lepiej - czy czas naświetlania ustawić na najjaśniejszej części Księżyca tak żeby histogram był wypełniony i potem nie zmieniając avikować poszczególne fragmenty (czyli ciemniejsze wyjdą ciemniej), czy na każdym panelu zmieniać czas tak żeby histogram był podobnie wypełniony - powiedzmy w 60% (czyli krótsze czasy na jaśniejszych partiach i dłuższe na ciemnych)?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lemarc no właśnie i jak z tym ustawieniem - jak na daną sesję ustawisz na najjaśniejsze kratery to tym ustawieniem lecisz? Czy trochę wydłużasz czas na ciemne partie?

 

Postaram się wrzucić porównanie z jednej nocy, dwa zdjęcia: jedno robione jednym ustawieniem a drugie "kompensowane", czyli zmiana czasu podczas avikowania kolejnych paneli. Nie wiem które lepsze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po lewej raz ustawiony czas na jasne partie i całość nagrana bez zmian. Po prawej podbijałem czas na ciemniejszych partiach. Na pierwszy rzut oka widać różnicę na kraterach przy terminatorze... No i pytanie, który lepszy? A może nie ma odpowiedzi?

 

Księżyc z 16.08.2017, godzina 2-2:30, około 40 paneli na jedno zdjęcie, 250 klatek z 500, Mak 180 + ASI 120MM + GSO RED #25

Złożone w Image Composite Editor, AstraImage, PSP.

Moon_porównanie.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założę się, że w mozaice ze zmiennym czasem musiałeś usuwać "pióropusze" z ciemnego tła i w końcu trochę z linii terminatora utonęło w czerni? To jest ta ujemna strona zmiany czasu.

Łukasz, nie ma dobrego sposobu. Pod tym względem faza po ostatniej kwadrze nastręcza najwięcej problemów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie wzorem jest obraz wizualny w teleskopie. Wiadomo że dynamika kamery mu nie dorówna, ale jakieś przybliżenie tego widzenia powinno być. Innym problemem jest to że lewa połowa Księżyca ma przewagę ciemniejszych partii, a prawa jaśniejszych, dlatego faza na Twoim zdjęciu jest trudniejsza do opanowania, bo krawędź jest jasna, a strefa terminatora ciemna i stapia się płynnie  bez widocznej granicy. Suwakiem gamma można terminator rozjaśnić tak, by był widoczny, no ale nie da się tu podać wartości liczbowych, bo to zależy od migawki, gainu, światłosiły, ogniskowej, przejrzystości atmosfery itp. Trzeba poćwiczyć ustawienia i wybrać najlepsze w danej chwili. Nie używam programów składających mozaiki ze zdjęć o zmiennych parametrach. Mozaikę całej fazy robię na jednych ustawieniach kamerki, ale jeśli program daje sobie radę z różnie naświetlonymi partiami, to super. To sie przydaje kiedy np. pojawiają się w trakcie sesji jakieś cirrusy.

 

Dla mnie lewa fotka jest lepsza mimo słabszego kontrastu, bo terminator się zarysowuje.

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.