Skocz do zawartości

IC 5146 próba uporania się z Kokonem


kasperro

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to moje drugie zdjęcie zrobione kamerą atik 314L+ jako LRGB więc proszę o wyrozumiałość :P

czarne "rogi" zdjęcia wynikają oczywiście z braku dokładności przy mocowaniu kamery - zdjęcie robiłem przez 3 noce i nie zwróciłem szczególnej uwagi na to pod jakim kątem ją montuję (a na kadrowania zbyt skromna rozdzielczość) :/

 

co do parametrów

L: 54 x 5min

RGB: 10 x 5 min na kanał

 

atik 314L+, filtr IDIAS, SW-80ED, heq-5,

Photoshop i Pix LE, Materiał zbierany z obrzeży Wrocławia

 

Proszę o uwagi i porady - szczególnie chętnie te dotyczące obróbki ;)

cocoon_nebuka.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filtry Baader.

Jest nieproduktywne? tzn używanie tego filtra przy kamerze (a nie tak jak wcześniej go używałem przy DSLR) nie ma sensu?

Myślałem, że filtr L stosuje się do wycięcia podczerwieni i uniknięcia halo, rozumiem, że IDAS robi to samo?

i jeszcze tak żeby sprecyzować - IDAS LPS P2 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam ten filtr, choć używam sporadycznie ze względu na koszmarne LP (zazwyczaj robię Narrow Band). Potwierdzam, że filtr ma odczuwalny wpływ na kolor, w moim odczuciu najbardziej na niebieski, ale uważam że warto go stosować (chyba że niebo jest faktycznie dobrej jakości). Być może jestem w błędzie, bo jak wspominałem, koncentruję się na NB. Chętnie wysłucham opinii innych użytkowników. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Piotr4d napisał:

Podejrzewam że problem leży w braku ostrości.

fakt - ostrzę na maskę i po każdej zmianie filtra też koryguję

ale zauważyłem, że gwiazdki są znacznie większe w kanale L niż pozostałych - czy to normalne? tak jak mówię w LRGB jestem totalnie G (zielony) dlatego pytam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ileż ja czasu spędziłem na porównywaniu IR/UV - Neod - UHCS - IDAS, ten ostatni jest bezkonkurencyjny pod względem cięcia LP a przy tym zachowania naturalnych barw. Jako ciekawostkę stosowałem IDAS+Neod co daje coś pomiędzy IDAS a UHCS. Tak jak pisałeś IDAS ma być na stałe niczym okienko komory matrycy, i przy L i przy RGB inaczej RGB zebrane bez niego zostanie zniszczone przez LP i będzie się miało nijak do kanału L, co widać sam wykombinowałeś i zastosowałeś :)

 

Działem na obrzeżach miasta i Neod niewiele daje, UHCS niszczy kolory a IDAS jest jeszcze dość subtelny ale robi swoje, taka moja opinia.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu mówię, nie testowałem Idas'a, za to prowadziłem próby z CLSem i Neodymem Baadera i Semi Apo (który też jest filtrem neodymowym)  Moje wnioski  są zbieżne z Hamala. Z zastrzeżeniem, na słabe niebo nie ma rady. Wiele też zależy o d rodzaju źródła LP, jeśli spory udział w jego generowaniu, a tak jest w moim przypadku, moją lampy LED, można zapomnieć o skuteczności  ww. filtrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Tayson napisał:

dorzuce cos od siebie.

w jaki sposob IDAS wplywa na kanal B?

powieksza gwiazdki, tworzy obwodki, kolor niebieski przesuwa w strone innego koloru - wypisuje co mi przyjdzie do glowy.

 

dzieki za odp sorki za offa.

Na forum jest właśnie zdjęcie miotły z modyfikowanego Canona z IDASem. Zobacz jak wygląda tam niebieski. Mocno wpada w szary. Nigdy nie udało mi się odzyskać właściwego niebieskiego na tym obiekcie po zastosowaniu IDASa, jednak zaznaczam, że nie jestem gigantem processingu. 

 

Poprawka, to zdjęcie jest z filtrem CLS a nie IDAS, jednak zasada jest tutaj podobna. 

Edytowane przez Łukasz K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.