Skocz do zawartości

Zestaw do astrofoto


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.
Na początku przepraszam, bo takich w tematów jak mój to widzieliście tyle, że worek można napełnić, ale pokazuję Wam byka i pomóżcie mi chwycić go za rogi.
Zamierzam kupić zestaw do astrofoto : głowicę SW Star Adventurer, statyw teodolitowy, a do tego Canona (będzie wykorzystywany wyłącznie do astrofoto), zależy mi na podpięciu całości do lapka i tu pojawiają się pytania :
1. jaki aparat preferujecie - budżet ok. 2000 zł (z opcją na "ciut więcej" ;))- wstępnie wiem, że musi mieć LV i pewnie aps-c,
2. czy RAW czy JPG? (coś skłaniam się ku RAW),
3. czy wybrane modele mogą pracować nie tylko na akumulatorach/bateriach? (może głupie pytanie, ale...)
4. czy dane modele trzeba modyfikować pod astrofoto (technicznie czy wystarczy zmiana softu) i kto może je wykonać ?
5. SW SA ma udźwig do 5 kg - zatem jaki maksymalnie wagowo obiektyw można w nim zamontować i czy może być typu zoom czy trzeba stałoogniskowe (jakie są Wasze typy?)? [po liźnięciu tematu sam sobie sugeruję - może na wyrost - dwa teleobiektywy : 18-55 i 55-200/300 - oczywiście do weryfikacji przez Was] - może zwyczajnie trzęsę portkami, jeżeli chodzi o udźwig, ale lepiej to z Wami skonsultuję... 
6. czy obiektyw/y powinny mieć jakąś konkretną f/...?
7. czy danego Canona można obsługiwać przez lapka ? (przez jakie oprogramowanie?),
8. czy są inne głowice astrofoto z większym udźwigiem (pokłosie pytania nr 5)?
9. jakie programy preferujecie do obróbki zdjęć? (GIMP?)
10. może skusić się na HEQ5 PRO + statyw NEQ5 (udźwig 16 kg - z tyłu głowy czyha pomysł na mały teleskop - zestaw do astrofoto) ?
To tyle jeżeli chodzi o to jakie pytania mnie męczą.

Edytowane przez Marcin_Sawicki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O aparacie foto i obiektywach to zapewne wypowiedzą się koledzy fotografujacy DSLR lub tacy co fotografowali : Iluvatar, dziki...

Ja Ci moge podpowiedzieć coś o montażach - nigdy podawany udźwig montażu nie dotyczy astrofoto, no chyba że fabryka podaje udźwig tyle to a tyle a do astrofoto tyle. Z reguły jest to 60-65% udźwigu deklarowanego.

I tu pytanie - o jakim astrofoto mówimy . Jeśli będzie to aparat z obiektywem max. 100 mm no to pewnie i nominalna nośność nie będzie potrzebna. A ja dłuższa ogniskowa - to wkraczamy w dziedzinę doświadczeń kolegów z różnymi montażami od SW SA do największych.

Musisz popatrzeć na to nieco inaczej - to ma być montaż mobilny? na wyjazdy wakacyjne samolotem? czy tylko samochodowe? czy montaż "przenośny" no ale raczej do samolotu się nie nadający?

Ja przez wiele lat jeżdziłem po Europie ( zaznaczam - jeździłem) z montażem Takahashi EM-200 - waga pewnie ze 20 kg, udźwig astrofoto ( z ogniskową 530 mm i kamerą FF STL 11000) jakieś 10 kg.

Potem jeżdziłem z EM-11 - waga już o wiele mniejsza udżwig dalej wystarczajacy do setupu FSQ 106N i STL 11000 z guiderem.

Ale nigdy z żadnym nie latałem samolotem. 

Jeśli zamierzasz latać - to SW AD lub podobny, jeśli jeżdzić - to HEQ5 Pro. Jeśli SW to ograniczenia , jeśli HEQ5 to większa elastyczność.

Wybór jak zwykle należy do Ciebie. :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to montaż "docelowy" czyli ten HEQ5 Pro lub odpowiednik :) Ja na takim fotografowałem z teleskopem FSQ 106N f5 odn. 530 mm ( ok. 7 kg) plus kamera ST2000 - z osprzętem pewnie ze 2 kg czyli 9 kg masz gwarantowane  :)

Na mojej stronie www.astrofun.pl jest jeszcze kilka zdjęć z tego setupu..

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Marcin_Sawicki napisał:

1. jaki aparat preferujecie - budżet ok. 2000 zł (z opcją na "ciut więcej" ;))- wstępnie wiem, że musi mieć LV i pewnie aps-c,
2. czy RAW czy JPG? (coś skłaniam się ku RAW),
3. czy wybrane modele mogą pracować nie tylko na akumulatorach/bateriach? (może głupie pytanie, ale...)
4. czy dane modele trzeba modyfikować pod astrofoto (technicznie czy wystarczy zmiana softu) i kto może je wykonać ?
7. czy danego Canona można obsługiwać przez lapka ? (przez jakie oprogramowanie?),
 

W kwestii aparatu:

 

1. Canon 1100D

2. RAW

3. można zasilać zasilaczem, nie ogranicza Cię wówczas bateria

4. zmiana softu nic nie da, trzeba wydłubać oryginalny filtr przed matrycą

7. Backyard Eos, Astro Photography Tool - APT

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. jaki aparat preferujecie - budżet ok. 2000 zł (z opcją na "ciut więcej" ;))- wstępnie wiem, że musi mieć LV i pewnie aps-c,

Używany 5D mark II
2. czy RAW czy JPG? (coś skłaniam się ku RAW),

RAW
3. czy wybrane modele mogą pracować nie tylko na akumulatorach/bateriach? (może głupie pytanie, ale...)

Da się zasilić z zewnętrznego zasilacza - jest dość kosztowny
4. czy dane modele trzeba modyfikować pod astrofoto (technicznie czy wystarczy zmiana softu) i kto może je wykonać ?

Na początek odradzam. Jest dużo obiektów, które modyfikacji nie wymagają.
5. SW SA ma udźwig do 5 kg - zatem jaki maksymalnie wagowo obiektyw można w nim zamontować i czy może być typu zoom czy trzeba stałoogniskowe (jakie są Wasze typy?)? [po liźnięciu tematu sam sobie sugeruję - może na wyrost - dwa teleobiektywy : 18-55 i 55-200/300 - oczywiście do weryfikacji przez Was] - może zwyczajnie trzęsę portkami, jeżeli chodzi o udźwig, ale lepiej to z Wami skonsultuję... 

Waga to mniejszy problem. Gorzej z jakością prowadzenia SWSA ma periodic error +/- 15 arcsec. Bez guidingu nie powinieneś wychodzić poza ogniskową 200mm. Moim zdaniem wszystko powyżej da znaczący odrzut bo gwiazdki będą pojechane. Niby w SWSA można się ratować guidingiem, ale IMHO wtedy lepiej pójść w dorosły montaż.
6. czy obiektyw/y powinny mieć jakąś konkretną f/...?

Powinny mieć jak najmniejszą f przy jednocześnie doskonałej jakości na tej "f". Polecam Canon 100mm f2.8L lub Canon 200mm f2.8L lub Samyang 135mm f2 lub Sigma A 50mm f1.4 
7. czy danego Canona można obsługiwać przez lapka ? (przez jakie oprogramowanie?),

Laptop będzie bardzo przydatny. Poszukaj AstroPhotographyTool (APT) - niedrogie, a obsłuży sesję i co ważne - automatycznie ustawi ostrość w przypadku obiektywu z AF. 
8. czy są inne głowice astrofoto z większym udźwigiem (pokłosie pytania nr 5)?

IMHO nic godnego uwagi
9. jakie programy preferujecie do obróbki zdjęć? (GIMP?)

Obróbka jest trudna, będziesz chciał skorzystać z tutoriali, a wszystkie są na Photoshopa. PS to IMHO jedyna opcja dla kogoś, kto się chce nauczyć
10. może skusić się na HEQ5 PRO + statyw NEQ5 (udźwig 16 kg - z tyłu głowy czyha pomysł na mały teleskop - zestaw do astrofoto) ?

Skusić się zawsze warto. Przy tym montażu już należy myśleć o guidingu (potrzebujesze małej lunetki i kamery guidującej). Jako mały teleskop proponuję Canon 400mm f5.6L. Dobrze skorygowany refraktor z wbudowanym fokuserem

 

Podsumowując:

Jeśli masz dużo gotowizny i baaardzo dużo determinacji, proponowałbym wejść od razu w HEQ5. Najlepiej używkę, żeby dużo nie stracić przy odsprzedaży.

Do tego, na początek aparat z obiektywem. Jak wsiąkniesz w astro - sam będziesz wiedział jaki chcesz wykonać następny krok.

Jeśli nie jesteś pewien, czy Cię wciągnie, SWSA + aparat + dobry, acz krótki obiektyw to niegłupia opcja na początek. Szerokie kadry pozwolą Ci się nauczyć nieba, obsługi sprzętu i obróbki. Jak to opanujesz, to potem pójdzie jak z płatka. IMHO największy błąd, to skok na głęboką wodę, czyli teleskop i długie ogniskowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.