Skocz do zawartości

Całkowite Zaćmienie Słońca w Stanach Zjednoczonych - Streamy, Dane, Przydatne linki


slvmtz

Rekomendowane odpowiedzi

Oto godziny dzielą nas od najbardziej wyczekiwanego zjawiska astronomicznego w tym roku, a więc od Całkowitego Zaćmienia Słońca widocznego w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wielu Polaków wybrało się przez ocean, aby owo niezwykłe zjawisko obserwować osobiście, ale też bezdyskusyjna większość została tutaj - w Europie. Nie oznacza to jednak, że zjawisko to będzie dla nas, którzy zostaliśmy w naszym kraju niedostępne. Oczywistością jest fakt, że instytucje takie, jak chociażby NASA będą to zjawisko transmitowały na żywo z wieloma uświetnieniami, ale pomyślałem, że nie chce mi się słuchać angielskiego biadolenia i zrobiłem mały research po internecie, który pozwolił mi odnaleźć kilka webcamów w miastach stojących na drodze cienia Księżyca.


Większość z nich skierowana jest na krajobraz poszczególnych miast, ale są też takie, które obejmują kadrem np. tylko ptasie gniazdo. To czym kierowałem się szczególnie dokonując rozeznania w internecie to pośrednie dostrzeżenie następstw zaćmienia. Zależy mi zatem na dostrzeżeniu ciemności, reakcji ludzi i innych tego typu rzeczy w trakcie trwania zjawiska w poszczególnych miejscach.

Poniżej zamieszczam mój plan, który wymaga zręczności i dobrego refleksu. Jeśli ktoś czuje potrzebę obserwacji zaćmienia w taki sposób, jak ja to polecam się z nim zapoznać, a jeśli znowuż nie chce wam się z tym wszystkim bawić to polecam zainteresować się moim wydarzeniem na YouTube. W trakcie streamu będę starał się sprostać zadaniom, które stawiały będą przede mną okoliczności pozwalając wam na zaoszczędzenie nerwów (że coś przeoczycie) i na pełen relaks oraz cieszenie się pozytywami całego zaćmienia.
 


PLAN DZIAŁANIA 
Całkowite zaćmienie Słońca

21 sierpnia 2017

 

Przydatne dane:

  • 18:48 - początek fazy całkowitego zaćmienia Słońca na Pacyfiku.

  • 19:17 - całkowite zaćmienie Słońca w Salem (Oregon).

  • 19:25 - aktualizacja zdjęcia z kamery internetowej w Salem (faza 90%) w tym mieście,

  • 19:27 - częściowe zaćmienie w Idaho Falls (faza 92%),

  • 19:33 - Idaho Falls - całkowita faza zaćmienia Słońca,

  • 19:35 - Jackson Hole całkowita faza zaćmienia Słońca i koniec tego zjawiska w Idaho Falls,

  • 19:50 - Omaha w stanie Nebraska - głębokie częściowe zaćmienie Słońca,

  • 20:04 - 98% zaćmienia słońca w Omaha,

  • 20:27 - całkowite zaćmienie Słońca widoczne z Nashville w Tennessee,

  • 20:47 - chwilowe całkowite zaćmienie w Folly Beach w południowej Karolinie,

  • 20:50 - głębokie częściowe zaćmienie na Daytona Beach na Florydzie,

  • 21:37 - głębokie częściowe zaćmienie na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych,

 

Przydatne linki:

  • webcam Idaho Falls aktualizowany, co 30 sekund - KLIKNIJ

  • webcam Jackson Hole na żywo - KLIKNIJ

  • webcam Omaha (budka na ptaki) - KLIKNIJ

  • webcam Nashville - KLIKNIJ oraz aktualizowana co 15 min KLIKNIJ

  • webcam Folly Beach - KLIKNIJ

  • webcam Daytona Beach Floryda - KLIKNIJ

  • webcam Brytyjskie Wyspy dziewicze - KLIKNIJ

 

Bezpośrednie streamy dotyczące zjawiska:

  • Lubię 6
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem wszystko na moim komputerze i chciałem przygotować stream, ale niestety ... elektronika nie wyrabia tzn. gdybym puścił stream to zapewne widzielibyście pokaz slajdów zamiast relacji na żywo, dlatego sobie jej oszczędzę. 

Proponuję jednak alternatywę: https://www.facebook.com/gwiazdywdloniach/

Właśnie układam "planowanie" postów w taki sposób by informowały was one o przebiegu zjawiska i o tym, jak można "pośrednio" je zauważyć jego następstwa. Obserwujcie, więc fanpage i patrzcie co się dzieje razem ze mną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z ISS jest mega, własnie na takie zdjęcie czekałem. W ogóle od 18 byłem na Streamie Nasa jak i facebookowych i nie nudziło mi się do 20:00:) Więcej już nie mogłem oglądać. Największe emocje były przy "Here comes the Diamond ring, woooooow":)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy, co usmazy prof. DRUCKMULLER z Brna. Byl tam prawdopodobne z dwoma ekipami, na wypadek ze ktoras z miejscowek nawali z pogoda. Przemieszczanie sie w inne miejsce nie wchodzilo by w rachube ze wzgledu na ilosc sprzetu itp.  Profesor specjalizuje sie w zaprzegnieciu do opracowania fotek matematyki, oczywiscie w tandemie z komputerem. Jest wykladowca matematyki na brnienskim uniwersytecie, himalaista, hodowca kaktusow... Barwna postac. Jego foty maja wartosc wybitnie naukowa

i jest ceniony przez naukowcow w USA, przez NASA. Od wielu, wielu lat jezdzi z "zaloga" na zacmienia, chyba zawsze towarzyszy mu zona i corka , ktore merytorycznie pomagaja przy opracowywaniu, obrobce materialu. Raz przy okazji zacmienia opracowal i zrealizowal trudny program, przydatny studentom czy popularyzacji nauki : " sprawdzil"  teorie Einsteina o ugieciu swiatla , tzw. soczewkowanie grawitacyjne. 

Swego czasu prezentowalem go szczegolowiej na AP  i Maniaku  .  Link do Jego strony, mam w swoim podpisie / stopce .

 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.