Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


Deery

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
1.Szukam sobie pierwszego teleskopu/lunety.
Chciałbym mieć możliwość oglądania mgławic i planet.

+ZALEŻY mi na jakosci obrazu i przyblizeniu.
-NIE ZALEZY mi na tym żeby teleskop był lekki. Może ważyć 150kg. 

 

Planuje na to przeznaczyć ok 500-900 zl. 

Czy ktoś może coś polecić?
2.Ew. Dać jakieś rady o których warto pamietać przy zakupie.

3.Zależało by mi na możliwości podpięcia aparatu do teleskopu. Czy można  to zrobić za pomocą jakiegoś adaptera z każdym sprzętem?
4.W moim przypadku podstawa Dobsona ma jakiś sens? (duże przybliżenia i jesli się da, robienie zdieć)   

Pozdrawiam i Dziękuję za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nowy to ten

https://fotozakupy.pl/product-pol-996-Sky-Watcher-Dobson-6-MAPA-NIEBA.html

ale tutaj to fotografowanie bardzo ograniczone i słabiutkie by było

 

Jak znajdziesz używany (taniej zatem) to ten:

https://fotozakupy.pl/product-pol-5598-Sky-Watcher-BKP15075-EQ3-2.html

 

Pozdrawiam

p.s.

EDIT

więcej kasy przeznaczysz to popieram i czekamy na propozycje

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja proponuje przyjać dwie opcje:
1.Załóżmy ze skaczemy z kwotą do 1500 zł.
2. Co by bylo idealne do taki zastosowań bez względu na cene? (Tak wiem teleskop Habbla, ale wrócmy na ziemie)
3.http://militaria-shop.pl/produkt/teleskop-sky-watcher-synta-bkp13065eq2-sw-1203-d?
Mam wrażenie, ze powinienem zapomniec o 130 mm tylko zacząć od 150mm

 

Edytowane przez Deery
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że dopiero zaczynasz zabawę w astronomię. 

Moja rada - zacznij od wizuala. Fotografia astronomiczna to inna półka. Nie te pieniądze. Nie z zerowym doświadczeniem. 

Naucz się oglądać niebo. Kup do tego Syntę 8 cali. Najlepiej z tutejszej giełdy albo z astromaniak.pl albo z forum astronomiczne.pl

Zawsze później możesz ją odsprzedać bez albo z niewielką stratą. 

Ciężko pożenić wizual I foto. 

I to nie jest tak fajnie, pstryk I masz zdjęcie, chyba, że prosta fotka Księżyca. Ciężka praca, dużo wydanych pieniędzy, mnóstwo nauki i poświęconego czasu. 

Efekty są niesamowite. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczołem się rozgladać za syntą 8.
Jest wazna rzecz o ktorej nie wspomnialem a wszedzie ja pisza.
Mieszkam na obrzezach miasta. nie sa to warunki strikte miejskie, ale ciagle są latranie przy ulicy itp
Syntra 8/10 swiaetnie sie sprawdza w warunkach ciemnego nieba, a tak jak patrze i czytam po forach i artykułach to ludzie w będacy w miejscu takim jak moje polecaja raczej mac 127 czy ED 80 SW czy  ED 80 SW, SW 120/600(ostatni blizej widelek cenowych ktorych sie trzymamy).
Ktos sie moze do tego jakos odniesc? 
Jaki jest najwazniejszy parametr na ktory musze uwazac jezeli nie chce duzych strat jakość obrazu przy jasnym niebie?

Edytowane przez Deery
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Deery napisał:

Zaczołem się rozgladać za syntą 8.
Jest wazna rzecz o ktorej nie wspomnialem a wszedzie ja pisza.
Mieszkam na obrzezach miasta. nie sa to warunki strikte miejskie, ale ciagle są latranie przy ulicy itp
Syntra 8/10 swiaetnie sie sprawdza w warunkach ciemnego nieba, a tak jak patrze i czytam po forach i artykułach to ludzie w będacy w miejscu takim jak moje polecaja raczej mac 127 czy ED 80 SW czy  ED 80 SW, SW 120/600(ostatni blizej widelek cenowych ktorych sie trzymamy).
Ktos sie moze do tego jakos odniesc? 
Jaki jest najwazniejszy parametr na ktory musze uwazac jezeli nie chce duzych strat jakość obrazu przy jasnym niebie?

A do ilu mag widzisz gwiazdy? Czy widzisz Drogę Mleczną?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, JSC napisał:

A do ilu mag widzisz gwiazdy? Czy widzisz Drogę Mleczną?

Widze gwiazdy do 3 wielkosci gwiazdowej gołym okiem.
Przynajmniej mam nadzieje ze dobrze to odczytalem.
Droge mleczną wogole albo odrobnę przy horyzoncie.

 

Edytowane przez Deery
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poluj na dobsona 10 cali, najlepiej GSO. Od czasu do czasu się pojawiają w cenach od 1500 do 1700, a nawet czasem można trafić z podniesionym lustrem (czyli przystosowany do astrofoto).

 

A jeśli chcesz się pobawić dosyć tanio, to mam sky-watchera 130/900 którego mogę sprzedać za 270zł + 60zł napęd w RA. Nie jest to nowy zestaw, był naprawiany, ale jest jak najbardziej sprawny. Spędziłem z Nim prawie rok na początku i bardzo sobie cenię ten czas.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.08.2017 o 17:21, Deery napisał:

Widze gwiazdy do 3 wielkosci gwiazdowej gołym okiem.
Przynajmniej mam nadzieje ze dobrze to odczytalem.
Droge mleczną wogole albo odrobnę przy horyzoncie.

 

Jakie gwiazdy w Lutni/Lirze widzisz gołym okiem? Oprócz Wegi :icon_cool:. Jest wysoko teraz. Jeśli widzisz Epsilony, to masz całkiem dobre niebo (>5m).

Później weź Łabędzia. Itd. 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, cwic napisał:

Poluj na dobsona 10 cali, najlepiej GSO. Od czasu do czasu się pojawiają w cenach od 1500 do 1700, a nawet czasem można trafić z podniesionym lustrem (czyli przystosowany do astrofoto).

 

A jeśli chcesz się pobawić dosyć tanio, to mam sky-watchera 130/900 którego mogę sprzedać za 270zł + 60zł napęd w RA. Nie jest to nowy zestaw, był naprawiany, ale jest jak najbardziej sprawny. Spędziłem z Nim prawie rok na początku i bardzo sobie cenię ten czas.

Od tyłu: dziękuje za propozycje. Prawie sam kupiłem dokladnie takiego skywtera zanim do was napisalem. Widzialem zdicia co to potrafi i uwazam, ze to troche za mało. Ale dzięki za propozycję.
Mozesz troche rozwinac opowiesc o podniesionym lustrze ? To pomaga przy astrofoto, dlaczego?
Jesteś pierwsza osoba ktora mnie odysła do Gso, zamiast do Syntry, Jaka jest miedzy nimi roznica? 


 

 

3 godziny temu, kjacek napisał:

Jakie gwiazdy w Lutni/Lirze widzisz gołym okiem? Oprócz Wegi :icon_cool:. Jest wysoko teraz. Jeśli widzisz Epsilony, to masz całkiem dobre niebo (>5m).

Później weź Łabędzia. Itd. 

 

Juz lece sprawdzic na zewnatrz.'D'D
 

Edytowane przez Deery
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec widzę całą lutnie z Epsilonami. :D
Jak spojrze przez lornetkę to nawet widze dwa epsilony.:D
Widzę całego łabędzia pegaza z takimi pierdołami jak  γ Peg.
Problem polega na tym ze blisko horyzontu ma poświatę od miasta z jednej strony mniejsze z jednej wiekszą i np. Perseusz jest widoczny do połowy. 
No ale z tym nic nie zrobie.
Czyli na podstawie

5 godzin temu, kjacek napisał:

Jakie gwiazdy w Lutni/Lirze widzisz gołym okiem? Oprócz Wegi :icon_cool:. Jest wysoko teraz. Jeśli widzisz Epsilony, to masz całkiem dobre niebo (>5m).

Później weź Łabędzia. Itd. 

 

stwierdzam ze mam wiecej niz 5mg.;D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę słabo, ze jest ta poświata - szczególnie jak jest na południu, jeżeli jest  na północy to ujdzie.  Z miasta, to trudno się obserwuje obiekty mgławicowe. Dobrze wychodza jedynie Księzyc, planety i gwiazdy podwójne. Dlatego lepiej kupić mobilny teleskop i wyjechac kawałek pod ciemne niebo (dodatkowo nic ci nie zasłania i masz przegląd całego nieba). Z drugiej strony moze nie masz tak źle i wówczas duży "stacjonarny" Newton ma sens, tym bardziej, ze nie musisz ruszać tyłka z domu, a to dość istotne (wiem z doświadczenia ;))

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, JSC napisał:

Trochę słabo, ze jest ta poświata - szczególnie jak jest na południu, jeżeli jest  na północy to ujdzie.  Z miasta, to trudno się obserwuje obiekty mgławicowe. Dobrze wychodza jedynie Księzyc, planety i gwiazdy podwójne. Dlatego lepiej kupić mobilny teleskop i wyjechac kawałek pod ciemne niebo (dodatkowo nic ci nie zasłania i masz przegląd całego nieba). Z drugiej strony moze nie masz tak źle i wówczas duży "stacjonarny" Newton ma sens, tym bardziej, ze nie musisz ruszać tyłka z domu, a to dość istotne (wiem z doświadczenia ;))

Mam kraków na północy i wschodzie i cimniej na zachód i południe. Czyli ogolnie jest legalnie.;D
Byłem dzis w sklepie i miałem w ręku  syntre 8. Cięzkie i nie nieporeczne. Napewno to bardzo szpanersko wyglada miec taki duzy teleskop. ale zabranie go na wycieczke za miasto napewno jest znichecajace. Pozatym dobson sam w sobie zrobił na mnie złe wrazenie. Ale jest tania, to prawda.
Ogólnie cała rozmowa sprowadza sie do szukania  używki Mac 127 lub Sky-Watcher-BKP15075-EQ3-2 (https://fotozakupy.pl/product-pol-5598-Sky-Watcher-BKP15075-EQ3-2.html)

EW prosze o wyprowadzenie z błędu z tym sky watcher.

Taka mnie jeszcze naszła rzecz: Może ktos powiedziec od jakiej ceny/modelu zaczynaja się sensownych osiagów refraktory?

Edytowane przez Deery
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedziec co lepsze, bo osobiste preferencje sa tak różne, ze tutaj na forum wymienią ci wszystkie dostepne na rynku teleskopy zanim wątek zostanie uznany za zakończony :D

 

Co do refraktorów - bardzo sensowny jest 100 ED.  Cena tuby to 2800zł + montaz z 800zł.  Generalnie to nie mniejszy niz 3cale - taka granica ustalona juz chyba 100 lat temu ;)

Jesli ma byc zwykły achromat i ma się sprawować dobrze w różnych zastosowaniach to tylko długa rurka. Co najmniej f10...

 

Jest taka zasada - teleskopy o duzej światłosile (duza to np. f5) sa do DSów, o małej swiatłosile (np. f15) sa do planet. Pewnym wyjątkiem są drogie refraktory dublety na fluorytowych szkiełkach lub triplety itd..., który "uciagną" krótką ogniskową.

Jesli teleskop ma dobrze pokazywać DSy to powinien miec minimum 8 cali - tez taka granica ustalona juz chyba z 50 lat temu...;), ale wcale to nie znaczy, ze w mniejszych (lub "planetarnych") niczego nie zobaczysz... Nawet ostatnio jest taki wątek o mozliwościach Maka 180mm na DSach. Oczywiscie działa to też  odwrotnie  - w DSowym f5 tez zobaczysz planety.

 

 

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz 150kg? Czy mobilny teleskop? 

Musisz odpowiedzieć sobie na to pytanie, ewentualnie podzielić się swoimi uwagami. 

Nie ma czegoś takiego jak 'sensowne osiągi teleskopu'. Każdy jest inny, każdy inaczej widzi świat. 

Niebo można oglądać różnymi przyrządami. Gołym okiem, jak ktoś ma sprawny wzrok, w okularach jeśli nie ;-). 

Lornetka na statywie jest super. 

Jeśli chodzi o teleskopy, wybór jest szeroki. Każdy teleskop ma swoje plusy i minusy. Cena też jest silnym wyznacznikiem. 

Ktoś kiedyś napisał, im więcej wydasz, tym satysfakcja z korzystania większa. Może. 

Mak 127 to chyba  najbardziej sensowny(?) co do możliwości i ceny maczek. Ale dużo nim nie zobaczysz jeśli chodzi o DSy a planety słabo teraz. 

 

Kolega JSC w międzyczasie napisał Ci co uważa. Ja mam nieco inne zdanie co do achromatów, bo miałem SW 150/750 I uważam, że to fajny sprzęt do szerszych pól. Ale prawda, planety słabo. I generalnie to wszystko prawda. 

 

Jeśli chcesz przenośny sprzęt, to celowalbym w jakiś refraktor, najlepiej ED. Albo w achromat 120/600. Oba na AZ4. To jest moja wersja minimum. 

 

Zaczynałem od achromatu SW 80/400. 

To była fajna tubka do szerokich pól. 

Ewentualnie lornetka na statywie. 

Od czego byś nie zaczął, będzie dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, kjacek napisał:

Chcesz 150kg? Czy mobilny teleskop?

To był fragment z poczatku rozmowy kiedy jeszcze myslalem ze moge kupic teleskop i sobie go postawic w jednym miejscu bez konicznosci jakis wielkich wycieczek.
Teraz zdaje sobie sprawę z tego jak wkurzajace, a jednocześnie potrzebne moze byc przeniesienie newtona gdzies...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, kjacek napisał:

Od czego byś nie zaczął, będzie dobrze. 

Albo źle :D...

Ja zaczynałem od refraktorka 70/700 i byłem oczarowany. Cztałem jednak , że ludzie zczynajacy nawet od 12" Newtona czują mocny niedosyt, bo "planetki sa małe, a DSów to prawie w ogóle nie widać"  ;)

 

Najlepiej to zacząć przygode z astronomią od poczytania sobie o planetach, róznych gwiazdach, mgławicach... wówczas nawet ujrzenie gwiazdy w postaci jednej kropki  moze sprawiac wilka frajdę -  jest tutaj taki fajny wątek "Nietypowe kolory gwiazd" - naprawdę mozna się wciagnąc wiedząc co oznaczają te kolory...

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, JSC napisał:

ludzie zczynajacy nawet od 12" Newtona czują mocny niedosyt, bo "planetki sa małe, a DSów to prawie w ogóle nie widać"  ;)

 

28 minut temu, kjacek napisał:

Mak 127 to chyba  najbardziej sensowny(?) co do możliwości i ceny maczek. Ale dużo nim nie zobaczysz jeśli chodzi o DSy a planety słabo teraz. 

Panowie, bo zaczynacie dochodzic powoli do wniosku, ze niczym sie nie da. ;D;D;D A DS szczególnie.;D;D

Nie mogę znalezdz w kalendarzu ani forum, żadnego info o jakims spotkaniu pasjonatów astro. Coś jak spotyka sie parę osób z mozna porównac w naturze co i jak działa. 
Jakby ktos wskazal to było by miło.


Czuję się napełniony nową widzą i bardzo wszystkim dziękuję za wypowiedzi. Poczytałem sobie gdzie indziej też o  róznych soczewkach, rozwiazaniach itp wiec nie jestem juz taki zielony.
 

Oczywiście jeżeli ktoś chce cos jeszcze dodac/rozwinać/podzielic sie opinią to proszę śmiało pisac kolejne posty.

Chętnie poczytam (Pewnie nie tylko ja).;D



 

Edytowane przez Deery
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierz się na zlot. Koniecznie. 

Czytaj ze zrozumieniem. Nikt z nas nie pisał, że się nie da. Wprost przeciwnie. 

Ale nie spodziewaj się, że znajdziesz konkretny przepis pasujący 'pod Ciebie'. 

Ze względów wymienionych we wcześniejszych postach. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.