Skocz do zawartości

Gromada galaktyk w Pannie - NGC 4536, NGC 4527


dziki

Rekomendowane odpowiedzi

WOW :)

Niezwykle uroczo i fartownie (o ile to nie był mistrzowski zamysł) ułożyły się w pomost łączący te spajki (kolce) między centralnymi gwiazdami.

Kadr ciekawy, piękne kolorystycznie obiekty również (tym bardziej że mamy też co najmniej dwie mniejsze ale łatwo wyłapywalne galaktyki).

Moim zdaniem całokształt jest super i słałbym to i na APOD i na Polish APOD.

 

Pozdrawiam

 

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle Twoje zdjęcie jest świetne, tym bardziej, że to moje ulubione galaktyki.

 

A szczególne uznanie należy się za szybkość obróbki materiału. :)

 

A tak serio to jestem pełen podziwu dla kolorystyki, biorąc pod uwagę, że łączny czas naświetlania koloru to tylko 30 min. Też w ostatni weekend w górach zebrałem materiał do dwóch obiektów stosując za Twoim przykładem bin2 dla RGB, ale po 5 min na kanał. Ciekawe co mi z tego wyjdzie.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, dziki napisał:

Dzięki za dobre słowo, przyznaję bez ściemniania że spajki się tak ułożyły szczęśliwie z przyczyn losowych... hmmm może powinienem w totka zagrać ;)

NA APODa to nawet nie wiem jak zgłaszać ;) na szczęście na Polish APOD - jak najbardziej :D

Koniecznie dawaj na PAPODA

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Grzędziel napisał:

Też w ostatni weekend w górach zebrałem materiał do dwóch obiektów stosując za Twoim przykładem bin2 dla RGB, ale po 5 min na kanał. Ciekawe co mi z tego wyjdzie.

@Grzędziel, @dziki

A możecie mi wytłumaczyć w prostych słowach jaka jest przewaga (poza mniejszą wielkością klatki) zbierania materiału w bin2 dla koloru?

Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Główna przewaga jest taka, że robisz to w czasie kilkukrotnie krótszym - oszczędzasz czas.

 

Normalnie kolor paliłbym 300 do 600 sekund, dla bin2 120 sekund to odpowiednik 480 sekund w bin1 (pod względem ilości zebranych fotonów).

Więc kolor (w wersji minimum) do tego zdjęcia paliłem 30 minut zamiast 150 minut. W resztę czasu wlazły lighty :D

 

Oczywiście masz 2x mniejszą rozdzielczość pliku z kolorem, w procesie stackowania wielkość jest interpolowana do klatek light (nie pytaj którą opcję zaznaczyć, samo mi się tak robi :D), ale informacja o kolorze nie musi być tak szczegółowa jak o luminancji.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za pytanie które może się wydać niektórym laickie :-).

czy opisy obiektów na swoich zdjęciach robisz automatycznie jakimś programem?

Bo jakoś nie potrafię sobie wyobrazić robienia tego ręcznie analizując z atlasem gwiazdkę po gwiazdce.

zdjecie bardzo ładne ale najbardziej mnie intrygują opisy na takich zdjęciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne zdjęcie! Piękne kolory a w szczególności gwiazdy! Umiesz je podać w każdym zdjęciu. Odbiór psuje szum i nie tyle co przyczepił bym się do niego ale to, że widoczny bardziej jest w samych rogach. Za bardzo nie wiem co jest tego przyczyną? Poza tym fotka super!

Edytowane przez Jarzyna B.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.