Skocz do zawartości

Siły na zamiary.


Imar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie forumowiczów.

Przechodząc do rzeczy.

Posiadam montaż Celestron cg5gt klasy eq5, z testów w Internecie wynika że posiada on PE na poziomie 16 arcsec dotychczas prowadził on obiektywy 50mm-400mm ogniskowej z canonem 450d, guiding odbywał się za pomocą kamery internetowej z obiektywem 80mm.

Do tej pory z ogniskową około 200mm z prowadzeniem uzyskiwałem punktowe gwiazdy z czasami ekspozycji do 11 minut i pewnie dało by radę więcej ale nie próbowałem, na 400mm jedyny test który wykonałem to 7 minut również pozytywny.

Poniżej surowa klatka 7 minut.

Lecz to wszystko przy pikselu 5.2 i matrycy aps-c.

Zamierzam przerzucić się na dedykowaną kamerę do astrofotografii dla początkujących.

Była by to Atik 314e lub 320e.

Z matryca 1/2 całą i pikselu około 4.5 co zwiększa skalę trudności prowadzenia w stosunku do mojego canona prawie 4 razy.

Guiding odbywał by się z pomocą Asi 043Mc lub Asi120mm i lunetce 50/160mm.

Jaki refraktor uciągnął by mi ten montaż w fotografii ds z taką właśnie kamerą obrazującą?

Cały setup nie powinien ważyć więcej jak 6 kg wraz z akcesoriami typu kable grzałki itp.

Proszę o poradę by zakupić coś z czym ten montaż sobie poradzi.

Domyślam się że TS65q Apo 420mm będzie zbyt dużym wyzwaniem?.

Vega 7 minut test.jpg

pe_cg5gt_800.jpg

Edytowane przez MI89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam refraktor jest świetnym wyborem . Jak zauwazyłeś ograniczeniem jest montaż i teraz to pytanie do kolegów którzy mają lub mieli w łapkach takie cudo... da radę czy nie?

Na Twoim miejscu zrobiłbym próbę z tym docelowym guidingiem, Canonem z obiektywem 400 mm. To wiele powie niezależnie od opinii kolegów.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie Wessel guiding pojawi się pod koniec tego tygodnia i jeśli pojawi się też pogoda dokonam testu.Domyślam się że na Heq 5 to był by zestaw już dobry nie przekraczajacy jego możliwości.?

Edytowane przez MI89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten montaż i przez krótki czas stosowałem w astrofoto w zestawie canon + equinox66 z guidingiem , akceptowalne klatki uzyskiwałem przy czasach do 4 minut . TS 65q jest chyba kilogram cięższy , co nie ułatwia , podobnie jak zastosowanie malutkiej matrycy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyśl jeszcze te kamery, obie będą kiepską decyzją. 314e jak i 320 mają QE dla wodoru w okolicach 30%, do tego mały piksel i mała światłosiła refraktora to przepis na rozczarowanie. Jeżeli rozważasz małe matryce to poszukaj może na giełdach ktoś sprzedaje 314L+, cena podobna a do dzisiaj ciężko o lepszą propozycję do wąskich pasm.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam montaż HEQ5 i bez problemu wieszałem  ED 120 z ogniskową 765mm. Z resztą zobacz ostatnie zdjęcie Dzikiego zrobione tubą 150mm f5 właśnie na HEQ5.

A co do kamery to Atik 314L+ jest bardzo dobrym wyborem. Zauważ, że kamera ta ma większy pixel niż Twój Canon więc i wymagania jakości guidingu będą mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.