Skocz do zawartości

Powoli do przodu


Adm2

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem.

Zastanawiam się co kupić.
Sytuacja wygląda tak, że z mojego obserwatorium, czyli okna w kuchni, mogę tylko 4 rzeczy oglądać newtonem 150/750.
Księżyc, mgławicę Oriona, Jowisz, Saturn.

Ze zrobieniem zdjęć księżyca i mgławicy nie mam zbytnio kłopotów (jakość co prawda nie najlepsza), ale Jowisz jest strasznie jasny, mały i nawet pasów na nim prawie nie widzę moją przerobioną kamerą internetową a Saturna na niej w ogóle nie widać, i żadnych gwiazd też nie. Czarno.
Wizualnie da się ale nie przez kamerę.
Niedawno Barlowa x2 kupiłem ale coś nie wiele to zmieniło. Saturn jest trochę większy wizualnie, ale dalej malutki.
Przez kamerę na laptopie z WinXP Saturna nie widać. Kamera jest kiepska  i nie ma zbyt wielu możliwości ustawień.

Żeby nie stać w miejscu zastanawiam się nad następnym zakupem, z myślą o Jowiszu i Saturnie.

Fundusze ograniczone, i miejsce na przetrzymywanie sprzętu też.

 

1. https://www.bresser.de/en/Astronomy/Telescopes/Bresser-Messier-MC-127-1900-OTA-Optical-Tube.html
Lub SW Maka 127, ale on ma mniejszą ogniskową.

 

2.  https://astronomy-imaging-camera.com/products/usb-3-0/asi120mc-s/

Przydał by się też jakiś nowszy lapek do niej, bo z Win10 to mam tylko stacjonarny a nie będę go nosił do kuchni.

 

Co waszym zdaniem najbardziej mnie uszczęśliwi w tej chwili?

Edytowane przez Adm2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okno w kuchni to słabe rozwiazanie, bo turbulencje powietrza niszczą szczegóły i kontrast na planetach. Lepszym rozwiązaniem jest juz balkon, bo mozesz zamknąć drzwi, (chiciaż sąsiad z dołu juz niekoniecznie ;) ). Nie możesz zmienić sobie miejscówki?

 

Co do zamiany teleskopów - długa ogniskowa bardzo przydaje sie w obserwacjach szczegółów na planetach, bo likwiduje aberracje zarówno teleskopu jak i okularu, ale nie mozsz miec turbulencji powietrza!

Większe lustro powoduje jednak, ze obiekty sa jaśniejsze...

W Twoim konkretnym wypadku raczej nie zyskasz zauważalnej poprawy kupując Maka,  a w niektórych wypadkach możesz sobie nawet pogorszyc,... no chyba, ze  Newton jest rozkolimowany ;)

 

PS - Jesli chcesz kupić Maka (pamietaj, ze to sprzet planetarny, w przeciwieństwie do Twojego obecnego "DSowego" Newtona), to osobiscie wybrałbym Maka z dłuższą ogniskową - naprawdę warto, jeśli ma być przeznaczony przede wszystkim do obserwacji szczegółów. Jesli do DSów to lepiej z krótszą ogniskową i wyciagiem 2".

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Ten Bresser 127 z mojego linku ma większą ogniskową niż Mak 150 Skywatcher'a.

Tania kamera ZWO kosztuje prawie tyle samo co ten Bresser, ale bez niej nie bardzo będę mógł zdjęć planet zrobić.

Tyle tylko że ten mak za 5 lat dalej będzie działał, a kamera będzie na tyle przestarzała, że tylko do antycznych komputerów da się ją podłączyć.

Ja nie chcę zamieniać teleskopów, tylko jeszcze jeden dokupić i spełnić marzenia każdego początkującego - i do DSów i do planet :-).

Nie mam miejsca żeby dużo kasy na duże teleskopy wydawać.

No właśnie, z wyciągiem 2". Moje okulary i barlow są 2 calowe.

 

To może jednak pomyślę o jakiejś kamerze na razie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.