Jump to content
Sign in to follow this  
ekolog

Radary sięgające w kosmos

Recommended Posts

Arctic radar to probe "space weather"

 

W północnych rejonach Norwegii, Finlandii i Szwecji powstanie najdoskonalszy jak dotychczas w tym zakresie system radarowy emisji i odbioru fal radiowych do badania zjawisk w jonosferze (70 - 1000 km nad ziemią).


Dzięki dość selektywnie kierowanym wiązkom radiowym zbadane zostaną temperatury, stężenia i prędkości elektronów i jonów. Możliwe też będzie wpływanie na nie.
Ważny cel badań to trójwymiarowy obraz wpływu groźnych emisji cząstek ze Słońca na otoczenie Ziemi - mogą one nawet wyłączyć GPS w skrajnych przypadkach. Wywołują zorze.
Radar, zbudowany przez Norwegię, Szwecję i Finlandię przez Europejskie Stowarzyszenie EISCAT, powinien pojawić się w 2021 r.

Doniesienie zawiera jeszcze inne informacje - wartko zerknąć.

 

http://www.bbc.com/news/science-environment-40654921

 

Może, ktoś opisze tu Arecibo lub inny zrealizowany lub planowany pomysł.

 

Jeśli wątek bardziej pasuje do działu "Radioastronomia i spektroskopia"  lub innego to proszę moderatorów o przepięcie go tam.

 

Pozdrawiam

Link do wizualizacji głównego obiektu systemu


_97491149_eiscat_3d_nipr_2.jpg

 

Edited by ekolog
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

Prędzej już cały wątek pasuje do działu "Astronomia" bo można zauważyć, że każdy radar sięgający w kosmos (który zaczyna się 100 km nad ziemią) , w tym Arecibo, jest narzędziem profesjonalnych astronomów.

 

 

Na stronie samego projektu można doczytać jak to zadziała.

Jest jedno takie wielkie pole (zbudowane małych anten) nadawczo odbiorcze i pięć odbiorczych.

Ono nadaje krótki ale niezwykle mocny impuls, i on odbity na wspomnianych cząstkach wraca z odpowiednimi (do ich odległości) opóźnieniami do pól odbiorczych co pozwala uzyskać obraz trójwymiarowy sytuacji.

 

Pozdrawiam

Edited by ekolog

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, ekolog napisał:

Możliwe też będzie wpływanie na nie.

Ciekawe jak? Bardzo lokalnie chyba... Czy taki impuls radarowy, nawet z bardzo specjalizowanego radaru, bardzo silnego źródła, będzie w stanie wpłynąć w jakiś sposób na jonosferę? Musiałby chyba zjonizować po drodze kawałek atmosfery. Czy takie coś jest możliwe? 

 • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, kjacek napisał:

Ciekawe jak? Bardzo lokalnie chyba... Czy taki impuls radarowy, nawet z bardzo specjalizowanego radaru, bardzo silnego źródła, będzie w stanie wpłynąć w jakiś sposób na jonosferę? Musiałby chyba zjonizować po drodze kawałek atmosfery. Czy takie coś jest możliwe? 

 

Raczej nie. Nie musi po drodze nic jonizować w atmosferze tym bardziej, że to niełatwe (patrz na moją wzmiankę niżej o rezonansie Schumanna).

 

Napisano tam tak:
"Some of the interactions can stimulate currents that then heat the high atmosphere. This is a particular interest for some UK scientists.
The heating can alter the density of air molecules at altitudes where low-orbiting satellites move. This perturbs their trajectory ever so slightly.
And by the same token, it also changes the path of redundant hardware, or "space junk", speeding up or slowing down the time it takes for this material to fall back to Earth."


czyli, mniej więcej:
"Niektóre interakcje mogą stymulować prądy [czyli po prostu rozpędzać naładowane cząstki], które następnie ogrzeją szczątkowa atmosferę na dużych wyskościach.
Ogrzewanie może zmieniać gęstość cząsteczek powietrza na wysokościach, w których poruszają się niewielkie orbitujące satelity.
Tym samym można spowalniać lub przyspieszać czas potrzebny na powrót "kosmicznych śmieci" na ziemię"

 

Ja dodam, że chodzi o to, że fale radiowe emitowane z radarów jako fale elektromagnetyczne można interpretować jako posiadające naraz dwie składowe "elektryczną" i "magnetyczną" co rodzi możliwość rozpędzania naładowanych cząstek. W podobny sposób podgrzewamy substancje przewodzące prąd w kuchence mikrofalowej i dlatego nie radzę wkładać tam folii aluminiowej bo swobodne elektrony jak się rozpędzą to ... masakra!

 

W ogóle atmosfera, w przeciwieństwie do gruntu oraz jonosfery uchodzi za prawie izolator, a jonosfera i grunt tworzą dwie dość dobrze przewodzące prąd sfery i cała ta trójka tworzy słynny "rezonator Schumanna" - duży jak planeta :)

 

Pozdrawiam

p.s.

To dzięki ostatniemu pytaniu mocno wchodzimy w teorię (radarów i ich wpływu) i wątek zaczyna pasować do obecnego działu ... teorie :)

Edited by ekolog
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po angielsku brzmi lepiej :-). 

No tak, atmosfera jest tam bardzo rozrzedzona. Ale jakoś nie mogę sobie wyobrazić, że wiązka mikrofal emitowana z ziemi może mieć aż taki wpływ na jonosferę, aby zwiększyć gęstość atmosfery na niskich orbitach. 

Ciekawe. Nie mam żadnych podstaw do negowania tego. Po prostu nie zdawałem sobie z tego sprawy. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie o to im chodziło. Tylko o to że w jonosferze też pałętają się nieliczne cząstki gazów które tam docierają mimo, że formalnie kosmos zaczyna się na wysokości 100 km.

I te nieliczne cząstki spowalniają ISS i satelity bardzo nisko latające. Taki zaś system radarowy może swoim działaniem rozpędzić cząstki naładowane i w efekcie rozgrzać resztkową atmosferę co tam jest. To z kolei wpłynie na jej zdolność hamowania satelitów, a jak mniej hamuje to satelita dłużej lata zanim spadnie niżej gdzie ginie zawsze śmiercią tragiczną (troche podobnie jak meteoroidy).

 

Pozdrawiam

Edited by ekolog
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 166 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.