Skocz do zawartości

[TUT] Problem z "Coincidences not found" w Muniwin z kamerami CMOS?


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

How to fix a problem in Muniwin with: "Coincidences not found" using CMOS (ASI, QHY, Altair) cameras?

 

Witam,

 

Od zawsze przeprowadzam fotometrię w Muniwinie, a od zakupu kamerek pojawił się dziwny problem związany z alignacją klatek. To wystąpiło w przypadku Altaira GPCAMV2 IMX224, ASI178MM-c oraz ASI1600MM-c. Podejrzewam, że z innymi kamerkami jest podobnie. Niedawno udało mi się rozwiązać ten problem, którego rozwiązanie przedstawiam poniżej. Być może odpowiedzi na to pytanie nie ma w Internecie, gdyż nawet deweloper Muniwina musiał trochę się pogłowić. A z pewnością ktoś chciał pobawić się taką kamerką w fotometrię. Stąd już na wstępie napisałem po angielsku, aby ewentualnie obcokrajowcy mogli u nas dowiedzieć się jak to naprawić :)

 

Kamery mają dwa problemy:

- detekcja gwiazd (Photometry)

- dopasowanie gwiazd względem siebie (Align frames)

 

Przy normalnych ustawieniach, już przy krótkich czasach ekspozycji i niezbyt dużym polu gwiazdowym, program będzie miał kłopot z odnalezieniem gwiazd. Pojawi się problem, że znalazł ponad 10000 gwiazd, nawet jeśli widzimy zaledwie mały procent tego na każdej klatce. Przed etapem "Photometry" musimy kliknąć w ustawienia i zmienić wartości "FWMH" i "Detection threshold" z domyślnych 3.00 i 4.00 na...

 

I właśnie tutaj pojawia się problem, gdyż musimy operować dwiema zmiennymi. Ustawienie wyższej wartości "FWMH" wiąże się też z dłuższą pracą programu w etapie fotometrii (gwiazdka). Przeanalizowanie jednej może trwać niekiedy 2-3 sekundy, podczas gdy w normalnych warunkach (takich, jakich miałem z Canonem EOS 60D) potrzebowałem 0.3-0.6 sekundy. Na pewno musimy zwiększyć wartość "Detection threshold" do przesadnej wartości. Najczęściej muszę ustawić na 20.00-40.00, gdyż przy krótszych liczba gwiazd będzie zbyt duża. Wartość "FWMH" ustawiamy wstępnie na 5.00.

 

Jeżeli teraz liczba gwiazd w kadrze wygląda na rozsądnym poziomie, musimy sprawdzić czy tak faktycznie jest. Etap "fotometrii" przeprowadzamy dla pierwszych kilkunastu gwiazd, gdyż nie ma sensu czekać do końca. Przy pierwszej próbie okazało się, że nie trafiliśmy z parametrami.

 

Coincidences not found.png

 

Na razie jest dobrze, że jakiekolwiek się dopasowują. Teraz co zmieniamy, to wartość "Detection threshold". Szukamy takiej wartości, dla której "% stars matched" będzie jak najwyższa. Oczywiście to wszystko robimy dla tych samych, kilkunastu pierwszych klatek (nie jak wyżej, że wszystko naraz). Kiedy osiągniemy wartość 80% lub lepszą (to dobry wynik), na przykład u siebie miałem przy 30.00, zajmiemy się dopasowaniem. Do tego służy zmienna "FWMH". Optymalny rozmiar będzie znajdował się między 4.00 a 10.00 (zamiast domyślnego 3.00) i prawdopodobnie będzie wyższy przy dłuższych czasach ekspozycji (jaśniejsze tło). Robimy w taki sposób - jeśli (jak wyżej) udało mi się dopasować zaledwie 40% klatek na "FWMH"=5.00, sprawdzę jak wyjdzie na 5.50. I tę operację powtarzam. Okaże się, że liczba będzie rosła lub spadała. W moim przypadku wzrosło i udało się znaleźć około 60%. Przy 6.50 wyszło idealnie - do fotometrii wrzuciłem pierwsze 20 klatek i wszystkie udało się dopasować!

 

Czyli jakie parametry użyłem w powyższej rejestracji? "FWMH"=6.50, "Detection threshold"=30.00. Masakra, gdyż sprawdzanie zajmuje trochę czasu. I to jeszcze nie koniec! Często (ale nie zawsze) zdarza się, że problem pojawi się znowu od X klatki dalej. Pierwsze 100 klatek mamy idealnie dopasowane, a potem pojawia się problem - znów nie potrafi dopasować! Dopiero po ustawieniu dość dobrych parametrów (jak wyżej), możemy przejść do trzeciego myku. Wybieramy jedną z najlepszych klatek i powtarzamy etap fotometrii tylko dla niej. Czyli wszystkie pozostałe będą miały "FWMH"=6.50, a "Detection threshold"=30.00. Dla tej jedynej ustawiam "FWMH" na nieco wyższą wartość - "7.50". Kiedy przejdziemy do etapu dopasowania i wybierzemy tę klatkę jako referencyjną, okaże się, że prawdopodobnie wszystkie udało się dopasować względem siebie :)

 

Pojawi się jeszcze takie pytanie - skąd pojawia się ten problem z alignacją klatek? Od deweloperów otrzymałem odpowiedź, że chodzi o problem z najjaśniejszymi gwiazdami. Do dopasowania korzysta z najjaśniejszych obiektów w kadrze. Niestety, przy złych ustawieniach zamiast jednej jasnej gwiazdy, widzi kilka obok siebie, których pozycje w kolejnych klatkach ciągle się zmieniają. Ze słabszymi gwiazdami jest okej, ale Muniwin w tym etapie nie bierze ich pod uwagę - niestety!

 

Coincidences found.png

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.