Jump to content
Sign in to follow this  
LibMar

WASP-52 b w Pegazie (12.00 mag | 0.034 mag)

Recommended Posts

Planeta pozasłoneczna WASP-52 b

Dane o obiekcie:
Jasność: 12.00 mag
Spadek jasności: 0.0343 mag
Okres: 1.7497798 dni
Czas trwania tranzytu: 108 minut
Rektascensja: 23h 13m 59s
Deklinacja: +08° 45' 41"
Konstelacja: Pegaz

Tym razem trafiły się super warunki. Jednak to prawda, że tranzyty o różnej głębokości można łapać w innych warunkach. Planeta oczywiście złapała doskonale (wynik pozytywny), pomimo małej jasności (12 mag). Przedstawiam dwa wykresy - z pojedynczymi pomiarami oraz po zsumowaniu dziewięciu sąsiednich. Szkoda, że zaczęło się od chmur - zjawisko rozpoczęło się niedługo po ich przejściu.

Dla gwiazd o jasności 12 mag w zasięgu powinny znajdować się tranzyty o głębokości do 0.0065 mag - tak według przewidywań na wykresie. Jednak tym razem warunki były doskonałe - przy takiej dokładności jak tej nocy, w zasięgu byłyby obiekty nawet do 0.003-0.004 mag dla obiektów 12 mag!

To moja dziesiąta udana rejestracja tranzytu egzoplanety i siódma planeta kiedykolwiek zarejestrowana. Na forum nie opublikowałem jeszcze wyników pozytywnej rejestracji tranzytu Qatar-5 b (dziewiąta | szósta), co zrobię w najbliższym wolnym czasie.

WASP-52 b stacked measurements.gif

WASP-52 b single measurements.gif

• Like 5

Ładne te krzywe na dole się wygładziły :)  Rozumiem, że naświetlasz tak długo, aż ADU będą powyżej połowy zakresu? W takim razie jak długo musiałeś naświetlać jedną klatkę dla tych 12mag?

Pozdrawiam!

3 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Ładne te krzywe na dole się wygładziły :)  Rozumiem, że naświetlasz tak długo, aż ADU będą powyżej połowy zakresu? W takim razie jak długo musiałeś naświetlać jedną klatkę dla tych 12mag?

Pozdrawiam!

Jeśli maksymalna wartość ADU piksela wynosi między 20.000 a 28.000 (60-85%) przez całą długość tranzytu, to będzie bardzo dobrze :) Tym razem warunki były tak stabilne, że zmieniało się między 23.000 a 27.000. Czas ekspozycji wynosił 20 sekund, a gain ustawiłem na 150/510 :)

WASP-52 b klatka.png

• Like 1

Kolejna obserwacja tej egzoplanety, tym razem za pomocą teleskopu 203/800 (pierwszy raz pozytywny z 8" tuby!). I pierwsze wnioski :)

• Obserwację rozpocząłem niedługo po zachodzie Słońca, ale nie było jeszcze aż tak jasno - wpływ tła niewielki
  • Brak korektora komy - udręka przy małym pikselu! Zaledwie środkowy kawałek 1000x1000 pikseli (0.65"/px) nadaje się do fotometrii, reszta rozmywa się poza aperturę (zakup konieczny!!) - utrata wielu gwiazd referencyjnych :(
  • EQ5 radzi sobie do 6-8s przy takiej skali podczas bezwietrznych nocy (wystarczający test pokazujący możliwości, gdy z lepszym montażem będzie to reguła)
  • 203/800 w kolimacji radzi sobie naprawdę dobrze - gwiazdki są okrągłe :)
  • f/4 to nie f/2.8 obiektywu - można obserwować przy nocach z Księżycem
  • pomimo większej średnicy i lepszych gwiazd, obiektyw wykazał się lepszą dokładnością pomiarową (choć tam stackowałem po 180s, a nie 120s jak tutaj) - dzięki większemu polu widzenia miałem lepszy dostęp do gwiazd referencyjnych
  • użyłem nieco większy gain niż zwykle, bo montaż nie uprowadzi powyżej 8s z powodu odrzutów klatek
  • muszę zwrócić większą uwagę na klatki kalibracyjne niż dotychczas
  • to był także test, w którym rejestrowałem głębszy (pewniejszy) tranzyt mając krótki moment przedtranzytowy i potranzytowy - czasem nie trzeba zaczynać 60 czy 90 minut przed, 20-30 min w niektórych przypadkach wystarczy

image.png

image.png

• Like 1