Jump to content
Sign in to follow this  
LibMar

WASP-52 b w Pegazie (12.00 mag | 0.034 mag)

Recommended Posts

Planeta pozasłoneczna WASP-52 b


Dane o obiekcie:
Jasność: 12.00 mag
Spadek jasności: 0.0343 mag
Okres: 1.7497798 dni
Czas trwania tranzytu: 108 minut
Rektascensja: 23h 13m 59s
Deklinacja: +08° 45' 41"
Konstelacja: Pegaz

 

Tym razem trafiły się super warunki. Jednak to prawda, że tranzyty o różnej głębokości można łapać w innych warunkach. Planeta oczywiście złapała doskonale (wynik pozytywny), pomimo małej jasności (12 mag). Przedstawiam dwa wykresy - z pojedynczymi pomiarami oraz po zsumowaniu dziewięciu sąsiednich. Szkoda, że zaczęło się od chmur - zjawisko rozpoczęło się niedługo po ich przejściu.

 

Dla gwiazd o jasności 12 mag w zasięgu powinny znajdować się tranzyty o głębokości do 0.0065 mag - tak według przewidywań na wykresie. Jednak tym razem warunki były doskonałe - przy takiej dokładności jak tej nocy, w zasięgu byłyby obiekty nawet do 0.003-0.004 mag dla obiektów 12 mag!

 

To moja dziesiąta udana rejestracja tranzytu egzoplanety i siódma planeta kiedykolwiek zarejestrowana. Na forum nie opublikowałem jeszcze wyników pozytywnej rejestracji tranzytu Qatar-5 b (dziewiąta | szósta), co zrobię w najbliższym wolnym czasie.

 

WASP-52 b stacked measurements.gif

WASP-52 b single measurements.gif

 • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ładne te krzywe na dole się wygładziły :)  Rozumiem, że naświetlasz tak długo, aż ADU będą powyżej połowy zakresu? W takim razie jak długo musiałeś naświetlać jedną klatkę dla tych 12mag?

Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Ładne te krzywe na dole się wygładziły :)  Rozumiem, że naświetlasz tak długo, aż ADU będą powyżej połowy zakresu? W takim razie jak długo musiałeś naświetlać jedną klatkę dla tych 12mag?

Pozdrawiam!

Jeśli maksymalna wartość ADU piksela wynosi między 20.000 a 28.000 (60-85%) przez całą długość tranzytu, to będzie bardzo dobrze :) Tym razem warunki były tak stabilne, że zmieniało się między 23.000 a 27.000. Czas ekspozycji wynosił 20 sekund, a gain ustawiłem na 150/510 :)

 

WASP-52 b klatka.png

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolejna obserwacja tej egzoplanety, tym razem za pomocą teleskopu 203/800 (pierwszy raz pozytywny z 8" tuby!). I pierwsze wnioski :)

 • Obserwację rozpocząłem niedługo po zachodzie Słońca, ale nie było jeszcze aż tak jasno - wpływ tła niewielki
 • Brak korektora komy - udręka przy małym pikselu! Zaledwie środkowy kawałek 1000x1000 pikseli (0.65"/px) nadaje się do fotometrii, reszta rozmywa się poza aperturę (zakup konieczny!!) - utrata wielu gwiazd referencyjnych :(
 • EQ5 radzi sobie do 6-8s przy takiej skali podczas bezwietrznych nocy (wystarczający test pokazujący możliwości, gdy z lepszym montażem będzie to reguła)
 • 203/800 w kolimacji radzi sobie naprawdę dobrze - gwiazdki są okrągłe :)
 • f/4 to nie f/2.8 obiektywu - można obserwować przy nocach z Księżycem
 • pomimo większej średnicy i lepszych gwiazd, obiektyw wykazał się lepszą dokładnością pomiarową (choć tam stackowałem po 180s, a nie 120s jak tutaj) - dzięki większemu polu widzenia miałem lepszy dostęp do gwiazd referencyjnych
 • użyłem nieco większy gain niż zwykle, bo montaż nie uprowadzi powyżej 8s z powodu odrzutów klatek
 • muszę zwrócić większą uwagę na klatki kalibracyjne niż dotychczas
 • to był także test, w którym rejestrowałem głębszy (pewniejszy) tranzyt mając krótki moment przedtranzytowy i potranzytowy - czasem nie trzeba zaczynać 60 czy 90 minut przed, 20-30 min w niektórych przypadkach wystarczy

image.png

 

image.png

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.