Skocz do zawartości

Odległość matrycy od FF/FR


wtw

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do Was pytanie. Chodzi o odległość FF/FR SWx0, 8 od matrycy w Atiku 314L+ mono w połączeniu z SW ED 80. Wg info z sieci, optymalny dystans to 55 mm. Co się stanie jeśli ten dystans zwiekszymy do np. 60 mm? Czy znacząco pogorszy się korekcja pola? Jak zmieni się ogniskowa i światłosiła takiego układu? Z góry dziękuję za odpowiedzi. 

Pozdrawiam, 

Wojtek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele źródeł podawalo 61mm więc taka zrobiłem złączke. Niestety okazala się zła. ed80+qhy8l nie dawały te mm dobrych gwiazdek po rogach. 

Wieksza odległość jeszcze bardziej degradowala gwiazdy. 

 

Zrobiłem więc złączke regulowana 50-61mm i najlepszy wynik osiągnąłem w okolicach 55-54mm. To odległość brzeg flattenera (nie licząc gwintu) - matryca ccd. 

 

Sprawdzałeś czy wogole potrzebujesz korektora? Może Edek w połączeniu z twoją mała matrycą daje odpowiednie płaskie pole bez FF. 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie sprawę, że odległość podana przez producenta to teoretycznie ta optymalna. Z drugiej strony ta wartość jest podana dla matrycy APS-C, a w Atiku jest sporo mniejszy sensor. W sytuacji gdy nie dysponuję odpowiednimi zlaczkami powstaje pytanie co będzie lepsze. Czy mniejsza dystans niż zalecany, czy może większy. Ja mam do wyboru albo około 50 mm, ale wtedy nie mam jak, zamontowac filtra ha, albo okolo 60 mm z filtrem ha. No cóż pozostaje jedynie protestować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Tayson napisał:

Wiele źródeł podawalo 61mm więc taka zrobiłem złączke. Niestety okazala się zła. ed80+qhy8l nie dawały te mm dobrych gwiazdek po rogach. 

Wieksza odległość jeszcze bardziej degradowala gwiazdy. 

 

Zrobiłem więc złączke regulowana 50-61mm i najlepszy wynik osiągnąłem w okolicach 55-54mm. To odległość brzeg flattenera (nie licząc gwintu) - matryca ccd. 

 

Sprawdzałeś czy wogole potrzebujesz korektora? Może Edek w połączeniu z twoją mała matrycą daje odpowiednie płaskie pole bez FF. 

Bardziej tu chodzi o redukcję ogniskowej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie tym różni się FF od FR że będzie działał skutecznie tylko w jednej odleglosci od matrycy na która jest optymalizowany. Wszelkie zmiany tej odległosci niszczą korekcję pola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale co jeśli ma się w jednym i FF i FR? Pytanie co będzie przy zwiększonej odległości z wycinkiem, który pokrywa matrycę tj. w Atiku 314L jeśli korektor był projektowany pod APS-C. Czy też zostanie zdefradowany? Czy korekcja ulegnie zmianie tylko na obrzeżach kadru wygenerowanego przez APS-C? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ED80 ma płaskie pole, co zresztą widać na Twoich zdjęciach, pokrywające matrycę Atika i gdyby nie chęć  zwiększeni światłosiły stosowanie flattenera nie było by konieczne. Problem pojawia się przy dużych matrycach, gdzie pole  na brzegach wymaga już korekcji.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.08.2017 o 13:35, wtw napisał:

Zdaje sobie sprawę, że odległość podana przez producenta to teoretycznie ta optymalna. Z drugiej strony ta wartość jest podana dla matrycy APS-C, a w Atiku jest sporo mniejszy sensor. W sytuacji gdy nie dysponuję odpowiednimi zlaczkami powstaje pytanie co będzie lepsze. Czy mniejsza dystans niż zalecany, czy może większy. Ja mam do wyboru albo około 50 mm, ale wtedy nie mam jak, zamontowac filtra ha, albo okolo 60 mm z filtrem ha. No cóż pozostaje jedynie protestować. 

Widać ilu testujących tyle opinii. Z moich doświadczeń z tym sprzętem (SW ED 80 + Canon APS-C) najlepsze efekty uzyskałem dla odległości 56 -57 mm. Jeśli masz wybór między 50 a 60 mm zastosuj 60. Dla małego pola Atika powinno być ok. Należy też pamiętać, że w wypadku większej odległości niż standardowa ogniskowa układu ulega skróceniu, czyli jasność rośnie (w tym wypadku w bardzo niewielkim zakresie).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.