Skocz do zawartości

Ponowne ustawienie kadru


xinu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Ostatniej nocy fociłem sobie okolice Sadr i po jakimś czasie montaż musiał się przestawić w "przeciwną stronę" (podłączanie przez eqmod), co za tym idzie kadr jaki miałem ustawiony poszedł się sypać. Za nim ustawiłem kadr jak na ostatnim zdjęciu to zużyłem dwie baterie hehe :). Używam APT do focenia i tu moje pytanie...Czy jest jakiś szybszy sposób na kadrowanie zdjęcia ? Czy jest możliwość wgrania do APT ostatniej klatki i później przez live view dostosowanie kadru ? lub jakiś inny szybki sposób ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli znasz współrzędne środka klatki, to możesz w APT zrobić goto na nie. 

Jeżeli ich nie znasz to wrzuć zdjęcie na astrometry net upload i poczekaj az je przemieli. 

 

Ja jako obiekt do sesji bardzo często wybieram jakąś gwiazdę, jest łatwiej ogarnąć całość. 

 

Pamiętaj o wstępnej synchronizacji eqmod np przez CdC. 

 

Bardzo pomocny w procedurze ponownego kadrowania jest maxim. 

 

Jakiś czas temu przez 6mc nie dotykalem kamery, aby kadr był stały ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No też miałem widoczną gwiazdkę ale kurczaki nie zapamiętałem dokładnie gdzie ona się wcześniej znajdowała, a mogłem ją w tym czerwonym prostokąciku w apt ustawić ehhhh na przyszłość trzeba będzie się zabezpieczyć hehe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W APT masz też taką funkcje jak framing mask po zrobieniu meridian flipa możesz zmienić sobie sposób wyświetlania zdjęcia żeby mieć je tak jak przed meridian flipem i za pomocą framing mask ustawić dokładnie taki sam kadr.

Jest też możliwość wykorzystania wcześniejszej klatki do  ustawienia kadru:

5. Use an old image
  •  
    Load an old image with the Image browser - Img Tab (if it is FITS with stored coordinates Approx Ra/Dec will be populated)
  •  
    Solve the image (Solve button needs Approx Ra/Dec)
  •  
    Click on Solved button
  •  
    Click on GoTo++ button or on GoTo button in Gear tab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za rady, mam eqmoda z podpiętym CdC, muszę obczaić jeszcze te funkcje w APT bo ten programik(wersja demo) używałem dopiero drugi raz na szybcika :) . Co do CdC to używam go do "najechania" na obiekt ale później w APT kadruje dokładnie to co mnie interesuje więc chyba później po meridian flipie ciężko by było w CdC znów trafić w ten sam punkt który przestawiłem ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Framing mask jest tylko w pełnej wersji więc lipa :/

 

2 godziny temu, Iluvatar napisał:

Sprawdź, czy w APT możesz zrobić Plate Solve'a dla klatki wczytanej z dysku i zrób potem GoTo na te współrzędne.

W zakładce Gear mam Point Craft i tam trzeba podać RA i DEC ze zdjęci a poźniej Solve, dobrze myślę ?

Edytowane przez xinu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest też fajny, darmowy programik Astrotortilla dedykowany do tego celu. Współpracuje on z APT i EQmod. Jest bardzo intuicyjny i łatwy w obsłudze. Możesz w nim zapisać aktualną pozycję żeby do niej wrócić przy następnej sesji lub wrzucić zdjęcie, do którego chcesz powrócić. Solva robi przeważnie poniżej minuty. 

 

Astrotortilla.jpg.25bc1886f6d39c78126053e304298a46.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no jak na razie to nie ogarniam co i jak :/ A tak łopatologicznie ? Probóje coś z PlateSolve2.8 wykombinować ale coś nie idzie...obczaje jeszcze tą tortille :). Może ktoś by opisał co i jak po kolei zrobic. Podłaczam montaż przez eqmod, poźniej przez cdc najeżdzam na dany obiekt, przez apt kadruje zdjęcie i robie foty, mam ostatnie zdjęcie przed meridian flipem...i co teraz ?

Edytowane przez xinu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  1. Robisz meridian flipa
  2. Trzaskasz próbną klatkę, czas może być dużo krótszy, potrzebne tylko kilka gwiazd
  3. Plate Solve + Sync
  4. Wczytujesz jakąś poprzednią klatkę fotografowanego obiektu
  5. Plate Solve + GoTo do wyliczonych współrzędnych

W tym momencie powinieneś mieć taki sam kadr, ale obrócony o 180°. Z poziomu CdC nie musisz w tym momencie niczego robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy po otrzymaniu wyniku na astrometry net http://nova.astrometry.net/user_images/1758794#annotated wpisał bym w APT w Point Craft i Center Fov at position wpisał dane Ra i Dec to też by było ?

Center (RA, hms): 20h 16m 24.259s
Center (Dec, dms):

+39° 14' 35.409" 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.