Skocz do zawartości

GSC 02752-00490 - moja czwarta gwiazda zmienna


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

W tytule mam napisane o czterech, choć w danym momencie to trzecia potwierdzona. Dzień wcześniej wysłałem zgłoszenie do VSX w tym wątku: kliknij tutaj, jednak wymagało paru poprawek. Lada moment będę mógł napisać w tamtym wątku, jak tylko wniosę :)

 

GSC 02752-00490 to gwiazda, którą odnalazłem podczas rejestracji tranzytu planety pozasłonecznej WASP-10 b. Przeszukując dany obszar pod kątem gwiazd zmiennych, znalazłem co najmniej jedną podejrzaną, której nie było w bazie VSX. Jest to właśnie ta, o której piszę w tym wątku. Zaobserwowałem spadek jasności o 0.07 mag wywołany zaćmieniem w układzie binarnym gwiazd. To zmienna typu Algola (EA). Ponieważ jest to obszar poza K2 i nie jestem w stanie przeprowadzić dodatkowych obserwacji od siebie (z powodu braku czasu - są inne projekty), poszukałem inne archiwalne dane. I tak dotarłem do SuperWASP, który zarejestrował gwiazdę ponad 12 tysięcy razy! Dzięki tak dużej ilości danych, byłem w stanie dość dokładnie przedstawić kształt krzywej blasku na wykresie. Na fioletowo zaznaczyłem obserwacje przez SWASP, na żółto - punkty z mojej sesji obserwacyjnej. Dodatkowo zsumowałem po 100 ocen z SWASP, aby ukazać możliwe minimum wtórne (coś się łapie przy fazie 0.6?) oraz krzywą zmiany faz (widać, że wykres "faluje").

 

GSC 02752-00490 phase curve.png

 

Gwiazdka leży w konstelacji Pegaza i ma około 12.96 magnitudo. Podczas zaćmienia głównego, jasność spada do poziomu 13.03 mag. To dobry krok do podjęcia prób w rejestracji nowych tranzytów planet pozasłonecznych. Podczas innej sesji (WASP-2 b w Delfinie) odnalazłem spadek o 0.025 mag dla gwiazdy mającej 12.5 mag - a tam nic nie jest znane! To pierwszy odnaleziony przeze mnie obiekt, który ma niezerowe szanse bycia egzoplanetą! (w praktyce <1%) Szkoda, że nie ma żadnych archiwalnych danych dostępnych dla tego obiektu. I nie mam wiedzy gdzie mogę wysyłać takie obserwacje, aby ewentualnie ktoś zwrócił uwagę na tę gwiazdę. Fantastyczne jest to, że robię nietypowym zestawem - za pomocą kamery CMOS oraz nie teleskopu, lecz teleobiektywu.

 

GSC 02752-00490 jest dostępna w bazie danych VSX (Variable Star Index) w linku poniżej:

https://www.aavso.org/vsx/index.php?view=detail.top&oid=513042

 

GSC 02752-00490 VSX.png

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponowne gratulacje!

 

Bardzo ciekawe co robisz i piszesz. Ponieważ nigdy nie odkryłem (nawet nie próbowałem) żadne zmiennej oświeć mnie i przy okazji innych jak to zrobiłeś. Rozumiem, że łapiąc tranzyt wykonałeś setki zdjęć tego samego wycinka nieba. Potem analizując ten materiał zauważyłeś, że jedna z zarejestrowanych gwiazd wykazuje zmienność blasku. Sprawdziłeś w VSX i okazało się, że nie mam tej gwiazdy w bazie.

 

Do tego miejsca wszystko jasne. Natomiast bardzo interesuje mnie co zrobiłeś dalej. Dotarłeś do bazy WASP i wyszukałeś jasność tej podejrzanej gwiazdy na tysiącach zdjęć? To co przedstawiłeś (krzywą jasności zredukowaną na jeden period) o tym świadczy. Tylko skąd wiedziałeś jaki ta gwiazda ma period. Czy jest soft, który na bazie tych danych (obarczonych sporym jednak błędem) jest w stanie obliczyć period?

 

Pytam, bo sam mam dziesiątki serii obserwacyjnych różnych zmiennych i pewnie też znalazły by się tam jakieś gwiazdki wykazujące wahania blasku, których nie na w VSX. 

 

Temat bardzo ciekawy, rozumiem, że trudno wszystko opisać w kilku zdaniach. Mam nadzieję, że spotkamy się na zlocie i będzie okazja o tym pogadać.

 

Pozdrawiam

Piotr

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobrałem dane z SuperWASP (http://wasp.cerit-sc.cz/form), a następnie wrzuciłem do periodogramu (https://exoplanetarchive.ipac.caltech.edu/cgi-bin/Pgram/nph-pgram). Tam znalazłem kilka potencjalnych okresów, starając się znaleźć ten właściwy. W przypadku SWASP - nie ma problemu. Gorzej jest z K2 dla gwiazd zmiennych krótkookresowych (np. DSCT) - wtedy już niejeden potencjalny okres wygląda realnie, a dopiero własne obserwacje pokażą który jest właściwy :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.