Skocz do zawartości

M31 pierwszy raz na poważnie


sidiouss

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Wczoraj w końcu po 2 miesiącach przyjechałem do siebie na wieś i miałem w planach pierwszy raz na poważnie podejść do DS. Pogoda dopisała, zatem zabrałem się za zbieranie materiału. 

 

CEL: M31 :)

 

Nikon D7000 (niemodyfikowany), CZJ Sonnar 300mm f/4 @ f/5.6 + Optolong L-Pro clip filter

EQ3-2 + AstroEQ

 

10x180s

5x120s

Darki, flaty, biasy jak Bozia przykazała.

 

Obróbka pewnie pozostawia wiele do życzenia, ale to już nie mnie oceniać :)

 

Dajcie znać czy coś mogę tu poprawić, bo znów zapowiada się ładna noc ;)

 

 

 

 

final_2.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś cała pogodna noc czy jedynie 40 minutowe okienko?

Przemyśl, czy przypadkiem nie za mało materiału zebrałes. 

Kilka tematów niżej był wątek o łączeniu w stacku klatek o różnej długości. 

 

Ze sporej ilości 3min klatek można na prawdę wiele wyciągnąć na tym obiekcie. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za uwagi, trzeba będzie uzbierać więcej materiału i tyle :) co so pogody wczoraj, to na początku było ładnie, a potem zrobiło się bardzo wilgotno i mgliście i gwiazdy robiły się mydlane.. Stąd może i taki efekt na powyższym zdjęciu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym zdjęciu gwiazdki są kiepskie z winy montażu a nie obiektywu. Moim zdaniem na EQ-3 nie da się przy ogniskowej 300 mm uzyskać nieporuszonych klatek z czasem dłuższym niż 30-40 sek. Robienie ekspozycji 2-3 min. nie ma większego sensu. Proponuję, zrób dużo więcej (100-200) klatek po 30 sek. i przed zestackowaniem obejrzyj je wyrzucając poruszone. Idę o zakład, że też bedzie ich sporo.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Grzędziel napisał:

Na tym zdjęciu gwiazdki są kiepskie z winy montażu a nie obiektywu. Moim zdaniem na EQ-3 nie da się przy ogniskowej 300 mm uzyskać nieporuszonych klatek z czasem dłuższym niż 30-40 sek. Robienie ekspozycji 2-3 min. nie ma większego sensu. Proponuję, zrób dużo więcej (100-200) klatek po 30 sek. i przed zestackowaniem obejrzyj je wyrzucając poruszone. Idę o zakład, że też bedzie ich sporo.

Masz rację, spojrzałem na parę klatek, które mają po 5-10 sekund i gwiazdy są okrągłe.. Muszę jeszcze trochę lepiej ustawić prędkość w moim AstroEQ, żeby lepiej prowadził plus zmniejszyć czas naświetlania. Ale czy jeśli zmniejszę czas naświetlania do takich 30 sekund to da się potem coś wyciągnąć z takich ciemnych zdjęć, nawet jeśli będzie ich dużo?

 

Zastanawiam się jeszcze nad uruchomieniem guidingu do tego AstroEQ - czy myślicie, że guding mógłby zniwelować niedoskonałości EQ3-2, w tym błąd PE czy nieidealne zgranie z biegunem?

 

EDIT: Jeszcze jedno pytanie - czy dostateczna ilość darków, flatów i oczywiście light frame'ów zniweluje szum z podniesionego ISO? Na razię robię zdjęcia na ISO1250 i w teorii mógłbym podnieść ISO np. do 3200, ale boję się, że utopię DSy w szumie. Jestem świadom niedoskonałości mojego montażu i braku pełnego pasma w DSLR, ale chciałbym wycisnąć z zestawu tyle ile można, żeby kiedyś z jeszcze większą przyjemnością przesiąść się na lepszy sprzęt :)

Edytowane przez sidiouss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, sidiouss napisał:

Zastanawiam się jeszcze nad uruchomieniem guidingu do tego AstroEQ - czy myślicie, że guding mógłby zniwelować niedoskonałości EQ3-2, w tym błąd PE czy nieidealne zgranie z biegunem?

Właśnie do tego służy guiding -żeby zniwelować niedoskonałości montażu.

 

52 minuty temu, sidiouss napisał:

EDIT: Jeszcze jedno pytanie - czy dostateczna ilość darków, flatów i oczywiście light frame'ów zniweluje szum z podniesionego ISO? Na razię robię zdjęcia na ISO1250 i w teorii mógłbym podnieść ISO np. do 3200, ale boję się, że utopię DSy w szumie. Jestem świadom niedoskonałości mojego montażu i braku pełnego pasma w DSLR, ale chciałbym wycisnąć z zestawu tyle ile można, żeby kiedyś z jeszcze większą przyjemnością przesiąść się na lepszy sprzęt :)

Szum zmniejsza przede wszystkim wykonanie dużej ilości klatek. Śmiało możesz dać ISO na 3200. Z resztą najlepiej spróbuj i sam się przekonasz co wychodzi najlepiej. Zdobyta w ten sposób wiedza jest bezcenna. Rady na forum też są przydatne, ale często tak jest, że ilu radzących tyle rad i człowiek nadal nie wie co jest najlepsze.

Jest jednak jedna rada uniwersalna -ze złego materiału nie będziesz miał dobrego zdjęcia. Tak więc dobra ostrość, niepojechane gwiazdy i dużo (lepiej 100 niż 10) zebranych klatek to warunek konieczny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musisz doswiadczalnie ustalic jaki czas pozwala Ci uzyskac w miare sensowny odpad slabych klatek.

przy exp 30-40s 50% wydaje sie akceptowalnym bledem, poniewaz i tak w krotkim czasie mozesz wypalic ich sporo.

pomysl czy nie lepiej jednak osiagnac ok 75% dobrych klatek.

 

oczywiscie sortowanie materialu przed stackowaniem to obowiazek, chyba ze masz pewnosci 100% poprawnosci materialu :)

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Tayson napisał:

musisz doswiadczalnie ustalic jaki czas pozwala Ci uzyskac w miare sensowny odpad slabych klatek.

przy exp 30-40s 50% wydaje sie akceptowalnym bledem, poniewaz i tak w krotkim czasie mozesz wypalic ich sporo.

pomysl czy nie lepiej jednak osiagnac ok 75% dobrych klatek.

 

oczywiscie sortowanie materialu przed stackowaniem to obowiazek, chyba ze masz pewnosci 100% poprawnosci materialu :)

Wczoraj metodą prób i błędów - przesuwając po troszeczku  montaż raz w lewo raz w prawo - do momentu aż gwiazdki wychodziły okrągłe (zeszło mi z godzinę hehe). Ale się udało:)

I na 10 klatek jakieś 6-7 wychodziło praktycznie z okrągłymi gwiazdkami. Wiadomo to newton to i koma jest na bokach:(

przykładowa fotka

 

IMG_0179.jpg

Edytowane przez RomekAstrobaza
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wczoraj podszedłem do tematu jeszcze raz :)

 

Miałem w planach dłuższą sesję, niestety koło 0:30 przyszły chmury i materiału jest tylko nieco ponad godzinę, ale wydaje mi się, że jest dużo lepiej :)

 

Nikon D7000 (niemodyfikowany), CZJ Sonnar 300mm f/4 @ f/6.3

 

Light: 110x40s @ISO3200

Bias: 50x1/8000s

Dark: 20x40s, 5x240s

Flat: 15x4-6s

 

Nie wiem czy da radę więcej wyciągnąć z tego zdjęcia, ale nie chciałem przesadzić, żeby za dużo szumu nie wyszło.

 

Pozdrawiam!

 

M31_final.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.08.2017 o 15:21, RomekAstrobaza napisał:

Wczoraj metodą prób i błędów - przesuwając po troszeczku  montaż raz w lewo raz w prawo - do momentu aż gwiazdki wychodziły okrągłe (zeszło mi z godzinę hehe). Ale się udało:)

I na 10 klatek jakieś 6-7 wychodziło praktycznie z okrągłymi gwiazdkami. Wiadomo to newton to i koma jest na bokach:(

przykładowa fotka

 

IMG_0179.jpg

Mi Chichotki wyszły tak:

 

 

Hi-Ha_final.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w EQ3-2 jest lunetka, ale cały montaż ma chyba dość duży PE - jak szybko przeglądam zdjęcia w folderze, to widać, że cały obraz zatacza okresowe łuki.. Z justowaniem lunetki względem montażu też trochę walczyłem, może wciąż być trochę rozjechana ;) W planach mam dołożenie guidingu do AstroEQ, mam nadzieję, że się uda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, delaa napisał:

Dlaczego tak dziwnie ?

 

Pozdr.

Tak wyczytałem, to tak zrobiłem, może ktoś mnie poprawi :)

 

Jeśli program używany do obróbki zdjęć sobie z tym poradzi, to w przypadku kiedy Light frame są krótsze, warto zrobić darki o czasach rzędu ~300 sekund, które dadzą lepszą statystykę do zrobienia Master Darka (uśrednionej ekspozycji z wszystkich pozostałych)


https://astronomiaamatorska.blogspot.com/2011/04/dark-bias-flat-co-to-jest.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sidiouss napisał:

Jeśli program używany do obróbki zdjęć sobie z tym poradzi, to w przypadku kiedy Light frame są krótsze, warto zrobić darki o czasach rzędu ~300 sekund, które dadzą lepszą statystykę do zrobienia Master Darka (uśrednionej ekspozycji z wszystkich pozostałych)

OMG :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.08.2017 o 11:32, sidiouss napisał:

Masz rację, spojrzałem na parę klatek, które mają po 5-10 sekund i gwiazdy są okrągłe.. Muszę jeszcze trochę lepiej ustawić prędkość w moim AstroEQ, żeby lepiej prowadził plus zmniejszyć czas naświetlania. Ale czy jeśli zmniejszę czas naświetlania do takich 30 sekund to da się potem coś wyciągnąć z takich ciemnych zdjęć, nawet jeśli będzie ich dużo?

 

Zastanawiam się jeszcze nad uruchomieniem guidingu do tego AstroEQ - czy myślicie, że guding mógłby zniwelować niedoskonałości EQ3-2, w tym błąd PE czy nieidealne zgranie z biegunem?

 

EDIT: Jeszcze jedno pytanie - czy dostateczna ilość darków, flatów i oczywiście light frame'ów zniweluje szum z podniesionego ISO? Na razię robię zdjęcia na ISO1250 i w teorii mógłbym podnieść ISO np. do 3200, ale boję się, że utopię DSy w szumie. Jestem świadom niedoskonałości mojego montażu i braku pełnego pasma w DSLR, ale chciałbym wycisnąć z zestawu tyle ile można, żeby kiedyś z jeszcze większą przyjemnością przesiąść się na lepszy sprzęt :)

Sam posiadam EQ3-2 i Tairem 300mm z guidingiem spokojnie wyciągałem 10min ze 100% odzyskiem klatek. Guiding to must have dla EQ3-2 :)

 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.