Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

A co koledzy sądzicie o Sky-Watcher Teleskop Dobson 8" Pyrex ?
Czy będzie śmigać na montażu SkyWatcher Synta NEQ6 GoTo SynScan PRO (głowica + trójnóg polowy stalowy 2") NEQ-6
i czy się nada do astrofoto ? A jeżeli to nie najlepszy wybór, to za czym radzicie się rozglądać ?
Mam mętlik w głowie. Naczytałem się trochę. Pewnie nieuważnie czytałem, dlatego tak dużo znaków zapytania.

Za pomoc z góry dziękuję
Wiesław

 

(apropos: to samo pytanie zadałem też na innym Forum jakby co)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tubę Newtona 8" spokojnie możesz zawiesić na EQ-6 ale szczerze odradzam na początek. Jeśli chcesz, żeby relacja zadowolenia do frustracji była korzystna to polecam zacząć naukę astrofotografii od teleobiektywu lub/i niedużego refraktora APO np. TSAPO 65Q albo SW ED 80 + Flattener

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Grzędziel napisał:

Tubę Newtona 8" spokojnie możesz zawiesić na EQ-6 ale szczerze odradzam na początek. Jeśli chcesz, żeby relacja zadowolenia do frustracji była korzystna to polecam zacząć naukę astrofotografii od teleobiektywu lub/i niedużego refraktora APO np. TSAPO 65Q albo SW ED 80 + Flattener

Dokładnie jak pisze @Grzędziel

Nie skacz od razu na głęboka wodę :)

TSAPO65Q to chyba najlepszy wybór.

 

Sam zaczynałem właśnie od 8" newtona i się poddałem po roku. Taki newton to jest porządne narzędzie ale dla kogoś z doświadczeniem (kolimacja, ugięcia, wyciąg etc....). A TSAPO65Q to chyba najbardziej bezproblemowy sprzęt do astrophoto.

pk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzędziel napisał 1 min. temu

Nie wiem jakie masz teleobiektywy, ale jeśli nie są to szkła najwyższej jakości to TSAPO65Q będzie dawał nieporównanie lepsze obrazy. Astrofotografia to dziedzina fotografii gdzie wymagania sprzętowe są bardzo wysokie.

 

 

To już wiem. Montaż 6tys. Co do teleobiektywów, to SIGMA DG 120-400, f/4,5 - 5,6 APO HSM, a 500 to jakaś podrzędna marka (nie mam go teraz pod ręką.

Edytowane przez wiesmen
zmiana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wiesmen napisał:

To już wiem. Montaż 6tys. Co do teleobiektywów, to SIGMA DG 120-400, f/4,5 - 5,6 APO HSM, a 500 to jakaś podrzędna marka (nie mam go teraz pod ręką.

To 500 sobie daruj, Sigma chyba trzyma klasę, ale obstawiam, że APO będzie najlepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Antoni Sk napisał:

Wystarczy akumulator samochodowy czy trzeba coś jeszcze?

Może być samochodowy. Ale preferowane są żelowe lub ołowiowe ale w wersji (deep cycle).

Ja mam ten drugi o pojemności 84Ah.

 

Pojemność zależy od tego jak długo chcesz zasilacz ten sprzęt i ile on bierze prądu.

 

Poszukaj bo na forum jest sporo opisów róznych rozwiazań zasilania w terenie.

 

Pierwsze co znalazłem: 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Oczywiście mozesz wystartować z tą Sigmą... ale jak się trochę oczytasz i naoglądasz zobaczysz jakie bedzie miała wady...

Ja też myślalem że drogie i dobre teleobiektywy (a mam;-) zrobia robotę.... w ułudzie posiadania akceptowalnej optyki do astro z płaskim polem i

z dobrą korekcją aberracji żyłem do momentu kiedy nie zobaczyłem na własne oczy jak wyglada obraz - choćby "ziemski" z takiego

budżetowego maleństwa jak TS 65Q - to się nie da porównać...

Pomyśl od razu o guidingu (niezaleznie od ogniskowych) - to bardzo proste otrzaskasz się z tym i będzie jak znalazł na przyszłość.

Gdzie będziesz kupowal montaż ?

Wiesz że to produkt chiński i masowy więc może a raczej wymaga "zerowego" przegladu... żebys się nie wkurzał... od początku.

Pozdr.

PS.

Ja tam jestem lamą i laikiem bez szkoly ;-) ale koledzy z większym doświadczeniem myślę że pomogą...

PS. 2

Fajne basidlo  - też plumkam ;-) JCM 2000 chyba ? też fajny ;-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.09.2017 o 08:19, delaa napisał:

Hej.

Oczywiście mozesz wystartować z tą Sigmą... ale jak się trochę oczytasz i naoglądasz zobaczysz jakie bedzie miała wady...

Ja też myślalem że drogie i dobre teleobiektywy (a mam;-) zrobia robotę.... w ułudzie posiadania akceptowalnej optyki do astro z płaskim polem i

z dobrą korekcją aberracji żyłem do momentu kiedy nie zobaczyłem na własne oczy jak wyglada obraz - choćby "ziemski" z takiego

budżetowego maleństwa jak TS 65Q - to się nie da porównać...

Pomyśl od razu o guidingu (niezaleznie od ogniskowych) - to bardzo proste otrzaskasz się z tym i będzie jak znalazł na przyszłość.

Gdzie będziesz kupowal montaż ?

Wiesz że to produkt chiński i masowy więc może a raczej wymaga "zerowego" przegladu... żebys się nie wkurzał... od początku.

Pozdr.

PS.

Ja tam jestem lamą i laikiem bez szkoly ;-) ale koledzy z większym doświadczeniem myślę że pomogą...

PS. 2

Fajne basidlo  - też plumkam ;-) JCM 2000 chyba ? też fajny ;-)

 

W "teleskopy". Tak, oczywiście z tą SIGMĄ trochę ćwiczę, ale raczej po to, aby ze światłem powalczyć i powiem, że już kilka ciekawostek łyknąłem, o których wcześniej nie

miałem pojęcia, bo skupiałem się raczej na pstrykaniu fotek ... Zestaw zamówiłem. Już jutro będą pakować. A z chińszczyzną to tak już jest. Musimy się uczyć z tym żyć.

Mam nadzieję, że nie będę się wkurzał :firefire::emotion-5:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wiesmen napisał:

P>S. Tak Fender. Dobry jest. JCM też poczciwy :emotion-5:

Fajny bas, ale dla mnie Twoja sympatyczna gęba jakoś mi bardziej pasuje do saxu. ...Ptaszyn, Gerry Mulligan -jakoś tak mi się skojarzyło. Sorry za off-top, ale też muzykuję i nie mogłem się powstrzymać, żeby tego nie napisać.

A wracając do sprzętu astro to jak będziesz w Teleskopach kupował (ale w Warszawie) to powołaj się na Grzędziela, że Ci sprzęt zarekomendował to może jakiś rabacik dostaniesz. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Grzędziel napisał:

Fajny bas, ale dla mnie Twoja sympatyczna gęba jakoś mi bardziej pasuje do saxu. ...Ptaszyn, Gerry Mulligan -jakoś tak mi się skojarzyło. Sorry za off-top, ale też muzykuję i nie mogłem się powstrzymać, żeby tego nie napisać.

A wracając do sprzętu astro to jak będziesz w Teleskopach kupował (ale w Warszawie) to powołaj się na Grzędziela, że Ci sprzęt zarekomendował to może jakiś rabacik dostaniesz. :)

Dzięki za podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.