Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Warunki nie najlepsze. Trochę światła z ulicy, ale nie jak w centrum miasta, na obrzeżach, nawet dość ciemno. Sprzęt tuba optyczna Sky-Watcher N-250/1200 (BKP250/1200) OTAW Dual na Speed  na  montażu paralaktycznym Sky-Watcher N-EQ6 Pro SynScan. Chciałbym i focić i filmiki utrwalać zarówno obiektów jak i głębokich kawałków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, wiesmen napisał:

Skrytykują, ale dołożyłem jeden krążek i chodzi bez zarzutów jak na razie.

   Namierzyłem coś takiego - kamera ZWO ASI 120MC-S (kolorowa) USB 3.0. Tylko się zastanawiam czy musi być na USB 3.0 i czy mogłaby być na USB 2.0 i jakie są różnice.
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak kamera raczej planetarna jest niż DS.

Przy tym teleskopie da Tobie 0.64''/pixel - to już wymagający setup jest raczej.

Do DS - ta kamera moim zdaniem nie jest a jeśli już to raczej bez guidingu przy tej skali na tym montażu będzie bardzo ciężko.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej tuby zdecydowanie nie szedłbym w mały pixel (mały to znaczy <5 mikronów). Pamiętaj, że obraz gwiazdy -teoretycznie punktowy jest degradowany przez seeing, niedoskonałości trackingu, optyki no i samą naturę jego powstawania czyli prawa fizyki (dyfrakcję). Jeśli obraz będzie znacznie większy niż wymiar pixela to nic nie uzyskasz a stracisz na ostrości no i zasięgu -ta sama ilość fotonów zamiast trafić do jednego pixela rozleje się na wiele, czyli w każdym fotonów będzie mniej i zarejestrowany sygnał może nie przebić się ponad szum.

Rekomenduję kolorową QHY8L ewentualnie coś z KAF 8300 (QHY9, Atik 383) kolor lub mono. Ale do mono jeśli chcesz robić kolorowe fotki to jeszcze dochodzi koło filtrowe, filtry no i spora wiedza jak to poskładać razem. QHY8L to kamera sprawdzona, czuła, o formacie APS-C więc nawet z tak dużą tubą uzyskasz spore pole widzenia (>1o). Jest w sieci mnóstwo świetnych zdjęć nią zrobionych. Tylko do kompletu musi byś jeszcze korektor komy.

ZWO 120 to kamerka z malutkim pixelem i malutką matrycą. Będziesz miał duże problemy nawet ze znalezieniem obiektu. Szczerze odradzam do tak dużego teleskopu.

A tak w ogóle to przygodę astrofotograficzną radzę zacząć lustrzanką cyfrową Canona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj co mówi "Forum" ;-) to oszczędza nerwy czas i pieniądze ;-)

(przetestowane). QHY8L da Tobie 1.35''/pixel czyli też wymagająco w sumie 

ta kamera ma piksel wielki jak stodoła a i tak przy tej ogniskowej robi się ciepło...

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Grzędziel napisał:

Do tej tuby zdecydowanie nie szedłbym w mały pixel (mały to znaczy <5 mikronów). Pamiętaj, że obraz gwiazdy -teoretycznie punktowy jest degradowany przez seeing, niedoskonałości trackingu, optyki no i samą naturę jego powstawania czyli prawa fizyki (dyfrakcję). Jeśli obraz będzie znacznie większy niż wymiar pixela to nic nie uzyskasz a stracisz na ostrości no i zasięgu -ta sama ilość fotonów zamiast trafić do jednego pixela rozleje się na wiele, czyli w każdym fotonów będzie mniej i zarejestrowany sygnał może nie przebić się ponad szum.

Rekomenduję kolorową QHY8L ewentualnie coś z KAF 8300 (QHY9, Atik 383) kolor lub mono. Ale do mono jeśli chcesz robić kolorowe fotki to jeszcze dochodzi koło filtrowe, filtry no i spora wiedza jak to poskładać razem. QHY8L to kamera sprawdzona, czuła, o formacie APS-C więc nawet z tak dużą tubą uzyskasz spore pole widzenia (>1o). Jest w sieci mnóstwo świetnych zdjęć nią zrobionych. Tylko do kompletu musi byś jeszcze korektor komy.

ZWO 120 to kamerka z malutkim pixelem i malutką matrycą. Będziesz miał duże problemy nawet ze znalezieniem obiektu. Szczerze odradzam do tak dużego teleskopu.

A tak w ogóle to przygodę astrofotograficzną radzę zacząć lustrzanką cyfrową Canona.

Tak. Oczywiście. Na początek lustrzanka ( ten mój Nikon D5000), a tuba poczeka jeszcze, wróci na chwilę do kartonu. Cenne te Twoje wskazówki. Bardzo dziękuję.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, delaa napisał:

Słuchaj co mówi "Forum" ;-) to oszczędza nerwy czas i pieniądze ;-)

(przetestowane). QHY8L da Tobie 1.35''/pixel czyli też wymagająco w sumie 

ta kamera ma piksel wielki jak stodoła a i tak przy tej ogniskowej robi się ciepło...

Pozdr.

Muszę poćwiczyć, ale niebo niech się oczyści trochę. Oczywiście dziękuję za cenne uwagi.

Pozdr.

P>S> ... a tu co chwila deszcz pada:rofl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Maro21 napisał:

oj, rozwiń myśl , bo chyba nie o to idzie. Wybrałeś sobie jeden z bardziej hardcorowych setupów do ogarnięcia , no ale kto "bogatemu zabroni" .:D

jaki tam bogaty ? Po prostu jestem na takim etapie życia, że uznałem, iż coś mi się też należy, bo całe życie tylko inwest, inwest i g...o z tego się ma. Tylko samego PeFRONu już w tym roku kupę kasy zabóliłem, ale dobrze, że chociaż w taki sposób można pomóc tym, którzy potrzebują. A na co mam się oglądać. Moja P. doktor na ostatniej wizycie mi powiedziała, że czas pomyśleć też o sobie :like:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuba jest długa i ciężka ,z dodatkowym osprzętem waga zestawu podchodzi pod maksymalny udźwig montażu zatem, będzie przekraczać zalecany do astrofoto . Do wizuala umiarkowanie wygodne . Jeżeli montowałeś zestaw na sucho to zapewne zauważyłeś ,że nawet przy złożonym trójnogu okular jest niebezpiecznie wysoko i do tego nie zawsze w wygodnym położeniu . Nie chcę podcinać skrzydeł i dusić zapału , poprzeczka ustawiłeś sobie  wysoko .pzdr 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.