Skocz do zawartości

Jakie mgławice wychacze na 15x70


ancientcdr

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie mgławice (oprócz m42 której w lecie nie moge złapać), jeszce da sie wychaczyś sky guidem 15x70.

pozdro

 

ok znalazłem taki wpis Avallach'a:

 

"M31, Galaktyka Andromedy,

- M36 ( ledwo widoczna, ale nie ma się co dziwić, jako że na wprost przed oknem mam galerię handlową ;) )

- M42 + M43, Wielka Mgławica w Orionie,

- M44, Gromada Żłóbek,

- M45, Plejady,

- M81 + M82,

- NGC 1502,

- NGC 1981,

- NGC 2281,

- Asteryzmy: Kaskada Kemble'a, Wieszak, Pies Davisa, Latająca Rybka, Kot z Cheshire, Mała Andromeda, Warkocz Alkione,

- Mars,

- Jowisz z księżycami,

- Neptun."

 

cos z nich na letnim niebie, i która najlepiej obserwowalna (najwieksza/najlepsze wrazenie)?

 

Edytowane przez ancientcdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurdę....zejeżyłem się.

Właśnie na dzisiaj zaplanowałem szybki wypad z lornetką DO 15x70, bo moim 6" refraktorem ostatnio słabo mi idzie znalezienie czegokolwiek poza popularnymi M-kami.

Ostatnio próbowałem złapać Neptuna, ale nie znalazłem, to samo z obiektami w Perseuszu i Kasjopei (oprócz Chichotek).

Sam jestem ciekaw co uda mi się zobaczyć lornetką, no ale ze Neptuna (tak słabego) idzie wyłapać lornetką  - to jestem mocno zaskoczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wampum napisał:

Sam jestem ciekaw co uda mi się zobaczyć lornetką, no ale ze Neptuna (tak słabego) idzie wyłapać lornetką  - to jestem mocno zaskoczony.

Neptun ma zwykle koło 8 mag, więc na przyzwoitym niebie to obiekt nawet dla sporo mniejszej lornetki. :)
Przy czym raczej nie obędzie się bez mapki z aktualną pozycją - bez niej trudno będzie znaleźć/zidentyfikować.

Lornetką 15x70 na dobrym niebie pewnie można cały katalog Messiera wyłowić. Mały tip dla autora wątku: tabela Wimmera Ci pomoże. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mack_mnk napisał:

Próbuj patrzeć na środek Drogi Mlecznej, Mgławicę Omega + kilka gromad jeszcze wyłapiesz. 

Kilka. Tiaaa...

@ancientcdr, przekop dział "Obiekt Tygodnia". A jak Ci mało, zajrzyj jeszcze tu:
http://astronoce.pl/inne.php?id=19

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka gromad w jednym miejscu, często w polu widzenia okularów ;) sam mocno się zaskoczyłem gdy pierwszy raz skierowałem w tamtą stronę lornetkę 15x70. Tego lata to już w ogóle mi szczęka opadła jak zobaczyłem pełny szczegółów, niemal fotograficzny obraz Mgławicy Omega czy Laguna w 16-calowej Syncie pod ciemnym niebem :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.