Skocz do zawartości

Funkcja dither w Maximie


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Nie mogę zrozumieć jak to działa. Ideę rozumiem, nie ogarniam ustawiania tego. 

 

1.jpg

 

Jak jest "Off, to mi się nie uda zniwelować wycieków z przepalonych pixeli na kamerze bez ABG.

Jak jest "via Mount", to guider gubi gwiazdę i po zawodach. Durak piska tylko i próbuje wypalać klatkę bez guide.

Jak dam "Via Guider" to owszem, ładnie losowo odchodzi ale natychmiast próbuje to skorygować więc finalnie i tak trafi gdzie był... (o ile zdąży, bo niby czeka na guider, ale nie zawsze może się doczekać i zaczyna palić jak guider jeszcze wraca. Niby mogę dać większe interwały pomiędzy klatkami, ale gdzie tu sens. Jakoś nie ogarniam tego.

 

Swoją drogą, coś mam krzywo jak cholera :/

 

Autosave Image -001m33s.jpg

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, maxim jest głupi i potrafi zaskoczyć takimi problemami w najmniej oczekiwanych miejscach :)

 

Ale via guider działa odwrotnie niż to opisałeś. Przestawia subframe kamery guidującej, a następnie guider centruje gwiazdę. Czyli maxim wprowadza mu sztucznie błąd, a potem guider robi swoje. Maxim nie wie ile korekta zajmie i ile czasu montaż potrzebuje by się 'uspokoić', więc delay between trzeba dobrać eksperymentalnie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio testowalem jak dzialaja obie opcje.

proponuje aby w obu przypadkach policzyc, aby przesuniecie na glownej matrycy bylo nie mniejsze niz 4-5px, moze nawet ciut wiecej.

via mount - uzywac bez guidingu, zaznaczyc SAME AS MAIN SCOPE

set2.jpg.7f999220418ba57ef4d01edc213abf38.jpg

 

via guider - trzeba dac mu spoty czas na uspokojenie DELAY BEETWEN, u mnie dla neq6 i guidera ok 230mm dalem 30s. mozna rowniez ustawic przy jakim minimalnym bedzie ma zaczac naswietlanie glownej klatki - druga opcja z e screenu. z obserwacji zauwazylem, ze to nie zawsze dziala poprawnie.

set.jpg.92611784b5945f13c2736bec96992667.jpg

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak ustawie max deviation na np. 8pix to maxim wyda polecenie guide camowi idz w losowym kierunku o 1-8 pix a algorytm dokoryguje do nowego srodka centroidu gwiazdy wysylajac polecenia korekt w odpowiednich osiach montowi. Dobra, łapie. To teraz pytanie pomocnicze. Jak powiekszyc pole subframe guide cama, aby mu nie wyszla z kadru. Dziad mi na defaultowym polu potrafi dac gwiazdke + jedna jej srednice dookola po wskazaniu guide star. Gdzie jest opcja bierz pole np 40x40 pix?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dziki napisał:

Właśnie - przesunięcia via guider o 1px to przesunięcie 1px na guiderze, tak?

 

ja uwazam ze tak.

 

 

2 godziny temu, Hans napisał:

Jak powiekszyc pole subframe guide cama, aby mu nie wyszla z kadru. Dziad mi na defaultowym polu potrafi dac gwiazdke + jedna jej srednice dookola po wskazaniu guide star. Gdzie jest opcja bierz pole np 40x40 pix?

 

Pozdrawiam.

jak dobrze pamietam, w maxiu 6 masz opcje sledzenia kilku gwiazd a nie jednej jak w 5 :)

screen z 5.

x.jpg.0b389759e01597349e249bc743babd10.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja się tak zastanawiam czy to nie jest tak jak w przypadku ustawień połączenia komputera z montażem.

Czyli via guider to sygnał będzie wysłany po ST4 a via mount - po EQMODzie...

 

bo, gdyż, ponieważ, dithering jest obsługiwany przez montaż (to fizycznie rusza się montaż) a obserwowanie tego przesunięcia jest przez centroidę gwiazdy na guiderze - czym miało by się różnić przesunięcie o 8px via guider i via mount?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie oba "via" dzialaja przez eqmod.

via mount uzywam bez guidingu.

 

maxim manual

"Dither

Camera sensors are not perfect. A common problem is "hot pixels" that have much higher dark current than the surrounding pixels. Hot pixels also have significantly more noise, as the random noise goes up as the square root of the number of electrons. Even after dark subtraction and stacking these hot pixels will still show up because of their higher noise.

There is a simple technique to eliminate the hot pixel problem. If you move the telescope slightly for each exposure, the hot pixel will fall on a different position in the sky. When the images are realigned for stacking, the hot pixel will appear in a slightly different place in each frame. Now during stacking you can use a technique such a Sigma Clip or SD Mask to almost completely eliminate the influence of the hot pixel, as those algorithms will recognize the "out of place" hot pixel and remove it. For more information on these algorithms please see the Stack command.

There are three modes for dithering; two are configured here. If you are autoguiding, select Dither Via Guider; the autoguider guide point will be repositioned slightly between each exposure. This will move the image slightly across the main sensor.

If you are not autoguiding but have a telescope connected to the Observatory Control Window, select Dither Via Mount. This will command a small GO TO operation between each exposure.

Dither will move the telescope only a small distance each time, and on average does not move it at all, since it dithers around the initial position. The amount of movement is controlled by Max Deviation (pixels).

If you are using an AO device, dither is configured through the AO control window. Please refer to SBIG AO Control or Starlight Xpress AO Control as appropriate."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.