Skocz do zawartości

Zasilanie zestawu


mentos416

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Jakie elementy sie kupuje do zasilania montazu i laptopa w terenie? Zasilanie z auta raczej odpada, wole cos lepszego ;p
Czytałem wiele postów ale mało w nich parametrow i juz pies pogrzebany u mnie...
Chodzi mi o akumulator zelowy, on pewnie z 50Ah bedzie idealnie. Potem jego normalnie podłączam do statywu ? bez zadnego posredniego urządzenia? Nic sie montazowi nie stanie? A kolejny problem to przetwornica, na pewno firmy Volt Polska SINUS, ale jaka moc ? :D Laptop przy rozruchu potrzebuje z 200W minimum i a policzyć to, to jest koszmar. Nie daje rady... pomocyyy

 

@ edit:

mam cos takiego

http://allegro.pl/zasilanie-awaryjne-12v-230v-sinus-pro-800-promocja-i5919528924.html

chyba moc wystarczy na rozruch lapka i statywu i do tego

http://allegro.pl/akumulator-agm-zelowy-nerbo-nbc-50-12i-12v-50ah-i6916614494.html

Edytowane przez mentos416
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli stawiasz na zasilanie prądem stałym, co moim zdaniem jest dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem to nie widzę powodu aby przetwarzać wszystko na "niebezpieczne" przemienne 230V i dodatkowo tracić na każdej zamianie energię. Poszukaj przetwornicy DC-DC dającej napięcie zasilacza laptopa na wyjściu. Uzyskasz z niej stosowne napięcie stałe. Jeśli znasz się trochę na elektronice albo masz znajomego to moduły przetwornic kosztują kilkadziesiąt PLN (dla małych prądów jeszcze tańsze). Często są z regulowanym napięciem wyjściowym, posiadają zabezpieczenia termiczne i przeciwprzeciążeniowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę przeciwwskazań. Jeśli jesteś dobrze zorganizowany wystarczy odpowiednia liczba rozgałęzień i wszystko można spiąć jedną linią oczywiście o odpowiednim przekroju zależnym od sumarycznego poboru prądu. Zrób sobie bilans bazując na danych producenta, spisz napięcia i wymagany prąd zasilania a będziesz wiedział czego potrzebujesz. Dobierz stosowne przewody. Warto pamiętać o izolacji przewodów. Silikonowe lub gumowe lepiej zachowują się na mrozie - nie sztywnieją. Jeśli jesteś mniej uporządkowany warto sobie zróżnicować opaskami kolorowymi lub różnymi wtykami różne napięcia zasilania. W nocy o pomyłkę nie jest trudno jeśli wszystkie wtyki i gniazda będą identyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze w kwestii zasilania laptopa. Jeśli masz jakiś drogi/nowoczesny/wybredny model to przy zastosowaniu prostej przetwornicy DC-DC może narzekać, że nie jest zasilany z oryginalnego zasilacza. Można wyszukać taką przetwornicę dedykowaną do konkretnych modeli posługując się hasłem "zasilacz ładowarka samochodowa do laptopa" lub "zasilacz ładowarka samochodowa DELL*" [* tu oczywiście wpisujesz nazwę producenta swojego laptopa]. To w zasadzie takiego samego rodzaju przetwornica ale dedykowana do konkretnego napięcia zasilającego komputer i oczywiście tolerująca zakres napięć wejściowych zgodny z zasilaniem akumulatorowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz pod uwagę że przetwornica 12V -> 230V ma małą sprawność (~70%) tym bardziej że chcesz stosować takiego potwora. Dodatkowo zasilacze 230V -> 12V również będą miały straty.

 

A dla jakiego napięcia ten powerbank ma 50Ah?

Edytowane przez Krzychoo226
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej też o stratach koledze pisałem... ale nie wiem czemu skoro decyduje się na solidny akumulator nie chce do tego użyć przetwornicy (zasilacza samochodowego) do lapka a resztę rozgałęzić kablami i mieć bezpieczne, dwa razy tańsze i trzy razy mniejsze objętościowo po spakowaniu zasilanie ?

Może ktoś mi wyjaśnić ? np. autor jakie względy przemawiają za rozwiązaniem z szeregiem zasilaczy, przetwornic itd.?

Pomagałem w realizacji kilku zestawów i nie przypominam sobie aby zasilanie napięciem stałym się nie sprawdziło ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta przetwornica 50W 4,2A sie nada? nie chce spalic całego montazu..
https://techtron.pl/p2475,stabilizator-napiecia-z-12v-na-12v-dc-dc-mean-well.html
od razu bedzie z aku przez przetwornice bezpiecznik 5A i do monta.

Zakładam  że sie nada bo na zasilaczu jest 5A do monta..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Krzychoo226 napisał:

Bierz pod uwagę że przetwornica 12V -> 230V ma małą sprawność (~70%) tym bardziej że chcesz stosować takiego potwora. Dodatkowo zasilacze 230V -> 12V również będą miały straty.

 

A dla jakiego napięcia ten powerbank ma 50Ah?

z niego raczej juz zrezygnowalem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, RMK napisał:

Wcześniej też o stratach koledze pisałem... ale nie wiem czemu skoro decyduje się na solidny akumulator nie chce do tego użyć przetwornicy (zasilacza samochodowego) do lapka a resztę rozgałęzić kablami i mieć bezpieczne, dwa razy tańsze i trzy razy mniejsze objętościowo po spakowaniu zasilanie ?

Może ktoś mi wyjaśnić ? np. autor jakie względy przemawiają za rozwiązaniem z szeregiem zasilaczy, przetwornic itd.?

Pomagałem w realizacji kilku zestawów i nie przypominam sobie aby zasilanie napięciem stałym się nie sprawdziło ...

postanowilem ze kupie ten aku 50Ah zelowy. do niego podłącze samochodowa ładowarke do mojego lapka dedykowaną i lapek z głowy. Do tego dam przetwornice 12V DC / 12V DC tyle ze nie wiem jaki prąd max moze miec. zakładam teorie napisaną post wyzej. i mont tez gotowy do zasilania. Zostają do tego inne napiecia. np na wiatrak czy co9s innego 5v to juz zbuduje zasilacz stabilizowany z 12v na układzie LM ale to potem jak nazbiera sie urzadzen. Ale głownie teraz pytanie o ten prąd na przetwornicy wyjściu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, mentos416 napisał:

Do tego dam przetwornice 12V DC / 12V DC

Po co ?

Ludzie piszą Ci co masz zrobić a ty w kółko swoje...

Jedyne co potrzebujesz to przetwornica do laptopa z 12V na napięcie zasilania laptopa, akumulator i nic więcej.... serio

Pozdr.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no co Delaa :D to bedzie bez przetwornicy 12/12vdc. To teraz powiedzcie jaki mam bezpiecznik dać. Coś Janusz_P pisał mi na maila, że to sie liczy 1x5x max pobierany prąd. (2-3,5A)

Czyli wychodzi mi 17,5A (dostepny bezpiecznik 16A) Ale mysle żeby dać bezpiecznik o 1A większy, taki jaki jest max prąd na zasilaczu. czyli 1A+5A=6A. Teraz tylko tego juz nie wiem czy dobrze policzyłem. Czy mam racje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, delaa napisał:

Hej

Twoje posty są nieco chaotyczne... cięzko Tobie pomóc - tym bardziej że masz jakąś "swoją" wizję przez czay czas...

Postaraj się jaśniej formułować zapytania. Bedzie latwiej. Dla Ciebie też.

Pozdr.

kupie akumulator 50Ah, do niego zasilacz dedykowany do mojego lapka. do tego trzeba bezpiecznik na linie do montazu. Nie wiem jaki tam dać. Tak jak pisałem wyżej Janusz pisał że wzór na to jest taki: 1x5x max opbierany prąd czyli 3,5A więc bezpiecznik mam dać 16A? fakt. przy rozruchu prąd skacze nawet do 500% większej wartości... a teraz napisał ze suma prądów powiększona o 50% czyli tak czy siak wychodzi 5A.. jak na zasilaczu oryginalnym. I wychodzi tak jak miałem dać na poczatku... zaczyna mnie to przerazac wszystko...

 

krótko na temat. Jaki mam dac bezpiecznik na wyjściu aku, przed montazem.

Edytowane przez mentos416
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hahahah czyli Janusz sie machnął w mailu :D dosłownie napisał 1x5 ale teraz 1,5 ma sens :D juz jest git.

Z doswiadczenia wiem ze prąd podczas rozruchu skacze nawet 500% nie wiem jak jest w NEQ6, ale brałem to pod uwage ;p Temat wyjaśniony.

Dziękuję za pomoc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.