Skocz do zawartości
wessel

Eksploracja M 31

Rekomendowane odpowiedzi

Podoba mi się ostrość detalu. Czy to zasługa doskonałego seeingu czy też Maćku zastosowałeś jakieś magiczne sposoby na wyostrzanie?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

Nie Piotrek, nic nie ostrzyłem bo to jest RGB. Własnie pracuję nad luminancją...Zresztą jaki może być wpływ seeingu na ujęcia o czasie 600 sekund? Według mnie znikomy albo żaden..

Edytowane przez wessel

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
14 minut temu, wessel napisał:

...Zresztą jaki może być wpływ seeingu na ujęcia o czasie 600 sekund? Według mnie znikomy albo żaden..

No tu bym polemizował. Czasami (z naciskiem na czasami niestety) zdarza się mi  mieć seeing na poziomie 1,5-1,8" (mierzone FWHM też na dłuższych ekspozycjach) i wtedy gwiazdki mam szpileczki. Niestety częściej to 2,5-3,0" i mamy placuszki. U ciebie są szpileczki. A przecież skala Twoje fotki to (szacuję) coś ok. 0.75"/pixel więc wymagania naprawdę spore.

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

MOże to wobec tego zxalezy od prowadzenia? Ja nie mam guidingu..

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No właśnie, zawsze mnie to ciekawiło czy guiding nie zniekształca gwiazd . A chyba musi no bo jednak się przesuwa ten teleskop i w ogóle.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Oczywiście, że guiding wpływa na zniekształcenie gwiazd (rozmycie). Kiepski seeing powoduje, że skoki guidingu są większe i gwiazdy są rozlane i mniej ostre.

ASA ma ten plus, że nie jest guidowana więc seeing nie pogarsza obrazu gwiazd (wynikającego z guidowania).

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
5 minut temu, Pav1007 napisał:

Oczywiście, że guiding wpływa na zniekształcenie gwiazd (rozmycie). Kiepski seeing powoduje, że skoki guidingu są większe i gwiazdy są rozlane i mniej ostre.

ASA ma ten plus, że nie jest guidowana więc seeing nie pogarsza obrazu gwiazd (wynikającego z guidowania).

Dokładnie tak chciałem napisać, ale o 5 minut mnie ubiegłeś :)

• Haha 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No to dobrze, że nie mam guide, choć na moich ogniskowych to małe znaczenie pewnie 55-200mm. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
8 minut temu, TomekDw napisał:

No właśnie, zawsze mnie to ciekawiło czy guiding nie zniekształca gwiazd . A chyba musi no bo jednak się przesuwa ten teleskop i w ogóle.

Dlatego montaż typu DDM ma przewagę nad klasycznym ślimacznicowym zawsze obarczonym PE i innymi niedoskonałościami przekładni zębatych. Do tego dochodzi fakt ogólnej jakości wykonania (austriacka ASA vs. chiński AZ-EQ6 jak w moim wypadku).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
3 minuty temu, TomekDw napisał:

No to dobrze, że nie mam guide, choć na moich ogniskowych to małe znaczenie pewnie 55-200mm. 

To ma znaczenie dla skali rzędu 1.5"/pixel i mniejszej. Dla ogniskowych 200 mm (skala ok. 5"/pixel) seeing, nawet fatalny nie pogarsza obrazu gwiazd.

• Lubię 1
  • Dziękuję 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta