Skocz do zawartości

Wybuchająca kometa 29P/Schwassmann-Wachmann


Rekomendowane odpowiedzi

Kometa 29P/Schwassmann-Wachmann to wyjątkowo ciekawy obiekt - choć porusza się po orbicie tylko lekko spłaszczonej i zawsze jest dalej od nas niż Jowisz, to każdego roku zdarza się jej kilka wybuchów, dzięki którym staje się obiektem widocznym w średniej wielkości teleskopach.

 

Po ostatnich dwóch wybuchach, kilka dni temu kometa osiągnęła jasność około 12mag, a że jest obiektem maleńkim i skondensowanym, to można ją dostrzec nawet w niedużych teleskopach. Ostatniej nocy udało się ją wyzerkać nawet w lornecie 25x100, a w 33 cm teleskopem była wyraźnym obiektem, przypominającym małą mgławicę planetarną.

 

Kometa świeci teraz na pograniczu Wodnika i Koziorożca i pozostanie tam do końca roku. W najbliższych tygodniach jej głowa powinna rosnąć i stawać się coraz bardziej rozmyta, ale w dobrych warunkach będzie ją pewnie jeszcze widać dość długo.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Kometa 29P/Schwassmann-Wachmann przeżywa właśnie jeden z najsilniejszych wybuchów od wielu lat. W tym momencie ma około 11mag i zaledwie 0.2' średnicy. Przed chwilą widziałem ją zarówno w 33 cm teleskopie jak i w lornecie 25x100, choć świeci ledwie 20 stopni od Księżyca. 

W kolejnych tygodniach będzie się powoli rozmywać, ale jej jasność powinna pozostać z grubsza stała (ewentualnie jeszcze trochę wzrośnie). Warunki do jej obserwacji będą doskonałe, bo świeci w Woźnicy, a Księżyc lada chwila zniknie z nocnego nieba.

  • Lubię 6
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis prawie jak z dynamicznej powieści o wojnie i miłości (np 'Potop').   Fragmenty:

 

'Dziwna kometa wybuchła 4 razy.

 

W minioną sobotę punkcik światła migoczący w cieniu za Jowiszem wybuchł.
A potem wybuchał, a dwa kolejne gwałtowne strumienie materiału wystrzeliły w kosmos w niedzielę, po czym nastąpił czwarty paroksyzm w poniedziałek.
Gdy szalał i płonął, stał się 250 razy jaśniejszy niż zwykle, jak zapalona zapałka zamieniająca się w ognisko. To jest Kometa 29P.

Co powoduje huczną kaskadę tej komety? Nie wiemy.


W przeciwieństwie do większości komet, nie spada ona dramatycznie w kierunku Słońca, zanim wyskoczy z powrotem na najbardziej zewnętrzną granicę US.
Zamiast tego ta kula lodu o szerokości 37 mil krąży wokół Słońca w przestrzeni między Jowiszem a Saturnem
– czyniąc z niej rodzaj obiektu znanego jako centaur – po nietypowej, prawie kołowej orbicie, wykonując jedno okrążenie co 14,6 lat.

Mimo że 29P znajduje się 560 milionów mil od Słońca, jest w stanie niemal nieustannej furii, często wyrzucając gaz i pył w otaczającą ciemność.
Jest zawsze aktywna i nigdy się nie wyłącza.


Nadpobudliwość jest prawdopodobnie wynikiem przewagi tlenku węgla – lotnego gazu – który potrzebuje tylko trochę światła słonecznego,
aby dramatycznie się ogrzać i wyskoczyć w kosmos w dużych ilościach.


W ciągu roku dochodzi do co najmniej siedmiu rozbłysków pojaśniających.
Ta ekshibicjonistyczna kometa przeszła samą siebie w zeszłym tygodniu czterema kolejnymi wybuchami.
Astronomowie amatorzy i profesjonalni na całym świecie szybko zauważyli, że jego jasność rosła jakby w skokach.


Te erupcje mogą być konsekwencją kriowulkanizmu, powiedział dr Miles.
Światło słoneczne ogrzewa i zmiękcza fragmenty powierzchni, pod którymi kryje się podziemna breja egzotycznych lodów – kriomagma.
Kiedy osłabiona skorupa komety pęknie, jej kriomagma może zostać wystawiona na działanie próżni kosmicznej.
Rozpuszczony tlenek węgla energicznie bulgotał, wyrzucając kriomagmę w kosmiczną przestrzeń,
niczym szampan wypływający z wstrząśniętej butelki, która została szybko odkorkowana.

 

Historycznie więcej wybuchów ma miejsce po zbliżeniu się 29P do Słońca, czyli w 2019 roku. Ale dlaczego ten superwybuch jest teraz?


Być może doszło do gigantycznego osunięcia się ziemi lub oderwała się ogromna część 29P. Kto wie – powiedział dr Wierzchoś.'   (jakby polskie nazwisko - fajnie).

 

Siema
https://www.nytimes.com/2021/09/30/science/comet-29p-eruption.html

 

 

 

 

p3929d222.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
W dniu 29.09.2021 o 09:24, Tuvoc napisał:

Ale narobiłeś. Teraz będę na nią chorować... ;)

Kometa 29P obecnie to duży i słabo skondensowany placek o jasności 10.5 mag, średnicy 3.5' i DC=2,5

https://cobs.si/analysis2?submit_type=2&obs_type=3&col=observer_icq&id=KWI&start_date=2021/10/30 00:00&end_date=2021/11/01 23:59

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, M.K. napisał:

Kometa 29P obecnie to duży i słabo skondensowany placek o jasności 10.5 mag, średnicy 3.5' i DC=2,5

https://cobs.si/analysis2?submit_type=2&obs_type=3&col=observer_icq&id=KWI&start_date=2021/10/30 00:00&end_date=2021/11/01 23:59

 

Mam na dysku sesje  z ostatniego miesiąca. Od 04.10 do 30.10 :D To będzie mój największy jak dotąd projekt "kometarny". W sumie osiem sesji. Mała zajawka poniżej.

Screenshot.thumb.png.339fbb914485c653748b8c90dcc8e7ba.png

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
8 minut temu, M.K. napisał:

Obserwowałem ją wizualnie 13.12.2021r o 2:50, jasność=9.8 mag, średnica=3,3', DC=2/, powinna być słabsza, może jakiś mały wybuch miała?

Pojawił się jakiś delikatny warkocz? Czy była plackowata równomiernie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, M.K. napisał:

Obserwowałem ją wizualnie 13.12.2021r o 2:50, jasność=9.8 mag, średnica=3,3', DC=2/, powinna być słabsza, może jakiś mały wybuch miała?

 

Musiałaby mieć jakiś bardzo silny wybuch, silniejszy od tego wrześniowego. Jasność 9.8 mag przy komie o średnicy 3.3' to jasny powierzchniowo obiekt, kilkukrotnie jaśniejszy niż w połowie listopada. Ta jasność i ten rozmiar to mniej więcej tyle ile ma obecnie kometa C/2019 L3 (ATLAS). Na zdjęciach 29P jest od C/2019 L3 dużo, dużo słabsza (i większa). Tu np. zdjęcia tych dwóch komet z tego samego teleskopu, z tej samej nocy (8/9 grudnia 2021), przy czym 29P była naświetlana 4 razy dłużej:

 

https://lesia.obspm.fr/comets/lib/display-obs1.php?Num=24540

https://lesia.obspm.fr/comets/lib/display-obs1.php?Num=24537

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2019L3: jasność=9.7 mag, średnica=2,5', DC=4/

29P:       jasność=9.8 mag, średnica=3,3', DC=2/

Zerkam na cobs.si i ostatnie kilka obserwacji 29P to 3x większa otoczka (8-11'), więc to moje 3,3' to tylko najjaśniejsze centrum, niestety resztę zjadło jasne tło nieba :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, M.K. napisał:

2019L3: jasność=9.7 mag, średnica=2,5', DC=4/

29P:       jasność=9.8 mag, średnica=3,3', DC=2/

Zerkam na cobs.si i ostatnie kilka obserwacji 29P to 3x większa otoczka (8-11'), więc to moje 3,3' to tylko najjaśniejsze centrum, niestety resztę zjadło jasne tło nieba :(

No nic, chyba trzeba puścić znowu sesję zdalną i sprawdzić :) albo oddtańczyć coś, żeby niebo się przejaśniło.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, M.K. napisał:

2019L3: jasność=9.7 mag, średnica=2,5', DC=4/

29P:       jasność=9.8 mag, średnica=3,3', DC=2/

Nie dawało mi to spokoju i jeszcze raz sprawdziłem jasność. ma być 10, a nie 9, zasugerowałem się 9tką i poszło lawinowo.
Ma być:
29P:      jasność=10.8 mag, średnica=3,3', DC=2/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 2 tygodnie później...

Jakiś czas temu doszło do kolejnego wybuchu komety 29P. Jej jasność wzrosła na tyle, że podobnie jak pod koniec roku 2021, znowu można ją było obserwować za pomocą niewielkich, amatorskich teleskopów. Od dłuższego już czasu wyczekiwałem dobrej pogody, aby móc na nią zerknąć ponownie i dzisiaj pojawiła się ku temu okazja. Niestety warunki nie były optymalne. Uzbrojony w szczegółowe mapki, odnalazłem miejsce w którym powinna się znajdować kometa, ale jej samej dostrzec mi się nie udało. Po powrocie do domu i dokładniejszym zbadaniu sytuacji nabrałem pewnych wątpliwości, natomiast sam już nie wiem. Zapewne kometa osłabła na tyle, że znajduje się na granicy mojego zasięgu (głównie chodzi o miejsce do obserwacji). No nic, czekam na kolejny wybuch i oby tym razem pogoda była łaskawsza.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.