Skocz do zawartości

Fotometria gwiazd zmiennych - krzywe jasności


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas sesji z WASP-2 b trwało zaćmienie w układzie binarnym OT Del, które pięknie złapało się na krzywej jasności :)

https://www.aavso.org/vsx/index.php?view=detail.top&oid=51745

 

Obserwację prowadziłem za pomocą kamery ASI178MM-c i obiektywu Canon FD 300mm f/2.8L. Czas ekspozycji - 15 sekund.

 

OT Del.png

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno miałem napisać... ale jest chwila. Jak uznasz że naśmieciłem w tym wątku - to można skasować.... w sumie to mial byc PW  do Ciebie ... ale już się rozpędziłem ;-)

Tak troszkę - a może nie oftopowo będzie  - robisz fantastyczne oserwacje - bardzo cenię twoje posty. 

Tak się złozyło że akurat w pewnej grze w którą gram (EVE Online - straszna narkotyczna i samo uzależniające zło ;-) pojawia się raz na jakiś czas coś co nazywa się Project Discovery - przez jakis czas "community" analizuje realne dane naukowe - a że to jest dość masowe - około 40 tys ludzi jednocześnie zwykle się w to bawi to jest fajna statystyka  - ostatnio analizowało się obrazy tkanek mikroskopowe - i szukało się anomalii ... Teraz projekt zakłada poszukiwanie zjawisk "zmiennościowych" exoplanety - analizuje się przy pomocy bardzo fajnych narzędzi krzywe jasności (prawdziwe) i wyznacza się parametry i przypuszczalny charakter zjawiska. Oczywiście najpierw jest tutorial - czego szukać i jak.... Po wysłaniu analizy dostajesz jej ocenę i oczywiście "pieniążki" ... Siądę sobie to do tego  kiedyś - taka ciekawostka - myślę że Ty byś wymiatał w tym temacie ;-) Pozdr. i garść screenów i link do prezentacji wprowadzającej w temat - na fanfescie na którym zgromadzili się gracze:

ss9.png

  

s0ogybbae74borrqgjal.png

 

 

Edytowane przez delaa
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, delaa napisał:

Teraz projekt zakłada poszukiwanie zjawisk "zmiennościowych" exoplanety - analizuje się przy pomocy bardzo fajnych narzędzi krzywe jasności (prawdziwe) i wyznacza się parametry i przypuszczalny charakter zjawiska. Oczywiście najpierw jest tutorial - czego szukać i jak.... Po wysłaniu analizy dostajesz jej ocenę i oczywiście "pieniążki" ... Siądę sobie to do tego  kiedyś - taka ciekawostka - myślę że Ty byś wymiatał w tym temacie ;-) Pozdr. i garść screenów i link do prezentacji wprowadzającej w temat - na fanfescie na którym zgromadzili się gracze:

Z tego co patrzę, muszą to być dane uzyskane przez sondę Kepler. Jeżeli to są dane z pierwszej misji (cel w Łabędziu/Lutni/Smoku), to właściwie wszystko zostało tam wyczyszczone :) Jeśli to jest K2, to tam faktycznie można poszukać wiele fajnych, nowych obiektów (kontynuacja Zooniverse - Exoplanet Explorers). Tylko tu już zajmuję się tym manualnie w LcViewerze, który ma nieco więcej możliwości i pewnie jest szybszy w analizie - ale nie bawi tak, jak powyższa gra :)

 

Sanpshot_05.PNG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kilka gwiazd zmiennych z sesji HAT-P-7 b. Całość leży w jednym z pól Keplera, stąd nie ma szans odnaleźć nowe zmienne. W blisko 3-godzinnej sesji złapało się ich mnóstwo! Przedstawiam kilka z nich :) Czas ekspozycji dla pojedynczej klatki wynosi 5 sekund.

KIC 10861842 https://www.aavso.org/vsx/index.php?view=detail.top&oid=169787 (14.2-14.8 mag)

KIC 10861842.png

 

KIC 10796477 https://www.aavso.org/vsx/index.php?view=detail.top&oid=138211 (13.8-14.3 mag)

KIC 10796477.png

KIC 10797126 https://www.aavso.org/vsx/index.php?view=detail.top&oid=169787 (13.9-14.0 mag)

KIC 10797126.png

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.