Skocz do zawartości

okular szerokokatny ( 20 - 40mm )


Mistshu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam zamiar kupic okular jak w temacie do obserwacji wiekszych obszwarow nieba. Niestety $$ jest nie za duzo, wiec pytam tutaj o jak najbardziej "ekonomiczny" sprzet. Bylem poczatkowo zainteresowany Erflami ale nie moge znalesc ich wersji w oprawie 1,25".Dobrze by bylo, zeby cena byla < 300 zl. Moj telep to Newton 170/1300. Z gory dzieki za pomoc

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długoogniskowe Erfle nie mieszczą się w oprawie 1,25" :shock: i dlatego są robione w oprawach 2" 8)

Z tanich a dobrych okularków 2" z dużym polem mogę jeszcze z czystym sumieniem polecić serię RKE Soligora :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz długą ogniskową i duże pole to lepiej od razu zmień wyciąg na 2" i nie ma tu raczej zmiłuj się, szczególnie w podanym przedziale cenowym :roll:

Tylko że jak.... kupi w ASTROKRAKU wyciąg 2" to zostanie grosza na... Plossla. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do DS-ów lepszy bedzie Erlf czy szerokątny, bo cena podobna???

 

Okular typu Erfla jest właśnie okularem z definicji i genezy szerokokątnym :lol:

 

To wiem, ciekawi mnie tylko róznica pomiędzy Erflem 32mm pole- 70 stopni, a np Antaresem W70 25mm pole 67 stopni (poza oczywiście ogniskową i oprawą). Czy różnica w polu o 3 stopnie bedzie wogóle zauważalna? Wiem że i tak lepszy jest 2" ale ciekawi mnie jego stosunek ceny do jakości :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spodziewałem się takiej odpowiedzi ale mi chodzi o to czemu nie może być przy krótszej ogniskowej większego pola. Krótko mówiąc dało by to większe powiększenie( bez przesady oczywiście ) nie tracąc przy tym na polu widzenia?

 

Przecież w oprawie 1,25'' są okularki szerokokątne o polu rzędu 82st np. SWA Antaresa. Przy krótkiej ogniskowej nie ma sensu stosować oprawy 2''.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu, to w oprawie 1.25" nie znajdziesz okularów o ogniskowej 20-40mm i polu większym niż

50 stopni. Kiedyś też borykałem się z podobnym problemem. Podjąłem więc decyzję, że jak już tych 50 stopni

nie da się przeskoczyć to musi być to świetne i ostre pole. Wybór padł na Celestrona Ultime. Jest to 5-elementowy okular o polu około 50 stopni, ale za to w przeciwienstwie do 4-elementowych Plossli jest

ostry prawie po brzeg. Z tym, ze cena nie jest zachęcająca :)

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ogniskowej 20-25mm można się jeszcze pokusić o okular z polem pod 78*(przy 20mm) i 67*(przy 25mm) bo geometria oprawy na to jeszcze pozwala jak choćby w modelu Antaresa serii W70-25mm z polem 67* :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu, to w oprawie 1.25" nie znajdziesz okularów o ogniskowej 20-40mm i polu większym niż  

50 stopni.

Przecież "stary" Pentax XL 21mm 1 1/4" miał 65*, a 28mm XL 1 1/4" miał 55* :roll: W nowych XW jest 20mm 1 1/4" z 70*. To jednak inna kategoria cen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu, to w oprawie 1.25" nie znajdziesz okularów o ogniskowej 20-40mm i polu większym niż  

50 stopni.

Przecież "stary" Pentax XL 21mm 1 1/4" miał 65*, a 28mm XL 1 1/4" miał 55* :roll: W nowych XW jest 20mm 1 1/4" z 70*. To jednak inna kategoria cen.

 

Mówiłem o okularach do 300 zł.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec co sadzicie o tym okularze : http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=105  . Calkiem niezle pole widzenia, cenowo tez w zasiegu reki

 

Obecnie brak go na sklepie, cały zapas wykupiony bo cieszy się dużą popularnością ze względu na bardzo korzystny stosunek cena jakość, klienci dają go nawet do upgreadowanego ZRT, ściągniemy jakby co nową partię na przełomie miesiąca :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andee

 

Ja uzywam okularu Antaresa SW25mm o który pytasz.

 

Mam akurat newtona z ogniskową 1300 i na niebie daje mi to pole około 1,3 stopnia.

Dodatkowo jest to mój podstawowy okular do przeglądu nieba za pomoca ZRT. Razem z nią daje pole 3,7 stopnia - cały pas oriona w jednym polu.

 

Moge polecić ten okular z czystym sumieniem.

 

Pozdrawiam,

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu, to w oprawie 1.25" nie znajdziesz okularów o ogniskowej 20-40mm i polu większym niż  

50 stopni.

Przecież "stary" Pentax XL 21mm 1 1/4" miał 65*, a 28mm XL 1 1/4" miał 55* :roll: W nowych XW jest 20mm 1 1/4" z 70*. To jednak inna kategoria cen.

 

Mówiłem o okularach do 300 zł.

 

Arek

 

Gdzie, bo nie doczytałem :shock: Celestron Ultima o którym napisałeś kosztuje w Delcie od 549 do 809 zł :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.