Skocz do zawartości

M27 Mgławica Hantle - moje pierwsze "poważne" zdjęcie


diwanoczko

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, diwanoczko napisał:

Wówczas okazało się, że w moim BKP15075 w wyciągu okularowym jest taka magiczna czarna śrubka, którą jak się dokręci to wyciąg znacznie "ciężej" chodzi co rozwiązało mi ten problem.

Gdzie jest ta ,,magiczna" śrubka? :D

1 godzinę temu, diwanoczko napisał:

One frame exposure time: 10 seconds

Tylko 10s?

Fajnie ci to wyszło. Niedawno też robiłem fotki M27 podobnym sprzętem. Tu o nim post ;) : https://astropolis.pl/topic/60040-mgławica-hantle-m27/?tab=comments#comment-692635

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, M.K. napisał:

Gwiazdki na zdjęciu z prawej nieostre. Czy przypadkiem aparat nie wykrzywia wyciągu powodując, że matryca nie jest ustawiona pod kątem prostym do toru światła, tylko innym? Za duże luzy w wyciągu?

Myślałem na początku, że odpowiedzialność za to ponosi brak flattenera albo brak kolimacji, ale luzy też mogą być. W sumie nie sprawdzałem tego. Jakiekolwiek luzy są dopuszczalne czy wyciąg powinien stać twardo i nie ruszać się? Wydawało mi się podczas montażu aparatu, że luzów nie ma ale kto wie. W sumie aparat był montowany w taki sposób, że po prawej stronie zdjęcia był wlot do tuby, więc ta cześć matrycy mogła faktycznie odstawać od prostopadłej powierzchni. Sprawdzę przy następnej sesji czy jak odwrócę o 180 stopni aparat w okularze to też będę miał ten sam efekt tylko po drugiej stronie czy nie. Dzięki za radę!

 

Godzinę temu, xBA napisał:

Tylko 10s?

Tak. Przy 13s już widziałem poruszenia gwiazd, ciągle mam do poprawy metodę aligningu polarnej, ale ten efekt przy 10 sekundach już mnie tak zadowolił, że nie chciałem dłużej czekać i po prostu chciałem zobaczyć efekt :) Następnym razem postaram się wydłużyć ekspozycję do 15s. Trzeba nabrać wprawy ;)

 

Godzinę temu, xBA napisał:

Gdzie jest ta ,,magiczna" śrubka? :D

Posłużę się zdjęciem w załączniku :) źródło:. https://stargazerslounge.com/uploads/monthly_08_2009/post-14522-133877395374.jpg

Dosłownie lekko ją przykręciłem jakimś bitem śrubokręta w kształcie gwiazdy dosłownie palcami aż wyczułem lekki opór, nie chciałem kręcić na maksa. Okazało się, że takie delikatne dokręcenie pomogło i to bardzo. Wcześniej śruba była bardzo poluźniona.

 

Godzinę temu, xBA napisał:

Fajnie ci to wyszło. Niedawno też robiłem fotki M27 podobnym sprzętem. Tu o nim post ;) : https://astropolis.pl/topic/60040-mgławica-hantle-m27/?tab=comments#comment-692635

Stwierdzam, że Hantle to całkiem dobry cel na początek. Fajnie Ci to wyszło, bardzo podobnie do mojego, kolorystycznie tylko inaczej ;) Gratulacje!

post-14522-133877395374.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, diwanoczko napisał:

Tak. Przy 13s już widziałem poruszenia gwiazd, ciągle mam do poprawy metodę aligningu polarnej, ale ten efekt przy 10 sekundach już mnie tak zadowolił, że nie chciałem dłużej czekać i po prostu chciałem zobaczyć efekt :) Następnym razem postaram się wydłużyć ekspozycję do 15s. Trzeba nabrać wprawy ;)

Spróbuj ustawić tym sposobem ;), polecił mi go tayson i rzeczywiście świetnie się sprawdził:

 

Edytowane przez xBA
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na pierwsze zdjęcie to bardzo dobrze. Przesadziłeś z odszumianiem -320 light-tów sprawę szumu załatwia. W końcu dlatego się pali wiele klatek, żeby zredukować szum. Flaty tło wyrównały, darki hoty wycięły i tu jest dobrze. Jest problem z kolimacją. Najlepszy obraz gwiazd jest nie w środku kadru tylko trochę z lewej. Tu czeka cię wiele pracy i niestety powtarzanej przed każdą sesją jeśli sprzęt nie jest stacjonarny.

   Komy bez korektora nie wyeliminujesz, ale jeśli chcesz dalej się bawić w astrofoto tą tubą to polecam zakup korektora komy np. MPCC MKIII Baadera -spokojnie wyrówna ci całą klatkę APS-C (tylko kupując zwróć uwagę, żeby to był korektor komy, nie flattener). Oczywiście kk też wypłaszcza pole, ale w nomenklaturze flattener to system optyczny stosowany do refraktorów.

Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, _Spirit_ napisał:

Moje pierwsze tak nie wyglądało. Wyglądało o wiele gorzej.

Hmmm. Takie małe sprostowanie ... wcześniej wykonałem już parę zdjęć z setupem teleskop z prowadzeniem w jednej osi, ale zdjęcia były tak technicznie słabe (moim zdaniem), że nie nadawały się do publikacji. Zawsze przy takich sytuacjach przypomina mi się:

 

Cytuj

Wisława Szymborska w całym życiu napisała tylko 250 wierszy. Kiedy ją zapytano, dlaczego tak mało, odpowiedziała z charakterystycznym dla siebie humorem: "bo mam w domu kosz na śmieci".

Moje pierwsze "pierwsze" ever zdjęcie było znaaaacznie gorsze. Te jest pierwszym, które się nadaje do pokazania :)

 

Dnia 4.09.2017 o 13:48, Grzędziel napisał:

Przesadziłeś z odszumianiem -320 light-tów sprawę szumu załatwia.

Zgadzam się, zbyt mocno chciałem, żeby było ładne ...

 

Dnia 4.09.2017 o 13:48, Grzędziel napisał:

Jest problem z kolimacją. Najlepszy obraz gwiazd jest nie w środku kadru tylko trochę z lewej. Tu czeka cię wiele pracy i niestety powtarzanej przed każdą sesją jeśli sprzęt nie jest stacjonarny.

Tego się obawiałem, ale cóż, kiedyś dokupię kolimator laserowy i będzie lepiej :)

 

Dnia 4.09.2017 o 13:48, Grzędziel napisał:

Oczywiście kk też wypłaszcza pole, ale w nomenklaturze flattener to system optyczny stosowany do refraktorów.

O! A ja myślałem, że to jedno i to samo. Dzięki za wyjaśnienie!

 

Dnia 4.09.2017 o 13:48, Grzędziel napisał:

Powodzenia :)

Dzięki, przyda się :)

 

11 godzin temu, Tayson napisał:

warto przypomniec o w miare poprawnej orientacji zdjecia.

Choć ciężko w kosmosie o jakąkolwiek orientacje to mimo wszystko zgadzam się z Tobą Tayson. Ale wiesz jak to jest z tymi pierwszymi fotkami, jak już coś się złapie to się nie patrzy na orientację tylko czy dobrze wyostrzone :) Następnym razem będę zwracał na to uwagę. Dzięki!

 

Jeszcze mam poskładany w DSS stack złożony metodą Drizzle x2, na razie jest moim królikiem doświadczalnym w PixInsight gdzie uczę się Deconvolucji i poprawnego odszumiania.

Czy warto przy kolorowych zdjęciach z DSLR rozbijać przetwarzanie na luminancję i kolor? Czy od razu pracować na kolorowym zdjęciu do końca?

 

Pozdrawiam,

Darek

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.09.2017 o 22:54, diwanoczko napisał:

Czy warto przy kolorowych zdjęciach z DSLR rozbijać przetwarzanie na luminancję i kolor? Czy od razu pracować na kolorowym zdjęciu do końca?

95% moich zdjęć robiłem z OSC i nie rozbijałem składowych. Pracowałem na całości.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za dobre słowa i wskazówki! Czas rozpocząć kolejny projekt a ten doprowadzić do końca. Od momentu opublikowania pierwszego postu starałem się nabrać trochę doświadczenia w obróbce i wydaje mi się, że więcej już z tego zdjęcia i tak nie wycisnę. Ostateczna wersja poniżej. Pozdrawiam!

 

 

 

00_M27_Dumbbell_Nebula_FINAL_cropped.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.