Skocz do zawartości

Supernowa w NGC 6946


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

SN 2017eaw to supernowa typu IIP. Supernowe tego typu mają bardzo wypłaszczoną krzywą blasku (P - plateau). Potrafią zatem utrzymywać się kilka miesięcy na zbliżonym poziomie jasności. Niebieska linia - typ IIP

 

Comparative_supernova_type_light_curves.

 

Moja rejestracja SN 2017eaw sprzed 3 dni (nadal "wali o po oczach"). Ekspozycja 5 x 10s; 0.25 newt. f/3.3. ASI290MM-C

 

SN2017eaw.jpg.3ff992e21d19dc9d4d8bf44ca0cb27a5.jpg

 

Jeżeli chodzi o widoczność supernowych w funkcji czasu to mam w swoich "zbiorach" obserwację supernowej PSN J13522411+3941286 odkrytą w styczniu 2015 roku. Obserwowałem ją jeszcze w lutym 2016, więc niektóre potrafią świecić naprawdę długo.

Edytowane przez Jagho
  • Lubię 7
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej wygooglowane krzywe zmian jasności typowych supernowych.

59b0561d0e380_SN3.jpg.66855c3305455bf44047c7ddb9ebc694.jpg

 

Jak widać zachowanie obserwowanej  SN nie jest typowe. Pewnie izotopy powstałe po jej wybuchu mają tak różny czas życia, że tych rozpadających szybko było niewiele a te z dłuższym czasem życia nadal podtrzymują reakcje jądrowe. Bardzo mnie interesuje co nastąpi dalej, szkoda, żę pogoda uniemożliwia obserwacje

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto krzywa zmian blasku SN 2017eaw sporządzona przez Yasuo Sano. Widać z niej, że przez około 3 miesiące jasność utrzymywała się na zbliżonym poziomie z niewielkim (jak na supernową) spadkiem. SN 2017eaw zachowuje się zatem jak wzorcowa IIP.

 

36840476122_1b94f4e3f9_z.jpg.4405d81e6fe0232c7eabcf4166359468.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Ciekawy jest mechanizm fizyczny powstawiania płaskiej części (tzw. plateau) w krzywej blasku supernowych typu II-P (= najczęściej występujący typ supernowych implozyjnych!). Jest to fajnie wyjaśnione np. tutaj:
 
Progenitorem supernowej implozyjnej jest czerwony nadolbrzym (R ~ kilka x 10^^8 km) lub niebieski (R ~ 0,1-1 x 10^^7 km). Fala uderzeniowa po wybuchu supernowej typu implozyjnego rozchodzi się przez zewnętrzne obszary gwiazdy, rozgrzewa je do temperatury powyżej 100 tys.K - jonizując wodór. Wewnętrzna energia fali uderzeniowej (kanoniczne ~10^^51 ergów) jest prawie w całości zamieniana na energię kinetyczną (w postaci fotonów emitowana jest zaledwie ~0,1% / 1%, gdy progenitorem jest niebieski / czerwony nadolbrzym).
 
W okolicach maksimum krzywej blasku temperatura zewnętrznych obszarów supernowej zaczyna spadać - wtedy promień widocznej powierzchni gwiazdy jest ponad 100 większy niż progenitora (R ~ 10^^10 – 10^^11 km).  W supernowych typu II widzialna "powierzchnia gwiazdy" (fotosfera) odpowiada obszarowi rekombinacji wodoru (powierzchnia "styku" zjonizowanego i niezjonizowanego wodoru).
 
Zjonizowany wodór jest nieprzeźroczysty i tylko fotony z najbardziej zewnętrznych obszarów supernowej mogą z niej uciec (zobacz rys. poniżej po lewej stronie).
Jednak w miarę jak materia w zewnętrznych obszarach supernowej schładza się, atomy wodoru atomy wodoru rekombinują (... łapiąc elektrony i emitując fotony) do stanu neutralnego. Neutralny wodór jest przeźroczysty dla fotonów o praktycznie w całym zakresie długości fal. Dlatego jesteśmy w stanie "widzieć" coraz głębsze (bardziej wewnętrzne) obszary gwiazdy (zobacz rys. poniżej po prawej stronie).
Jonizacja1.png.f137e94c249763e80060510f96c400ad.png
 
Plazma supernowej typu implozyjnego ma w tych warunkach krytyczną temperaturę ok. 4-6 tys.K, przy której następuje rekombinacja wodoru. Ponieważ temperatura rekombinacji jest stała, gdy otoczka supernowej ekspanduje i chłodzi się, fotosfera cofa się w stronę środka gwiazdy i tworzy się plateau w krzywej blasku.
Na poniższym rysunku obszar wewnętrzny H+ (zjonizowany wodór) jest nieprzeźroczysty (ang. opaque), a zewnętrzny H (neutralny wodór) - przeźroczysty dla większości fotonów.
Jonizacja2.png.9dbec55a2cf60fc95eb78b69ad0c4e62.png

Długość tego plateau zależy od grubości warstwy wodoru. Prawdopodobnie brak tego plateau w krzywych blasku supernowych typu II-L ("L" = ang. linear) wynika z małej ilości wodoru w otoczce progenitora.
Edytowane przez Rybi
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie trochę osłabła. Z fotometrii wyszło mi, że od gwiazdy powyżej na lewo jest słabsza o 1,59 magnitudo (filtr Johnson V). Na ponad trzymiesięcznym  plateau ich jasności były praktycznie takie same.

Poniżej zdjęcie z nocy 09/10 września. Niestety warunki pogodowe tragiczne, miejskie LP, cirrusy i Księżyc. Gołym okiem widocznych tylko kilka najjaśniejszych gwiazd.

APO 130 f7   9x120 sek.

59b82dddb5b01_SNwNGC69469x120APO130f7.thumb.jpg.30ddb4a69b576ba7d8c7111ee3762893.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mnie się udało złapać tą supernową, dzięki tamu, że tak długo świeci:)

Lublin to uniemożliwiał, ale byłem w obowiązkach tydzień czasu w Bieszczadach, gdzie oczywiście wziąłem mały sprzęt.  Jedna noc była idealna:)

Zdjęcie zrobione w Polanie, w nocy 15/16 września.

WO Zenithstar 70, SW EQ 3-2, Canon 400D mod., 27x60s., ISO 1600 (tak ino, aby złapać zjawisko).

Zamieszczam też gifa z 2 klatek  (pierwsza klatka gifa to Firewerk z 2013:), tylko że robiony pod niebem jaśniejszym i Nikonem).

NGC_6946.jpg

NGC_6946_supernowa_strzalki.jpg

NGC_6946_supernowa.gif

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9/12/2017 o 16:35, Rybi napisał:
Plazma supernowej typu implozyjnego ma w tych warunkach krytyczną temperaturę ok. 4-6 tys.K, przy której następuje rekombinacja wodoru.

Czy to jest ta sama temperatura, w której zostało wyemitowane światło mikrofalowego promieniowania tła? (zakładam, że tak :D) 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia ‎2017‎-‎09‎-‎19 o 18:14, Behlur_Olderys napisał:

Czy to jest ta sama temperatura, w której zostało wyemitowane światło mikrofalowego promieniowania tła? (zakładam, że tak :D) 


Zajrzałem "na szybko" do Internetu odnośnie temperatury rekombinacji wodoru w krzywych blasku supernowych (odnośniki poniżej ...) i się trochę zdziwiłem :)

Okazuje się, że do symulacji krzywych blasku supernowych II-P bierze się "temperaturę rekombinacji wodoru" ≈ 7000K (przykład [3])!
>>>Temperaturę rekombinacji definiuje się jako temperaturę przy której silnie się zmienia nieprzeźroczystość (rysunek poniżej). Gdy temperatura barwna spada poniżej temperatury rekombinacji musimy uwzględniać efekty rekombinacji.<<<
Temp_rekombinacji_SN.png.1d4c315649043eb7dc95953a15229f71.png


Natomiast w [1] znalazłem dwa oszacowania temperatury rekombinacji wodoru po Wielkim Wybuchu:
1. równanie jonizacyjne Sahy, które zakłada że materia spełnia warunki LTE (lokalnej równowagi termodynamicznej) - co raczej nie było spełnione, gdyż wtedy gęstość materii była na poziomie 400 jąder wodoru/cm3.
2. bardziej wiarygodne oszacowanie nLTE (brak LTE) jeszcze z 1968 r. Peebles'a bazujące na trójpoziomowym modelu atomu. Historię temperatury Wszechświata oraz oszacowania temperatury rekombinacji wodoru z [1] zebrałem w poniższej tabelce:
Tabelka_z_temp_rekombinacji_wodoru_we_Wszechswiecie.png.3e1505bb30b3e62243afb4075c2fd135.png

 

Temperatura rekombinacji wodoru bazująca na równaniu Sahy jest większa (3700-3100K) w porównaniu do oszacowania nLTE Peebles'a (3300-2240K).
Szacunkowo można powiedzieć, że rekombinacja wodoru nastąpiła przy z~1000 i temperaturze ~3000K. :)
Recombination_in_BB.png.3bcd1a07c8fb4e00bc262d05e0e60678.png


Przy przesunięciu ku czerwieni z = 1300 gęstość była ok. 400 jąder wodoru/cm3, tzn. ~10exp(-17) g/cm3, co jest wartością miliony razy mniejszą niż w obszarze rekombinacji wodoru w supernowej (~10 exp(-12) g/cm3). Jest to istotna różnica pomiędzy warunkami fizycznymi panującymi przy z~1000 i w otoczce ekspandującej supernowej.

 

Literatura:

[1] Ch.Hirata (2008r.) fragment wykładu na CalTech-u pt. "The Standard Model, Cosmology"

[2] RhEvans (2016r.) - ciekawy blog wyjaśniający dlaczego wodór nie rekombinuje w temperaturze 10500K (13,6eV) tylko 3000K (0,39eV)?

[3] T. Goldfriend i inni (2014r) "Recombination Effects on Supernovae Light-Curves"

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.