Skocz do zawartości

Jak efektywnie przechowywać zebrane materiały?


diwanoczko

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim!

 

Problem efektywnego przechowywania zebranych materiałów coraz częściej pojawia się w mojej głowie głównie ze względu na wyczerpujący się limit wolnego miejsca na dysku twardym.

 

Stąd też pytanie - w jaki sposób Wy przechowujecie zgromadzone materiały?

 

Zawsze chciałoby się trzymać na zawsze wszystkie nieprzetworzone ramki nawet darki, flaty ale nawet 50x RAW  może zająć aż 1Gb a to przecież tylko ramki kalibracyjne.

Sam plik wynikowy po zestackowaniu z DSS jako TIFF zajmuje ok 200Mb a jeszcze trzeba go wziąć na warsztat, stworzyć kilka różnych wariantów, każdy chce się zapisać trzymać "na potem" ... no wychodzi sporo miejsca. Jedna seria zdjęć czasami zajmuje na dysku po 6-8Gb. Jak wy sobie z tym radzicie? Czy po zestackowaniu kiedy już macie Master Frame'a usuwacie wszystkie lighty i ramki kalibracyjne czy trzymacie wszystko? Ja lighty zostawiam ale jak gdy już mam MasterDark, MasterBiass etc. to usuwam RAW'y tych ramek kalibracyjnych żeby chodź  trochę zaoszczędzić miejsca.

Warto tak w ogóle trzymać light'y? Ja lubię eksperymentować z różnymi ustawieniami w DSS i obserwować co się stanie gdy zmienię jakiś parametr na inny, ale nie wiem czy trzymanie ich w nieskończoność też jest bezcelowe. Można trzymać tylko nieprzetworzonego MasterFrame'a ale żal usuwać materiały gromadzone przez kilka godzin ... Zgrywać materiał na płyty? Jak to jest z tym u was?

 

Pozdrawiam,

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trzymam na zewnętrznym dysku wszystkie materiały raw, klatki kalibracyjne i wersje robocze. Oczywiście archiwum produktów finalnych też.  Jak się dysk kończy- biorę następny. Mam już ponad 3 TB archiwum.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykłe dyski zewnętrzne HDD (na tanie SSD jeszcze trochę trzeba poczekać) są dobrym remedium. Są jak barszcz. 2T to nieco ponad 200pln. Pomyślcie ile wychodzi z całonocnej sesji fotometrycznej, gdzie nowa klatka nie spływa co kilkanascie minut, a co kilkadziesiąt lub co kilka sekund ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jesteś pewien poprawności klatek kalibracyjnych to możesz kalibrowac nimi lighty i juz skalibrowane lighty backupowac. Robię tak w maximie. 

 

Dokładnie zastanów się jakie drzewo folderów stworzysz. 

Ja mam: nazwę obiektu /czym robione/data /w jakim paśmie /

Flaty trzymam w folderze obok L. 

Z darkow i biasow mam zrobiona bibliotekę. Myślę że wystarczy ją aktualizować 1x na rok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet tego nie zauważysz AS. Wyłazi dopiero na etapie obróbki w postaci artefaktów i innych  śmieci, w wyniku przetwarzania może tez rosnąc poziom szumów.

Koszt HDD jest tak niski, że nie warto ryzykować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, wessel napisał:

Nawet tego nie zauważysz AS. Wyłazi dopiero na etapie obróbki w postaci artefaktów i innych  śmieci, w wyniku przetwarzania może tez rosnąc poziom szumów.

Koszt HDD jest tak niski, że nie warto ryzykować.

Ależ oczywiście że te algorytmy są bezstratne...

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się nazywają. Zauważ Krzychu co napisałem dalej... KAŻDE przekształcenie obrazu przez jakiekolwiek oprogramowanie wprowadza mniej lub bardziej widoczne artefakty. Dlatego jestem wyznawcą szkoły, że np. przekształcenie nieliniowe np. histogram, powinno się aplikować raz, a nie po kawałku aż do osiągnięcia wymaganego rezultatu. Jak jest źle - cofamy i robimy jeszcze raz ze skorygowana wartością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wessel napisał:

Tak się nazywają. Zauważ Krzychu co napisałem dalej... KAŻDE przekształcenie obrazu przez jakiekolwiek oprogramowanie wprowadza mniej lub bardziej widoczne artefakty. Dlatego jestem wyznawcą szkoły, że np. przekształcenie nieliniowe np. histogram, powinno się aplikować raz, a nie po kawałku aż do osiągnięcia wymaganego rezultatu. Jak jest źle - cofamy i robimy jeszcze raz ze skorygowana wartością.

Kurczę nie wiem czy mówimy o tym samym.  Chodzi o "pakowanie" programami typu winzip, winrar do skompresowanych archiwów. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że taka kompresja jest w jakikolwiek sposób stratna - to raczej niemożliwe. To nie jest stratny jpeg...

 

Maksymalnie upraszczając - zamiast przechowywać siedem cyfr o wartości 3: 3333333 przechowujemy informację 7x3 (kompresja), po dekompresji mamy nadal siedem cyfr 3. Gdzie tu strata? Jakby algorytmy te były stratne to byśmy tracili informacje po spakowaniu...

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wessel napisał:

Tak się nazywają. Zauważ Krzychu co napisałem dalej... KAŻDE przekształcenie obrazu przez jakiekolwiek oprogramowanie wprowadza mniej lub bardziej widoczne artefakty. Dlatego jestem wyznawcą szkoły, że np. przekształcenie nieliniowe np. histogram, powinno się aplikować raz, a nie po kawałku aż do osiągnięcia wymaganego rezultatu. Jak jest źle - cofamy i robimy jeszcze raz ze skorygowana wartością.

Łot? Wywaliłeś właśnie do kosza ostatnie kilkadziesiąt lat rozwoju IT, które nie rozwinęłoby się, gdyby nie bezstratne kompresje. Wspomniane przez kolegów formaty danych (ZIP, itp) są w 100% bezstratne - tzn. po dekompresji suma kontrolna jest identyczna. Mieszasz tu w temacie kompresje typowo stratne (czyli jpg, czy niektóre PNG/GIF - choć nie muszą tracić informacji). https://pl.wikipedia.org/wiki/Kompresja_bezstratna

 

A co do trzymania plików - to ja od lat stosowałem specyficzny "workflow". Polega on na tym, że pliki w obserwatorium automatycznie synchronizują się do chmury (Dropbox, choć myślę o przejściu na GDrive). Wg mnie, to jest tylko kwestią czasu, kiedy każdy będzie tak działał. Tego typu chmura daje wszystko, co trzeba, do tego zapewnia dystrybucję i replikację plików po wszystkich moich komputerach i dyskach. Czyli jak np. siadam do obrabiania materiału, to nie muszę sobie zgrywać plików z obserwatorium - mam już je od dawna na komputerze lokalnym w mieszkaniu.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, dziki napisał:

Chcesz powiedzieć, że po spakowaniu rarem zdjęć i po rozpakowaniu miałeś w jakiś sposób zmieniony materiał??

Zrób to 50 razy a zobaczysz co mam na myśli..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wessel napisał:

Wyjaśniłem powyżej co mam na myśli... nie śmiem podważać koncepcji bezstratnych algorytmów koncepcji.

No napisałeś, ale nie w tym temacie, bo to co tu zadeklarowałeś, to oczywiście prawda, czyli to:

 

"KAŻDE przekształcenie obrazu przez jakiekolwiek oprogramowanie wprowadza mniej lub bardziej widoczne artefakty."

 

ale... żadna kompresja bezstratna nie dokonuję jakiegokolwiek przekształcenia obrazu. To jest kluczowe.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Adam_Jesion napisał:

żadna kompresja bezstratna nie dokonuję jakiegokolwiek przekształcenia obrazu

Też tak myślę :) Cały czas mam wrażenie że rozmawiamy o dwóch różnych systemach walutowych - Maciek o przekształceniach obrazu a my o operowaniu na danych, gdzie na wyjściu MUSZĘ dostać 1:1 tego co włożyłem na wejściu.

 

Ale, jak napisałem, eksperymenty fajne są, wrzucę darka do zipa, unzipnę i tak 50 razy, zobaczymy co pokaże stretch na koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.