Skocz do zawartości

Gromada Otwarta Collinder 70


JSC

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że Kosiarze już na niebie, to mam pytanko :)

Czy ktoś może wie/ma jakieś dobre źródło, które pokazuje, które gwiazdy się w niej znajdują? Chodzi mi przede wszystkim o Pas Oriona - do tej gromady zalicza się dwie czy może wszystkie trzy gwiazdy?

W/g niemieckiej Wiki Collinder 70 jest odległy od nas o 800-900 ly, to by pasowało tylko do Alnitaka i Mintaki (?) - Alnilam jest chyba zbyt odległy, aby się zaliczać do tej gromady (1300ly), bo to już chyba nawet Słońce wówczas by się mogło tam załapać ;)

Co dziwne na tejże niemieckojęzycznej wiki napisali, ze do gromady zaliczają się dwie z trzech gwiazd, a jako najjaśniejszą gwiazdę wskazują właśnie Alnilam... Chyba mocno namieszali...

W/g innych źródeł internetowych, które przejrzałem, do gromady zaliczane są wszystkie trzy gwiazdy Pasa Oriona.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie 3 + kilkadziesiąt innych gwiazd (w tym dosyć jasna Sigma Orionis). Zakładam, że nie mówimy o asteryzmie tylko o rzeczywistej grupie gwiazd, które coś tam ze sobą mają wspólnego. W takim wypadku najlepiej nie szukać informacji o Collinderze 70 tylko o asocjacji Orion OB1, a bardziej precyzyjnie Orion OB1b ;)

 

Orion-OB1a1b.jpg

 

Jeśli chcesz poważne źródło to...

http://www.mpia.de/homes/beuther/bally2008.pdf

https://www.eso.org/sci/activities/vistasv/VISTA_Galactic.pdf

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Paether napisał:

Wszystkie 3 + kilkadziesiąt innych gwiazd (w tym dosyć jasna Sigma Orionis). Zakładam, że nie mówimy o asteryzmie tylko o rzeczywistej grupie gwiazd, które coś tam ze sobą mają wspólnego.

Dzięki za odpowiedzi, chodzi mi o powiązania grawitacyjne pomiędzy tymi gwiazdami. Jak rozumiem asocjacja tylko zachowuje wspólny ruch (i ma wspólne pochodzenie), ale powiązania grawitacyjne to chyba juz nie tak bardzo (bo w asocjacji mamy powiązanie "luźno grawitacyjne").

Czyli generalnie gromada otwarta gwiazd może nie być powiązana grawitacyjnie (w sensie obiegania się wzajemnego), a tylko asocjacyjnie i pewnie zwykle tak jest (?) (wiem, wiem - z tłumaczenia wychodzi "powiązanie powiązane", ale traktuję to jako nazwę własną ;) )

 

Jeszcze nasuwa mi się jedno pytanie nomenklaturowe. W wiki, ktoś napisał, że Pas Oriona to asteryzm. W/g mnie nie zrobił błędu, bo chyba można mówić o asteryzmie nawet wewnątrz powiązanej grawitacyjnie/asocjacyjnie grupy gwiazd, no ale mam jednak małą wątpliwość ;) ? Co prawda w wiki piszą, że "asteryzm" to wzór ułożony z gwiazd zwykle nie związanych ze sobą fizycznie, ale to tylko wiki, więc podchodzę ostrożnie :D

 

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.