Skocz do zawartości

Co w AZEQ5 piszczy ...


RMK

Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu zamocowany na słupie AZ-EQ5 zachęcał do zajrzenia do środka. Prawie półtora roku czekał aż znajdę chwilkę na dotknięcie się do sprzętu. Czytając różne opinie na jego temat oraz użytkując dawno temu produkty firmy Celestron i Sky-Watcher oraz dotykając nieco droższych i dojrzalszych technicznie montaży musiałem zobaczyć co udało mi się wylosować w zaprzyjaźnionym dalekim kraju.
 
Mówiąc ogólnie bez tendencji do narzekania nie jest aż tak źle. Pomysł zdecydowanie bardziej przemyślany niż poprzednie konstrukcje. Jakość wykonania na trochę większym poziomie. Ilość karygodnych błędów, które można w prosty sposób wyeliminować nadal spora. Nie będę odnosił się do parametrów pracy głowicy, gdyż jeszcze jej nie przetestowałem ale są sprawy, które lekko mnie szokują. Może te kilka fotek przyda się innym użytkownikom do zgłębiania tajników budowy własnych egzemplarzy.
1. Głowica ma podzielone układy elektroniczne na dwie osie. Całkiem wygodne rozwiązanie pod względem lepszego obudowania napędów wymaga prowadzenie kabli połączeniowych poza głowicą. Teoretycznie w przypadku uszkodzenia elektroniki narażamy się na mniejsze koszty, wystarczy wymienić jeden z uszkodzonych modułów a nie cała elektronikę, jak w przypadku niektórych montaży. Oś Dec ma własny sterownik silnika. Oś Ra ma sterownik umieszczony na płycie interfejsów. Oba silniki sterowane są układem scalonym dedykowanym do silników krokowych http://www.allegromicro.com/en/Products/Motor-Driver-And-Interface-ICs/Bipolar-Stepper-Motor-Drivers/A3992.aspx
01mIMG_0227.thumb.jpg.94cb3f584119f8bc49fe1cb539589b54.jpg02mIMG_0228.thumb.jpg.dfbf5bc3995cf7451ce02ac43e053c3d.jpg03mIMG_0246.thumb.jpg.5167b44e119ac1df013b20a2251b2182.jpg04mIMG_0245.thumb.jpg.f8d572a621bf51e1e1a4465cc26205b6.jpg
 
Co do układów sterowania trudno mieć zastrzeżenia, jednak fatalne wykonanie kabli połączeniowych jest dla mnie zastanawiające. Kołnierze metalowych opraw we wtykach powinny dokładnie obejmować izolację kabla a osłona z tworzywa osłaniać dostęp ciał obcych i wody z zewnątrz. Jak jest w oryginale widać na zdjęciach :( Można to oczywiście samodzielnie poprawić np. taśmą izolacyjną. 
05mIMG_0211.thumb.jpg.aca6aa4fda0053e14c13808964209758.jpg
06mIMG_0216.thumb.jpg.c3c96a959b259284193e02375d21d92a.jpg
07mIMG_0214.thumb.jpg.90463e2dad226dbac8109a71b9a10760.jpg
 
2. Gdy zdjąłem obudowę wydawało mi się, że regulacja położenia ślimaka względem ślimacznicy będzie wzorowa jak na produkt tej klasy. Jednak po bliższym zapoznaniu się z rozwiązaniem nadal pozostaje niedosyt. Skoro zapewniono możliwość regulacji w dwóch płaszczyznach, to dlaczego pominięto trzecią? Regulacja (1) pozwala na ustalenie siły docisku ślimaka do ślimacznicy i dokonywana jest śrubą regulacyjną oraz dwiema kontrującymi oznaczonymi rejonem A. Regulacja (2) umożliwia ustalenie symetrii położenia ślimaka względem osi i blokowana jest śrubami B. Gdyby towarzyszyły im jakieś kontrujące można byłoby dokonać regulacji położenia osi symetrii ślimaka względem środka ślimacznicy (3). Ponadto ułatwiałyby ustalenie regulacji (2) przed finalnym dokręceniem śrub.  Niestety takiej możliwości nie ma i podczas regulacji najlepiej korzystać z trzeciej ręki :(
 
08mIMG_0233.thumb.jpg.36e4e1bf372c436de735d05a2c110ffd.jpg
 
3. Pozostałości obróbki skrawaniem! Nie trzeba daleko szukać. Nie czepiając się jakości wykończenia nie można pozostać obojętnym na pozostawione opiłki przy otworach lub wióry przy ślimaku. Samodzielna inspekcja i czyszczenie zalecane zanim dostaną się we wrażliwe miejsca.
 
09mIMG_0238.thumb.jpg.8f910e0a70cc0e1c97702f74c62051b1.jpg10mIMG_0239.thumb.jpg.e93394b79470b898aadeb1a87f069839.jpg
 
4. Kultura mocowań. Czy koniecznie trzeba kaleczyć zęby w kole aby wykonać mocowanie koła do osi? Rozumiem, że średnica śruby większa niż zęby i dlatego trzeba zdemolować :( Nie wiem na ile to wpływa na prowadzenie głowicy czy zużycie paska ale w innych konstrukcjach spotykałem trzy mniejsze śrubki na obwodzie mieszczące się między zębami. Domyślam się, że skuteczność mocowania podobna.
 
11mIMG_0235.thumb.jpg.3ce4c05c290bb5238172adde6e3eabaf.jpg
 
Tej jesieni postaram się po długiej przerwie wrócić do astrofotografii i przetestować możliwości głowicy.
 
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dobry !

Może ktos się jeszcze podłączy ze swoimi przemyśleniami dotyczącymi tego "kręcioła" mi się udało go trochę pomeczyć i efekt taki jak na obrazku ....

Nie wiem co o tym myśleć ;-) - chyba nieźle...

Ale na pierwszy rzut oka - chyba prosi się o PPEC - zaeksperymjentuję i każę pilotowi go nagrać następnym razem - na EQMOD-aPEC prep itd chyba jestem za cieńki jeszcze

Da sie PEC-prepem zrobić PEC z logów  PHD - chyba tak ? A da się go wgrac jako permanent do montażu ???

Pozdr.

guideee.jpg

guidelog.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra ...

Nagraem PPEC pilotem zgodnie z instrukcją...

Poniżej logi - jeden bez PPEC, drugi już z nim - widac że robi co ma robić ale jest chyba coś nie tak jeszcze - mam wrażenie  że prowadzenie bez PEC - mimo ewidentnego błędu okresowego jest "zgrabniejsze" a może się mylę ?

Guiding przez ST4, PPEC nagrywany oczywiście też z wyk. ST4.

Może być że to się gryzie ? Montaż się poprawia a guide robi swoje ?

Czy pulse guide może być lepszy w tym wypadku ?

Czy lepiej wszystko razem czyli i giuding i PEC robić via EQMOD ?

Czy EQ mod będzie potrafił skorzystać z indeksowanej ośki w tym montażu ?

Pozdr.

EDIT - dodałem cropa 200% z APSC i 420 mm - czas 10min (600sec) .... w sumie to bym się nie czepiał chyba...

 

NO_PEC.jpg

PEC.jpg

crop200.jpg

Edytowane przez delaa
dodany crop 200%
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.