Skocz do zawartości

Wielka opozycja Marsa - 2018


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

No więc jakie są szanse na uchwycenie detali Marsa przy takiej wysokości nad horyzontem? Mars, nawet gdy jest wysoko jest bardzo, bardzo podatny na seeing... W przypadku Saturna skupiamy się na pierścieniu, przez co niekoniecznie porównanie do niego Marsa jest miarodajne. Mars oferuje jedynie blade detale na swojej powierzchni. Ciekawe więc jak to wyjdzie w praktyce. Ciekawe czy ktoś ze społeczności będzie w sierpniu niedaleko po opozycji w RPA. Mając go w zenicie, będąc w dobrej miejscówce wysoko n.p.m. widoki powinny być już naprawdę fajne.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej mieszkańcom południowej półkuli zazdroszczę właśnie tych najlepszych opozycji Marsa, podczas których u nas Czerwona Planeta jest tak tragicznie nisko. Pal sześć Omegę Centauri i Obłoki Magellana, ale ten Mars. 

Edytowane przez anatol
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Alice napisał:

No więc jakie są szanse na uchwycenie detali Marsa przy takiej wysokości nad horyzontem? Mars, nawet gdy jest wysoko jest bardzo, bardzo podatny na seeing.

 

obserwowałem Marsa podczas wielu opozycji, a w tym również w 2003 roku. Używałem zawsze Newtona ATM 180mm

najlepsza widoczność detali była właśnie podczas Wielkiej Opozycji. Czapa polarna od razu rzucała się w oczy.  Była widoczna nawet dla osób, które widziały Marsa po raz pierwszy. Słabiej widoczne detale również były łatwo rozpoznawalne. Nawet zimowe opozycje, gdy Mars był wysoko nad horyzontem, nie pozwalały dostrzec tylu szczegółów

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 203 roku Marsa się fociło gdy był tak nisko, przy średnicy kątowej 25". Może są gdzieś wątki z tej opozycji, ale lepsze warunki u nas były w 2005, bo Mars był wyżej i pomimo że był dalej, to obraz był spokojniejszy i lepszy szczegół przy średnicy kątowej 20". Podobna będzie w październiku 2020, gdzie średnica w opozycji wyniesie 22". To całkiem sporo i kilka stopni powyżej równika niebieskiego.

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Pogoda się poprawiła i dziś o 5 rano próbowałem na Marsie możliwości małej lunetki DOT 65 ED II przy 45x. Widziałem slabo malutka kulke jak główka od szpilki ale obraz psuły promieniście odchodzące flary jak od gwiazdy.  Ciekawy jestem co tym ultra travelerkiem zobaczę w czasie opozycji. Około 6 pojawił się Jowisz i tu inna bajka, potężny wyraźny glob planety z dwoma pasami. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tu wcześniej wspominał o obserwacji Marsa z RPA, nie mam w planach wyjazdu ale jakby co to właśnie zabrałbym ze sobą coś rozmiaru 65-72ed. Ta lunetka razem ze statywem fotograficznym waży 3kg. Jeżeli taka apertura kompletnie nic nie zobaczymy na Marsie to ja nie lecę ☺

Na marginesie mam do niej adapter dzięki koledze Grzybu z tego forum i mogę używać okulary 1,25 tak więc będę walczył☺

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie jest źle, nawet tak nisko.

Zdjęcie z czerwca 2016, Newton Minimo 300/4500, ASI 120 MC. Jeszcze bez ADC a Mars był nisko, tuż przed zachodem.

Średnica tarczy 16 minut kątowych a w przyszłym roku pod koniec lipca będzie 25 minut...

Opis Mars 18_06_2016 22_37.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu Wednesday, December 27, 2017 o 11:28, wessel napisał:

Nie jest źle, nawet tak nisko.

Zdjęcie z czerwca 2016, Newton Minimo 300/4500, ASI 120 MC. Jeszcze bez ADC a Mars był nisko, tuż przed zachodem.

Średnica tarczy 16 minut kątowych a w przyszłym roku pod koniec lipca będzie 25 minut...

Opis Mars 18_06_2016 22_37.jpg

Miales na mysli sekundy katowe:)

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nawet gdyby szczęśliwym trafem okoliczności synchronizacja US podawała by nam Marsa w wielkiej opozycji zimą to jej beznadziejne seeingi i tak nie pozwoliły by nam wykorzystać w pełni możliwości sprzętu. To jest drugi nie do przeskoczenia synchron przyrodniczo/okolicznościowy, czyli ekliptyka będąca niekorzystnie nisko latem gdy seeingi dobre i będąca korzystnie  wysoko zimą gdy seeingi ujowe.

Wypracowana przeze mnie technika fotografowania mgławic planetarnych w dużej skali latem czasem sprawdza się dobrze gdy seeing brzytwa a czasem słabiej gdy seeing zawodzi, ale jej próba zastosowania zimną kończy się zupełną klapą. Latem mam na ekranie 1mm gwiazdy gdy seeing brzytwa, 2-3mm gdy słaby natomiast zimą mniejszych niż 5mm nie widziałem :unsure:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

Do wątku dorzucę moje pierwsze zdjęcia Marsa w tym roku z 08.01.2018 tj. dzień później od konjunkcji z Jowiszem. Pogoda -8°C świetny seeing 2400 klatek zestackowanych w Autostakkert plus Registax i Adobe PS. Sky Watcher MAK 102/1300mm Barrlow 2x, ZWO ASI 120MC na AZ3. Rozmiary kątowe 5.0" Odleglość 283mln km. Aviki w Firecapture. Jowisz pokazał tego mroźnego poranka całkiem dużo detalu jak na 4" (wątek Jowisz 2018), a Mars.. dwa ciemniejsze obszary Thyrrena Terra (od prawej) i Vestitas  Borealis (od lewej) w środku Terra Sabaea. Obie planety były około 18-20° nad horyzontem, gdy seeing był stabilny. Pozdrawiam, Robert

 

IMG_20180113_135102_697.jpg

IMG_20180113_013058_879.jpg

IMG_20180113_013058_878.jpg

IMG_20180113_013058_887.jpg

IMG_20180113_013058_876.jpg

IMG_20180113_013058_881.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2018 o 11:58, MarcinSn napisał:

Moje pierwsze zdjęcie Marsa w tym roku. Skoro się zbliża, to mamy nadzieję, że będzie chyba tylko coraz lepiej, mimo, że dość nisko nad horyzontem.

SCT 6", Barlow 3x (F=4,5m), DFK 21AU618, 1000kl. i wersja 300%.

Mars_08_01_2018.png

Mars_08_01_2018_3000proc.png

Wierzę na słowo, że to Mars. 

Edytowane przez Łukasz K
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Robert_73 napisał:

Cześć, 

Do wątku dorzucę moje pierwsze zdjęcia Marsa w tym roku z 08.01.2018 tj. dzień później od konjunkcji z Jowiszem. Pogoda -8°C świetny seeing 2400 klatek zestackowanych w Autostakkert plus Registax i Adobe PS. Sky Watcher MAK 102/1300mm Barrlow 2x, ZWO ASI 120MC na AZ3. Rozmiary kątowe 5.0" Odleglość 283mln km. Aviki w Firecapture. Jowisz pokazał tego mroźnego poranka całkiem dużo detalu jak na 4" (wątek Jowisz 2018), a Mars.. dwa ciemniejsze obszary Thyrrena Terra (od prawej) i Vestitas  Borealis (od lewej) w środku Terra Sabaea. Obie planety były około 18-20° nad horyzontem, gdy seeing był stabilny. Pozdrawiam, Robert

 

IMG_20180113_135102_697.jpg

 

Niby nie widać czapy polarnej (była rozmowa na ten temat w znanym wątku ;) ), a jednak coś tam na zdjęciu jak by błyszczało na południowym biegunie... szczególnie na tym pierwszym z Jowiszem to widać (i na trzecim od dołu). No ale może tak się ułożyły akurat ciemne plamy na Marsie i piksele, że jest to tylko złudzenie.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że czapą jest tylko to północne pojaśnienie. Kiedyś z obserwacji wywnioskowałem, że widzę czapę, a to były białe chmury, a rzeczywistej czapy nie pozwalała widzieć rozdzielczość teleskopu. Niedoświadczony obserwator mógłby na Marsie z powyższego zdjęcia zobaczyć trzy czapy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że to są chmury...

Z drugiej strony jak coś silnie błyszczy, to rozdzielczość teleskopu nie jest aż tak istotna. Ważniejszy jest kontrast. Tarcz gwiazd nie widzimy, a pomimo to je widać nawet gołym okiem ;)

 

EDIT

W swojej  książce ( Niebo - poradnik użytkownika) Levy pisze, że wczesnym latem mgły nad biegunem południowym się rozwiewają i  odsłaniają poszarpaną czapę biegunową. Następnie w ciągu lata czapa zanika. W tej chwili chyba jest tam wiosna, a więc lada moment mgły powinny ustąpić. Natomiast nad biegunem północnym przez większość roku (ok. 2 lat ziemskich) występują mgły, jedynie wiosną niebo jest klarowne.

Ponoć uzywając czerwonego filtra mozna łatwo rozpoznać czy widzimy lód czy mgłę. Czerwony filtr silnie pochłania światło odbite od chmury i pod spodem lód jest ostro zarysowany (ale pewnie tu już jest sprawa rozdzielczości teleskopu).

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć, 

Moja druga sesja z Marsem w tym roku (razem z Jowiszem) z 07.02.2018 Pogoda -8°C seeing dobry 3.5k klatek zestackowanych w Autostakkert plus Registax i Adobe PS. Sky Watcher MAK 102/1300mm Barrlow 2x, ZWO ASI 120MC na AZ3 plus UV IR Cut-L Baader filter. Rozmiary kątowe 5.8" Odleglość 241.1mln km. Aviki (ser.) w Firecapture. Jowisz pokazał tego mroźnego znowu poranka całkiem dużo detalu jak na 4" (wątek Jowisz 2018), a Mars.. ciemniejszy obszar Isidis Planitia po prawej stronie. Co ciekawe z uwagi na to, że Mars jest daleko i z boku to mimo iż to planeta zewnętrzna był w fazie 90.6%. Obie planety całkiem wysoko 18-22° nad horyzontem gdy seeing był stabilny około 5:20 nad ranem. W opozycji Mars będzie niewiele ponad 12° nad horyzontem w Warszawie. Pozdrawiam, Robert

 

InShot_20180210_223126192.jpg

InShot_20180210_224215862.jpg

InShot_20180210_202916463.jpg

InShot_20180210_224130360.jpg

InShot_20180210_202132818.jpg

InShot_20180210_202600361.jpg

InShot_20180210_202330098.jpg

InShot_20180210_202616800.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.