Skocz do zawartości

Wielka opozycja Marsa - 2018


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 12.08.2018 o 21:11, lemarc napisał:

Nie wiem czy inni, ale ja widzę różnicę w nasyceniu blasku Marsa gołym okiem podczas maximum burzy pyłowej. Teraz jego barwa jest mniej intensywna.

Od nocy opozycji jego jasność spadła o niemal 0.5mag i jest o jakiś ok 1 stopień niżej co też może mieć znaczenie. A im słabszy obiekt tym barwa mniej intensywna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległość od Ziemi to raczej wpływu na barwę Marsa nie ma. Prędzej jego odległość od Słońca, bo tu różnice w oświetleniu są znaczne z racji dużej eliptyczności orbity. Pewnie że to moje subiektywne widzenie, ale burza pyłowa ujednoliciła barwę całej planety, przesłaniając rejony ciemniejsze i czapę polarną, oraz białe obłoki czasem występujące przy krawędzi o świcie. W sumie to musiało tak odbić się na jej wyglądzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Charon_X napisał:

Fajne zdjecia, Romek, ale nie można ich wsadzić w 1 poście ?

Tak wiem można.

Moja wina - przepraszam.

Przyzwyczajony jestem, bo na forum "nano-reef.pl" - jak napiszę posta jeden pod drugim to je łączy w jeden samoistnie.

Obiecuję poprawę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna sprawa to fakt że zupełnie nie rozumiem gdy Marsa nazywa się Czerwona Planetą. Na Ziemskim niebie moim okiem widać go jako obiekt z wzorcowym kolorem pomarańczu. Potwierdza to moja żona która zna się na kolorach jak mało kto - jest artysta malarzem po łódzkiej ASP.

Można powiedzieć, że spośród obiektów widocznych teraz na niebie najbliżej mu do czerwieni ale na pewno nie jest to czerwony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czerwona Planeta to nazwa spopularyzowana przez sensacyjne opowieści i nieprofesjonalistów. Ja też nie jestem ślepy na kolory. Gdyby mi się ten jego miedziany odcień nie rzucił w oczy, to bym nie wspomniał.Spróbuję ponowić rozogniskowane zdjęcie Marsa z przed paru tygodni tym samym sprzętem i parametrami, może wyjdzie różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DARK napisał:

Kolejna sprawa to fakt że zupełnie nie rozumiem gdy Marsa nazywa się Czerwona Planetą. Na Ziemskim niebie moim okiem widać go jako obiekt z wzorcowym kolorem pomarańczu. Potwierdza to moja żona która zna się na kolorach jak mało kto - jest artysta malarzem po łódzkiej ASP.

Można powiedzieć, że spośród obiektów widocznych teraz na niebie najbliżej mu do czerwieni ale na pewno nie jest to czerwony.

8 sierpnia zrobiłem rozogniskowanego Marsa z ogniskowej 105 mm na Nikon D3200, czas 4 sek. ISO 1600, i jest pomarańczowy ;)

 

 

DSC_7387.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Photo Shopie można próbkować kolor i precyzyjnie określić wartości liczbowe kanałów RGB. Może wyjdzie różnica. Przywołuję jeszcze raz podobne rozmyte zdjęcie Marsa z 6 lipca. Lewe bez ingerencji, prawe rozmyte gausem i rozjaśnione.

kolorymarsa2b..jpg.0fd1b5651337e66c079d0c8f0f27ce8f.jpg

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, lemarc napisał:

W Photo Shopie można próbkować kolor i precyzyjnie określić wartości liczbowe kanałów RGB. Może wyjdzie różnica. Przywołuję jeszcze raz podobne rozmyte zdjęcie Marsa z 6 lipca. Lewe bez ingerencji, prawe rozmyte gausem i rozjaśnione.

kolorymarsa2b..jpg.0fd1b5651337e66c079d0c8f0f27ce8f.jpg

Zostaje też kwestia prawidłowego balansu bieli.

 

I takie pytanie odnośnie balansu bieli. Gdy ustawimy go na Księżycu to wówczas jest prawidłowy dla nocnej fotografii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Limax7 napisał:

Zostaje też kwestia prawidłowego balansu bieli.

 

I takie pytanie odnośnie balansu bieli. Gdy ustawimy go na Księżycu to wówczas jest prawidłowy dla nocnej fotografii?

Księżyc na różnej wysokości będzie miał inny odcień, bo atmosfera robi swoje. Nie sugerował bym się światłem Księżyca. Ja mam zawsze ustawione na auto balans. Chodzi o to by zrobić dwa zdjęcia tym samym sprzętem i na tych samych ustawieniach, ale warunki zastane w różnych dniach identyczne nie będą. Moja ocena intensywności marsjańskiego koloru jest subiektywna i mogę się mylić, ale wczoraj zrobiłem parę fotek porównawczych i zobaczę jakie są różnice. Chyba że ta metoda nie nada się do takiej oceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównałem kolor Marsa na bazie zdjęć z 4 lipca i 18 sierpnia. Wartości liczbowe RGB wyszły różne, pewnie za sprawą niezachowania identycznego rozmycia planety obiektywem, choć parametry ekspozycji były takie same. 

4 lipca.   18 sierpnia

R-148     R-131

G-99       G-81

B-52       B-39

Żeby znaleźć rzeczywiste różnice musiałem rozjaśnić zdjęcie z sierpnia do takiej wartości by kanał R miał identyczną wartość jak na zdjęciu lipcowym.

 

4 lipca       18 sierpnia

 

R-148        R-148

G-99          G-92

B-52          B-45

 

Wynika z tego że 18 sierpnia Mars był bardziej czerwony niż 4 lipca. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrobiłem pozostały materiał ale nic nowego nie wyszło. Materiał z mono(do kosza) ewidentnie pokazał, że muszę dużo jeszcze poczytać o ustawieniach przy nagrywaniu (te same problemy miałem w zeszłym roku przy Jowiszu i Saturnie z LRGB + Baader 685). Poza tym coś pomieszałem w kole i chyba część nagrałem w h-alpha :)

Zdecydowanie lepiej wyszło przy zmniejszeniu liczby klatek do stackowania.

SCT9,25, ASI178MC, ASI178MM-c, ADC, AS!3, RS.

 

Mars_214650_lapl4_ap40.jpg

Mars_221617_lapl4_ap108.jpg

Mars_223507_lapl4_ap100.jpg

Mars_223340_lapl4_ap89.jpg

Edytowane przez plesniak
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy Mars SCT 10" z filtrem IR Baader 658 nm. Registax 6 coś mi rżnie obraz planety na plasterki przy więcej niż 2 punktach zaznaczenia. Czegoś chyba nie kumam, bo do tej pory robiłem Registaxem 4, ale po abdejtach wywaliło mi sterowniki.

 

1867329788_video000518-08-2321-57-49b.jpg.5b3e05988948d12fcd3d861e15a2123e.jpg

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Mars z 21.08.2018 gdzie podczas urlopu w Łebie (mimo niskiego maksymalnego górowania) niepowstrzymałem się od sesji z MAK 90 mm Virtuoso na AZ3 plus ASI 120mc Barrlow 1.5x i UV IR Cut-L. 5000 klatek z jednego z avików. Dobry seeing. 

Pozdrawiam, Robert

InShot_20180823_204649210.jpg

PSX_20180823_203501.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.