Skocz do zawartości

Wielka opozycja Marsa - 2018


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 9.06.2018 o 16:18, Lukasz83 napisał:

Mars z dzisiejszego poranka. Nic lepszego nie byłem w stanie wyciągnąć z planety 13 stopni nad horyzontem :(

I jeszcze skubany odwrócił się tą mało ciekawą stroną do nas.

 

D-K 190/3420 + ASI 178 MMC

IR(742nm) + RGB

Stack 2000 klatek na kanał. Łącznie zebrałem ponad 150 000 klatek :)

Pierwsza wersja tylko drizzle 1,5x

Druga wersja to drizzle 1,5x + upsize 150%

 

 

276104473_Mars9czerwcav2.jpg.f061fc825e8b6bc2ca928dfc75efdfa5.jpg

1436079919_Mars9czerwca.jpg.5e57aa1988f487162dd9ef23147e1cf7.jpg

 

Ta jasna kropka na środku u góry to będzie Olympus Mons, tak? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JSC Faktycznie ta struktura jest wyraźnie widoczna.. albo arfetakt albo jednak Olympus Mons.. Chciałbym,  aby  tak było. Z 40 tyś klatek zestackowałem 20 tyś najlepszych i w Winjupois (4 stacki połączyłem w jeden). Potem Registax i obróbka w Adobe Photoshop Express.

Pozdrawiam Robert.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Robert_73 napisał:

@JSC Faktycznie ta struktura jest wyraźnie widoczna.. albo arfetakt albo jednak Olympus Mons.. Chciałbym,  aby  tak było. Z 40 tyś klatek zestackowałem 20 tyś najlepszych i w Winjupois (4 stacki połączyłem w jeden). Potem Registax i obróbka w Adobe Photoshop Express.

Pozdrawiam Robert.

Jeśli to nie jest artefakt to jest coś niesamowitego. On może być nawet zniekształcony rozdzielczością i teleskopu i kamerki, ale chyba jest we właściwym miejscu?  Obecnie jest na tarczy Marsa światłocień - to może przy terminatorze takie cuda są możliwe - jak na Księżycu? Światłocień to jedno, a wydobycie go z maka 90mm to drugie... Byłoby mega!

 

PS

Zeleży jaki kto ma monitor i jaką ma ustawioną jasność, ale lepiej go widać lekko przyciemniając obraz.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ostatniej fotce z ALPO Japan tez te struktury widac! Ale nie tak wyraźnie jak u Roberta... :)m180610a1.png

Rysunek1.jpg.8f99a0cb9eea8bb72fadd436e54158ee.jpg

 

Na fotce Łukasza83 też to ładnie widac, ale tam juz jest zbyt daleko od terminatora, dlatego nie ma tego efektu 3D - (jesli na fotce Roberta_73  jest rzeczywiście uchwycony swiatłocień, a chyba jest!).

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja napalam się na rejestrację księżyców Marsa, bo jakoś do tej pory tylko na kliszy dawno temu próbowałem (w okolicy 2003 r.). Wielkie opozycje tej planety zawsze wypadają latem, kiedy ekliptyka ma najniższe położenie. Zatem warunki obserwacji są niezbyt korzystne, o czym można się przekonać obserwując i fotografując Jowisza i Saturna. Pierwszą wielką opozycję Marsa zaliczyłem w 1971 roku mając do dyspozycji skromny refraktorek  achromatyczny o średnicy 5 cm. ze starej lunety o dziewiętnastowiecznym rodowodzie. Nawet jakieś rysunki robiłem, oraz próbne zdjęcia, ale nie zachowało mi się nic prócz wspomnień. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że marsjańskie żniwa będą za dwa lata kiedy planeta będzie duuuużo wyżej (+5,5 stopnia deklinacji) a tarcza będzie niewiele mniejsza (22,5" a więc tylko 2" mniej) niż w tym roku. Tegoroczną opozycję można potraktować jako trening przed tym wydarzeniem. 

Edytowane przez anatol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, lemarc napisał:

Ja napalam się na rejestrację księżyców Marsa, bo jakoś do tej pory tylko na kliszy dawno temu próbowałem (w okolicy 2003 r.). Wielkie opozycje tej planety zawsze wypadają latem, kiedy ekliptyka ma najniższe położenie. Zatem warunki obserwacji są niezbyt korzystne, o czym można się przekonać obserwując i fotografując Jowisza i Saturna. Pierwszą wielką opozycję Marsa zaliczyłem w 1971 roku mając do dyspozycji skromny refraktorek  achromatyczny o średnicy 5 cm. ze starej lunety o dziewiętnastowiecznym rodowodzie. Nawet jakieś rysunki robiłem, oraz próbne zdjęcia, ale nie zachowało mi się nic prócz wspomnień. 

No ale już w 2020 roku opozycja marca wypadnie na początku października.

I będzie niewiele mniejsza od obecnej - max rozmiar to 22,5'' a górowanie 43 stopnie nad horyzontem :)

 

edit: @anatol mnie uprzedił :)

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Lukasz83 napisał:

No ale już w 2020 roku opozycja marca wypadnie na początku października.

I będzie niewiele mniejsza od obecnej - max rozmiar to 22,5'' a górowanie 43 stopnie nad horyzontem :)

 

edit: @anatol mnie uprzedił :)

To nazwiemy "Wielką opozycją Marsa powyżej 50-tego równoleżnika" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JSC Bardzo dziękuję za analizę zdjęcia! Super z tym światłocieniem.  Akurat z Marsem mam małe doświadczenie tym niemniej mogę powiedzieć, że już w trakcie avikowania bez najmniejszego problemu była widoczna czapa polarna, którą oczywiście falujący momentami seeing zaburzał, ale generalnie dominowała stabilna atmosfera w trakcie całej sesji. Załączam poglądowo jak wygląda jedna klatka i zdjęcie w większym resize. 

InShot_20180610_174229611.jpg

IMG_20180608_174928.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Lukasz83 napisał:

No ale już w 2020 roku opozycja marca wypadnie na początku października

Obecnie mamy wielką du*ę Marsa, a nie opozycję :) A właśnie w 2020r będzie prawdziwa wielka opozycja! Aż dziwne, że dopiero teraz zwróciliście na to uwagę, ja ciągle myślałem, że utrwa wiele lat zanim Mars się podniesie podobnie jak u Saturna. Szkoda że LibMar w pierwszym poście pominąłeś tą kluczową rzecz. 

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, MateuszW napisał:

Obecnie mamy wielką du*ę Marsa, a nie opozycję :) A właśnie w 2020r będzie prawdziwa wielka opozycja! Aż dziwne, że dopiero teraz zwróciliście na to uwagę, ja ciągle myślałem, że utrwa wiele lat zanim Mars się podniesie podobnie jak u Saturna. Szkoda że LibMar w pierwszym poście pominąłeś tą kluczową rzecz. 

To od Was dowiedziałem się, że ta kolejna będzie o tyle lepsza :D Dopisałem :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert: jak stackujesz planetę bez księżyców, to warto zmniejszyć rozmiar (Image size na Twoim zrzucie). W ten sposób proces będzie trwał o wiele krócej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.06.2018 o 14:28, wessel napisał:

Dziś nawet nie ma co się przymierzać do Marsa. Burza piaskowa wygasi większość detali tarczy.

Jakbym miał czas dziś nad ranem (wcześnie rano muszę wstać), to bym zrobił zdjęcie nawet burzy piaskowej - ciekawe by to było do późniejszego porównania przy podobnym zwróceniu do nas tej planety, ale bez burzy.

Czy jest gdzieś wyjaśnione, dlaczego burza na Marsie ogarnia całą planetę, a u nas występuje tylko lokalnie? Czy jest to spowodowane klimatem tylko i wyłącznie kontynentalnym? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MarcinSn napisał:

Jakbym miał czas dziś nad ranem (wcześnie rano muszę wstać), to bym zrobił zdjęcie nawet burzy piaskowej - ciekawe by to było do późniejszego porównania przy podobnym zwróceniu do nas tej planety, ale bez burzy.

Czy jest gdzieś wyjaśnione, dlaczego burza na Marsie ogarnia całą planetę, a u nas występuje tylko lokalnie? Czy jest to spowodowane klimatem tylko i wyłącznie kontynentalnym? 

Mars Image 2018/06/15(UT)

http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/kk18/m180615z.htm

 

Mars Image 2018/06/14(UT)

http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/kk18/m180614z.htm

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, MarcinSn napisał:

Czy jest gdzieś wyjaśnione, dlaczego burza na Marsie ogarnia całą planetę, a u nas występuje tylko lokalnie? Czy jest to spowodowane klimatem tylko i wyłącznie kontynentalnym? 

Pewnie dlatego że jest mniejszy, co u nas działa lokalnie, tam już występuje globalnie. Dodatkowo nie ma mórz i lądów które by stanowiły jakieś granice itd td

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy Mars z godz. 2:23. SCT 10", ognisko gł. DMK 21, filtr IR-Pass 685 nm.  Moje pierwsze podejście w tej opozycji. Chyba dzięki burzy pyłowej planeta ma intensywniejszą miedzianą barwę niż zwykle. Takie wrażenie odniosłem zerkając gołym okiem. 

video0023 18-06-21 02-23-23d2.jpg

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.