Skocz do zawartości

Wielka opozycja Marsa - 2018


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, BlackAdder napisał:

To i ja wrzucę swojego Marsa  z wczoraj :) Super się prezentuje na porannym niebie, niestety przez teleskop kiepski widok :)

 

1315097061_mars4072018kwieciak.png.a0599bd4272fe6c28cd66924c99331f1.png

 

Powiem Ci, że załamałeś mnie tym Marsem hehhe

U mnie koło 1 w nocy słabizna brak ostrości - pomarańczowa kulka i nic więcej.

Gratuluje

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza próba Marsa w tym roku i pierwsza w  SCT 8" . Kamerka Firerfly, montaż EQ3-2. Seeing dość słaby, poza tym jeszcze chyba burza piaskowa jest, szczegółów wizualnie nie widziałem, dopiero coś tam wyszło podczas obróbki. Chyba trochę kolimacje trzeba poprawić. Wersja zwykła, barlow 1,5x, barlow 2x. Kolor dorobiony w Irfanview.

 

1958527583_1kolor.png.ddb7287d96be89b299805594e48a3f92.png

1836781597_15xbarlow.png.d26717a6b7606e3e695f809d10427153.png

1605437589_15xbarlowkolor.png.270d0101680ed53f6e69b4fd79126cd7.png

481008912_2xbarlow.png.ac7e5d2e0d9b47afa2566be6322993af.png

1695126608_2xbarlowkolor.png.85dc726a99a8f3bf93a63bab859c4ddc.png

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zrobiłem rozogniskowane zdjęcie Marsa by zarejestrować jego uśrednioną  barwę. Wyszła trochę za ciemna, ale po rozmyciu i rozjaśnieniu otrzymałem coś takiego. 

kolorymarsa2b..jpg

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Paweł 103 napisał:

Dzięki pomocy kolegi powstała jeszcze wersja Marsa w IrRGB. Myślę że trochę więcej widać teraz szczegółów na tarczy planety. SCT 8", ADC ZWO i ASI 224 MC.

test1 resize 150_4.jpg

test1.jpg

Super zdjęcia, GRATULACJE!!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lemarc napisał:

Kolor atmosfery sfotografowany przez łazik Curiosity .

1021243260_curiosity-slcebezadnegofiltru.jpg.efb34cadef4c683fe14e4143755a76f5.jpg

Zdjęcie świetnie uzmysławia to co widzi łazik. Oby tylko mu nie przytrafiło się nic złego...

Szkoda że nie ma jakiegoś systemu przeciw burzom pyłowym np. składania paneli słonecznych lub czegoś innego jakiejś osłony.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, DARK napisał:

Wschód Marsa w szerokim ujęciu (pierwsza przymiarka do zaćmieniowego kadru).

IMG_1220.jpg

Będziesz robił pionowy kadr? W tym miejscu chyba nie ma miejsca na poziomy.

 

Ja bym jeszcze poszukał miejscówki. Może jakiś samotny dom lub drzewo?

 

Życzę powodzenia! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Limax7 napisał:

Szkoda że nie ma jakiegoś systemu przeciw burzom pyłowym np. składania paneli słonecznych lub czegoś innego jakiejś osłony.

curiosity nie musi się martwić że mu pył przykryje panele, bo nie ma paneli - jest zasilany przez generator radioizotopowy :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zakończonej sesji fotograficznej Marsa założyłem okular 15 mm ( z moim SCT 8" pow. 135 x)  i trochę go poobserwowałem. Niestety nie dostrzegłem żadnych struktur na powierzchni tarczy, która w całości wyglądała jak miedziana blaszka :)  Wyjąłem więc wszystkie filtry jakie posiadam i kolejno zakręcałem do okularu. Najlepszy obraz Marsa uzyskałem z dołączonym filtrem UHC-S Baadera. Widać było wyraźnie czapę polarną i dosyć dobrze widziałem zarysy lądów. Nieco gorzej wypadał w obserwacji ciemnoczerwony filtr 610 nm Baadera, przez który też majaczyły zarysy lądów, ale słabiej była widoczna czapa polarna. Testowałem też filtr Semi Apo, ale on nic nie wnosił do poprawy szczegółów. Podczas następnej sesji  Marsa założę filtr   UHC-s do kamery i zrobię kilka avi dla porównania.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Paweł 103 napisał:

Po zakończonej sesji fotograficznej Marsa założyłem okular 15 mm ( z moim SCT 8" pow. 135 x)  i trochę go poobserwowałem. Niestety nie dostrzegłem żadnych struktur na powierzchni tarczy, która w całości wyglądała jak miedziana blaszka :)  Wyjąłem więc wszystkie filtry jakie posiadam i kolejno zakręcałem do okularu. Najlepszy obraz Marsa uzyskałem z dołączonym filtrem UHC-S Baadera. Widać było wyraźnie czapę polarną i dosyć dobrze widziałem zarysy lądów. Nieco gorzej wypadał w obserwacji ciemnoczerwony filtr 610 nm Baadera, przez który też majaczyły zarysy lądów, ale słabiej była widoczna czapa polarna. Testowałem też filtr Semi Apo, ale on nic nie wnosił do poprawy szczegółów. Podczas następnej sesji  Marsa założę filtr   UHC-s do kamery i zrobię kilka avi dla porównania.

Dzieki za wpis.

Mamy filtr uhcs baadera - wiec bede walczyl z filtrem:)

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe spostrzeżenie. Też go mam i użyję. Popatrzyłem przez spektroskop na widmo słoneczne i po włączeniu UHC-S w tor optyczny, zniknął zakres od zielonego do pomarańczowego (530 - 640 nm.) oraz od 465 nm. w stronę UV. On blokuje sztuczne oświetlenie, w tym światło lamp sodowych, które świecą w barwie Marsa, tak na oko.

 

uhcs.JPG.24834df9d95347d9f8248f314b6bb514.JPG

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Paweł 103 napisał:

Podczas następnej sesji  Marsa założę filtr   UHC-s do kamery i zrobię kilka avi dla porównania.

Mars jest nisko, dyspersja atmosferyczna spora, UHCS sprawi że nałożą się na siebie przesunięte kanały. Lepiej robić osobno RGB :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mars z 03.07.2017.  Fotografowany lustrzanką Pentax K-5 ; teleskop MAK 150 plus konwerter 2x ; stack 28 klatek w DSS ; fotografowane ze statywu fotograficznego i bez prowadzenia za ruchem nieba. Brak widoczności szczegółów na powierzchni Marsa, świadczy być może - o panującej aktualnie burzy piaskowej na powierzchni planety.

Mars 03.07.2018x.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.