Skocz do zawartości

Wielka opozycja Marsa - 2018


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, Limax7 napisał:

Mimo burzy pyłowej udało się Wam zobrazować szczegóły powierzchni! Super.

 

Teraz, DARK napisał:

Burza podobno objęła do tej pory tylko 1/4 planety i się dostrzec zarysy ciemnych kontynentów pomimo zawoalowania pyłem. 

Tak, no i jeszcze pozostaje fakt nagrywania w IR

Nie wiem jak to się ma do przenikania sygnału przez pył ,ale widać ogromną różnicę w kontraście przy zastosowaniu pasma 742nm w porównaniu do zwykłego czerwonego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten region chyba na razie jest poza burzą. Jak to sie rozwinie zobaczymy. Dopóki nie zaniknęły ogniska lokalne nie wiadomo czy sie nie rozprzestrzeni na całą planetę. To może trwać parę tygodni, albo parę miesięcy. Oby nie, bo wtedy zostaje tylko polowanie na Phobosa i Deimosa.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Limax7 Około 5-6 min. ROI 800x640 Nie dostrzegam, kwestia powiększenia. Poza tym rotacja Marsa jest zbyt wolna. Z Jowiszem potrafię bez, problemu zrobić 3aviki po 3000 klatek w ok 5-6 min i do derotacji i to na AZ3 z EQ5 nawet więcej. Pozdrawiam, Robert

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach z łazika Curiosity widać jak pył w atmosferze Marsa wpływa na oświetlenie i barwę terenu. Zdjęcie przed burzą naświetlano 7,3 milisek. drugie już 66 milisek.- 9x dłużej. Pył nie przepuszcza światła zielonego i niebieskiego, niczym filtr czerwony. Mars na naszym niebie ma wyraźnie intensywniejszą barwę niż zazwyczaj. Zerknijcie na niego przy najbliżej okazji.

PIA22330.jpg

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lemarc napisał:

Pył nie przepuszcza światła zielonego i niebieskiego, niczym filtr czerwony. Mars na naszym niebie ma wyraźnie intensywniejszą barwę niż zazwyczaj. Zerknijcie na niego przy najbliżej okazji.

W sumie to skoro przepuszcza czerwony, to resztę powinien odbijać, a więc Mars na niebie powinien być mniej czerwony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pył raczej nie działa jak filtr optyczny, tu raczej chodzi o odbijanie i rozpraszanie na drobinkach pyłu. Na powierzchni planety jest ciemno i pomarańczowo, z zewnątrz jest też pomarańczowo, ale jaśniej. Pył odbija czerwień, ale pochłania zieleń i niebieski, stąd jego barwa. 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 24.06.2018 o 11:59, Paweł 103 napisał:

Mars z 21 czerwca. Przez ten pył niewiele widać szczegółów na powierzchni planety, a przynajmniej w świetle widzialnym. Następnym razem spróbuję nagrać jakiś avik w IR 850 nm.

Celestron SCT 8"  ZWO ADC i ASI 224 MC. 

Mars_035607_pipp_g3_ap5 stackx6_7 resize 150.jpg

Mars_035607_pipp_g3_ap5 stackx6_7.jpg

Paweł. super fotki tylko dlaczego opisałes je że to Saturn ? :):):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedwczoraj też poczekałem na Marsa i jak tylko pojawił się nad dachami to rzuciłem okiem. Kolor piękny, ale praktycznie nic poza pomarańczową tarczą nie widziałem. Coś tam jakby majaczyło, ale nawet mniej niż na zdjęciu lemarca. 

W sierpniu jadę na Istrię, tam Mars będzie nieco wyżej, a będzie bliżej do opozycji niż teraz, więc może coś będzie widać. Oby do tego czasu ilość pyłu zmalała i coś było widać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lemarc napisał:

Nie dość że burza pyłowa na planecie, to jeszcze kiepskie warunki do tego stopnia, że nie mogłem porządnie wyostrzyć obrazu Marsa. Jak na razie prawie nic nie widać.

 

1314481345_video000718-07-0501-09-33.jpg.dc74dec618f205635eb5cd2d87d802a2.jpg

U Ciebie to chociaż coś widać, bo na moim nica nic:(

Saturna na początek próbowałem ale po nakręceniu avika i zestakowaniu to już czułem, że z Marsem będzie podobnie. Praktycznie niemożliwe było wyostrzyć obraz....

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.