Jump to content

Wielka opozycja Marsa - 2018

Recommended Posts

5 godzin temu, HAMAL napisał:

Mars jest nisko, dyspersja atmosferyczna spora, UHCS sprawi że nałożą się na siebie przesunięte kanały. Lepiej robić osobno RGB :)

Wcześniej i tak zakładam filtr UHC-S i korektorem ADC nakładam na siebie kanały na jakiejś gwiazdce obok planety. Robię kilka avi RGB i kilka w IR. Co mi szkodzi zrobić też kilka avi przez UHC dla porównania ? :) 

• Like 1
  • LibMar pinned this topic

Dzisiaj około 1 po północy zdołałem zerknąć na Marsa przez filtr UHC-S i faktycznie było widać pociemnienie w centrum tarczy, ale obraz wyglądał niczym stereo z przesuniętymi w pionie kanałami niebieskim i czerwonym. To była krotka chwila i nie zdołałem zrobić fotki. Mars był zbyt nisko. Liczyłem że przed godziną 3 jak się podniesie, chmur nie będzie, ale jednak były.

48 minut temu, lemarc napisał:

Dzisiaj około 1 po północy zdołałem zerknąć na Marsa przez filtr UHC-S i faktycznie było widać pociemnienie w centrum tarczy, ale obraz wyglądał niczym stereo z przesuniętymi w pionie kanałami niebieskim i czerwonym. To była krotka chwila i nie zdołałem zrobić fotki. Mars był zbyt nisko. Liczyłem że przed godziną 3 jak się podniesie, chmur nie będzie, ale jednak były.

Jak pogoda pozwoli to dziś sprawdzę w praktyce jak ten filtr sie sprawdzi w avikowaniu Marsa.

4 godziny temu, lemarc napisał:

Dla tego dobrze jest też mieć korektor dyspersji atmosferycznej nawet do obserwacji wizualnych. Ja przed okular też zakładam korektor ADC i wyrównuję kanały. Efekt jest taki że planety są dużo ostrzejsze, z większą ilością szczegółów. 

28 minut temu, lemarc napisał:

Mnie korektor by nie pomógł ani filtry. Seeing był tragiczny. 

1856587012_video000218-07-1001-30-07.jpg.2d4565416df98ce12b38b2708aa115b6.jpg

Korektor ADC zawsze pomoże, niezależnie od seeingu. Ja przecież też filmuję Marsa z centrum miasta, gdzie powietrze strasznie faluje, łamiąc obraz we wszystkie strony. Dla tego nagrywam 15 000 klatek i wybieram z nich tylko 15 %. Sam się czasami dziwię że z tak nędznego avi program Autostakkert potrafi złożyć niezłego stacka. 

Dzisiaj był fajny seeing. Aż szkoda, że mamy tę burzę :(

ASI178MM-c, GSO 203/800, EQ5

Stack 10.000 klatek ze 100.000, nagrywany był w 400 FPS. Filtr IR850.

Mars 10 na 11.07.2018.png

• Like 2
44 minuty temu, LibMar napisał:

Dzisiaj był fajny seeing. Aż szkoda, że mamy tę burzę :(

Mam nadzieję, że już niebawem się skończy.

Kurcze - chciałbym lepszego Marsa ustrzelić aniżeli to co wyżej wstawiłem:0

• 2 weeks later...

Mars z 15. 07.2018, ED 102/714 + EQ3-2 + Firerfly + barlow 2x . Wersja zwykła i drizzle 1,5x + kolor (na szybko w Irfanview)

224273924_Marsbarlow2x.jpg.3cbc5169bebef64718440cb19f3b9d8e.jpg 1904646224_Marsbarlow2xcolor.jpg.ea572814fb45cf5f8fddf830f977c3c4.jpg

1648694791_Marsbarlow2xdrizzle15.jpg.56aa4a9c6752ad75848fc01b4d26ff96.jpg 1524358440_Marsbarlow2xdrizzle15color.jpg.733d745b88f6dbca986eb1f34dc6aa64.jpg

1898285312_Barlowbarlow.jpg.f00e90e8ea62ca00142b00e383168ecd.jpg

I z 16.07.2018, tym razem z SCT 8" po skolimowaniu. Wersja zwykła, drizzle 1,5 i z barlowem 2x (robiłem wersje z fitlrami różnymi, ale nie nazwałem stacków to się wymieszało, więc zestackowałem wszystko razem):

1conv.jpg.3d678a23529a6ece18bdc49b12cfa147.jpg 1convcolor.jpg.7288aa1efa5e588b0831b49b41a4b706.jpg

1909162249_1drizzle15.jpg.a68ef13b9aa339b409890018e8fa3a5e.jpg 1531195312_1drizzle15color.jpg.9370be02f7edba96dda0fc60796d2d34.jpg

1673604868_barlow2xconv.jpg.e2fd347bae320e6d23b59fa563f8c9aa.jpg 2095900372_barlow2xconvcolor.jpg.842466ada14b3d1eac1e7b20bbbe5a12.jpg

Edited by Charon_X
  • Like 2

a na Marsie nadal nic nie widać, jedynie jakby jeden biegun jaśniejszy więc wmawiam sobie że to czapa lodowa. Dosyć że nisko że drzewa zasłaniają to jeszcze burza piaskowa się przytrafiła

Wczoraj obserwowałem newtonem 10" F6.6, bino i parka SW WA 6mm (pow. 276x), seeing słaby. Na Saturnie widoczna ładnie przerwa Cassiniego, pas chmur na planecie, wieniec księżyców. Mars to ogromna pomarańczowa kula i ..... zero szczegółów, najmniejszej ciemnej plamki, nic. Dwa lata temu newtonem 6" widziałem zdecydowanie więcej. Kiedy ta paskudna burza się skończy? 

• Sad 1

Mam takie może głupie pytanie, ale w jaki sposób mogę sprawdzić o której godzinie Mars (czy jakiekolwiek ciało niebieskie) jest najwyżej nad horyzontem? Wnosząc tak na oko ze stellarium wydawało mi się, że jest to trochę po północy, ale ktoś wcześniej pisał, że o 3 w nocy więc sam już nie wiem...

I jeszcze jedno, dlaczego wszyscy czekają konkretnie na tę Wielką Opozycję 27 lipca, skoro Mars najbliżej Ziemi jest parę dni później i chyba wtedy powinno się go najlepiej oglądać?

3 minuty temu, -balrog- napisał:

Mam takie może głupie pytanie, ale w jaki sposób mogę sprawdzić o której godzinie Mars (czy jakiekolwiek ciało niebieskie) jest najwyżej nad horyzontem? Wnosząc tak na oko ze stellarium wydawało mi się, że jest to trochę po północy, ale ktoś wcześniej pisał, że o 3 w nocy więc sam już nie wiem...

I jeszcze jedno, dlaczego wszyscy czekają konkretnie na tę Wielką Opozycję 27 lipca, skoro Mars najbliżej Ziemi jest parę dni później i chyba wtedy powinno się go najlepiej oglądać?

Wczoraj najwyzej Mars byl o 1:22 chba;)

W stellarium tez dobrze pokazuje to;)

Wystarczy kliknac na planete i obserwowac o ktorej bedzie najwyzej.

Wystarczy w Stellarium wyświetlić sobie siatkę azymutalną na niebie i przyśpieszyć czas, i sprawdzić kiedy dany nas interesujący obiekt znajdzie się idealnie na południu - czyli jest w najwyżej jak to możliwe

Hej, mam takie pytanie, tak jak kolega wspomnial tzn. mars w formie pomaranczowej kropki to nie jest wina teleskopu ze jest za slaby? A jak nie to co jest przyczyna? Bede wdzieczny za odpowiedz.

61847059-F090-4279-8736-A16DC54E7B7E.jpeg

6 godzin temu, -balrog- napisał:

Aktualne pozycje planet i satelitów oraz ISS sprawdzam tutaj https://www.heavens-above.com/ ustawiając swoje miejsce obserwacji. 

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
      • 12 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Like
      • 21 replies
    • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D  (tutorial gratis)
      Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
        • Thanks
        • Like
      • 130 replies
    • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
      Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
        • Like
      • 238 replies
    • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
      Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.

Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
        • Like
      • 85 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.