Skocz do zawartości

Wielka opozycja Marsa - 2018


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

@-balrog- W Skysafari (podstawowa wersja jest chyba za free, działa na Androidzie, iOSie i Macu) w danych masz wschód (raises), tranzyt i zachód (sets). Dodatkowo w wersji 6.0 od Plus możesz wyświetlić wykresy.

 

W Stellarium na lewej belce masz Astronimical Calculations (F10) tam w zakładce Alt vs Time masz wykres, a w zakładce ME możesz zobaczyć wysokość w zal. od daty i czasu.

 

Załączam screenshoty.

 

 

 

Screen Shot 2018-07-21 at 22.04.46.png

Screen Shot 2018-07-21 at 22.07.25.png

Screen Shot 2018-07-21 at 22.07.43.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

barlog,  27 lipca zbiega sie opozycja z calkowitym zacmieniem Ksiezyca, dlatego najczesciej mowi sie o tej dacie.  Fajne zjawisko do ogladania i focenia. KSIEZYC bedzie nieco ponad 5 stopni nad Marsem, wiec - czy juz zacmiony, czy nie - bedzie w koniunkcji z czerwona planeta. Wszystko to mozna sobie zasymulowac np. w Stellarium. 

Jesli chodzi o widocznosc detali na Marsie - jest to bez znaczenia, czy Mars jest kilkanascie dni przed, czy po ( wielkiej ) opozycji. 

Tu decyduje sprzet, seeing, doswiadczenie - czego i gdzie na tarczy oczekiwac... No a jeszcze teraz burza piaskowa na Marsie .... zmniejszona widocznosc detali 

Edytowane przez zbignieww
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sajsik napisał:

Heh, nie to byl mars :) zalozony dodatkowo filtr polaryzacyjny i planetarny pomaranczowy. 

to zdejmij te filtry i popatrz na Marsa bez nich

potem możesz wypróbować filtry kolorowe, a polaryzacyjny odłóż na bok bo się nie przyda. On tylko przyciemnia obraz bez poprawy widoczności detalu

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop Celestron PowerSeeker 127EQ, uzywalem okular 4mm + soczewka barlowa, powiekszylem to w aparacie przed samym zrobieniem zdjęcia, a robilem to w poprzednia noc okolo godz. 1:00. 

Jestem amatorem i zapewne robilem jakies bledy, dlatego zapytalem. 

A poza moimi bledami to czy moga tez byc przyczyna te burze piaskowe?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko zajawka, sam kolor po dwóch ruchach suwakami w Registaxie. Ta burza się już chyba skończyła.

Na luminancji IR widać wieeeeeele więcej szczegółów ale idę spać :)

110037156_Marsinopposition.png.524459ebd4a6b488a82916526ca63932.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też dziś w nocy zapolowałem na Marsa - miałem duże szczęście, bo chmury czaiły się dookoła, a na koniec sesji przykryły i Marsa - dobrze, że na koniec:)

W okularze widziałem bez trudu tą ciemną plamę na dole. Zdjęcie z jakichś 250 klatek.

22.07.2018, godz. 0:30, SCT 6", TeleXtender 3x, DFK 21AU618.

 

Mars_22_07_2018_250klaa.png

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Sajsik napisał:

Teleskop Celestron PowerSeeker 127EQ, uzywalem okular 4mm + soczewka barlowa, powiekszylem to w aparacie przed samym zrobieniem zdjęcia, a robilem to w poprzednia noc okolo godz. 1:00. 

Jestem amatorem i zapewne robilem jakies bledy, dlatego zapytalem. 

A poza moimi bledami to czy moga tez byc przyczyna te burze piaskowe?

 

Pozdrawiam

Sajsik, na Boga !  Ogladanie czy focenie nie polega na aplikowaniu  morderczych powiekszen !   Jakiez Ty miales to powiekszenie, potrafisz sobie to policzyc ???

Duzo , bardzo duzo pracy przed Toba, ale jest to przyjemna praca - wierz mi !  Oczywiscie jesli astro Cie "kreci"   :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sajsik 1000mm * 3 / 4mm = 750x Zdolność rozdzielcza twojego teleskopu to 55x (powyżej tego tylko rozmazujesz i ściemniasz obraz). Przyjęło się że podwójna rozdzielcza to sensowny max, więc 110x.

 

750x to masakra, dziwię się że nawet plamę widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Sajsik napisał:

Ojj napewno duzo pracy :) czyli lepiej jednak okularem o wiekszej srednicy? i wtedy jest wyrazniej? Bede dalej probowal, oby tylko niebo bylo czyste.

No widzisz !  Srednica okularu to zupelnie cos innego, niz ogniskowa okularu .  Srednica okularu ma wplyw na jego wage , wielkosc , ewentualnie mozliwosc uzycia w nasadce bino, gdy miedzy okulary musisz wcisnac swoj szanowny nos. Gdy znasz z kolei, jaka jest ogniskowa teleskopu - mozesz sobie wyliczyc powiekszenie. 

Prosta matematyka w tym przypadku.  Jest szereg pojec i definicji w optyce i jej parametrach  - i musisz to STOPNIOWO opanowywac, bo inaczej bedzie chaos w glowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz podszedłem do materiału z piątkowej nocy.

Wcześniejsze zdjęcie zestakowałem z 3 filmów - a jedne z tych filmów był kręcony jakieś 45 minut wcześniej od dwóch kolejnych no i troszkę chyba to zniekształciło obraz.

Mars z jednego wg mniej najlepszego avika.

21lip_1.jpg.7d2629aedce20d1499a28a20af15401b.jpg

Ale jakościowo wcześniejszy imo lepszy.

Edytowane przez RomekAstrobaza
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sajsik popróbuj w dzień na w miarę  oddalonym obiekcie (tak z min 500-1000m) będziesz widział jaki ma wpływ powiekszenie, drganie powietrza, to że z pewnym powiększeniem jest już tylko gorzej. W mieszyczasie poczytaj o optyce w teleskopach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :) 

Korzystam z niepogody i obrabiam materiał z zeszłej nocy 23.07.2018 godz. 02.00

GSO 8' + barlow 5 razy czyli 5000 mm ogniskowa / 612 klatek nagrywany Pentax K-3 II 60 klatek na sek./ seeing 3/5

Cudów nie ma ale już coś tam widać :)

Pozdrawiam

Mars III registax.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mars - tydzień przed wielką opozycją 2018.

21.07.2018 23:30 CET.

Nereidum Montes, Margaritifer Terra, Capri Chasma widoczne w centralnej części. Chyba zrobię dokładniejszy opis..
Luminancja: ZWO ASI 120 MM z filtrem Astronomik ProPlanet 742.
Kolor: ZWO ASI 120 MC with Atmospheric Dispersion Corrector z  Astrosystems Holland.

Po 5000 klatek avi na luminancję i kolor. Obróbka ponad 20 godzin.

 

qV8x5q9HMZvR_16536x16536_wmhqkGbg.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał zbierany 24.25 .07 - choć tak naprawdę to o 0.30 do 2.20 gdy Mars był wysoko :)  można było zbierać coś ciekawego.

Ale ten łysy :( ... daje za ostro :):)

47 GB - materiału

ASI 120MM + Baader UHC-S ( L-Booster )

Zlepione w AutoStakkert + RegiStax 6 + PS

Mars_opozycja 2018.jpg

Edytowane przez dark_24_d
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.