Skocz do zawartości

Guiding co robię żle?


Imar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie.

Proszę o pomoc w oparciu o wykresy i wasze doświadczenie w zrozumieniu co nie tak jak potrzeba wykonuje.

Teleskop główny wraz z canonem 450d to 135mm zawieszony na grzbiecie SW150/750 którego przymknąłem do f8 (od tego przedziału zaczyna się całkowicie płaskie pole w moim obiektywie) aby mieć absolutną pewność że to nie koma powoduje poruszone gwiazdy.

Za czasy docelowe obrałem 300 sekund.

Teleskop którym odbywał się guiding to SW 150/750 wraz z kamerą Point of Gray Firefly MV Mono z wielkością piksela 6 i rozdzielczością 640/480 czasy korekt to 0.1 sekundy gdyż tyle czasu naświetlania wystarczyło kamerze.

Zastosowałem metodę dryfu do ustawienia na biegun, dało by się dokładniej lecz była to moja pierwsza próba.

Następnie wykonałem kalibracje.

Włączyłem guiding i wystartowałem z fotkami.

O to wykres, który wydaje mi się dość dobry czy się mylę?

Ku mojemu zdumieniu po podejrzeniu zdjęcia gwiazdy były poruszone gdzie bez guidingu przy tych czasach wyglądały stanowczo lepiej.

Pozdrawiam.

 

 

dryf 2.jpg

dryf 3.jpg

Guiding.jpg

L_0003_ISO200_300s__30C_Light.jpg

L_0006_ISO200_300s__30C_Light.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guider to sw 150/750, a główną tubą jest 135mm.

Wg mnie to powinno być odwrotnie, ponieważ taki układ generuje  ugiecia. 

Do guidingu 135mm wystarczy ci jakiś obiektyw ok 50mm. 

Jaki to montaż?

Proponuję nie schodzić poniżej 3s z korektami. 

Kalibracje zrobiłeś klikając na gwiazdę z shiftem? 

F8 to dość ciemno na exp 5min.

Pomysl czy jednak nie lepiej go trochę otworzyć i ewentualnie zrobić crop brzegów. 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyson.

Tak wiem że lepiej odwrotnie.

Lecz czekam na korektor komy i kolimator do tego wymyje lustra, sw 150/750 nie jest jeszcze gotowy do zdjęć.

To miał być test jak Celestron cg5 poradzi sobie z większym obciążeniem.

Nie zamierzam wymieniać montażu póki nie wykorzyatam jego potencjału.

Na sw 150/750 do podstaw astrofotografi z canonem uważam ze da radę z czasami 1-4 minuty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy piszą, że guidujesz seeing, ja bym powiedział że guidujesz szum ;) Tak jak Tayson pisze, minimum 3 sek, podstawą udanego guidingu jest wyeliminowanie wszystkich losowych czynników które negatywnie wpływają na sam proces. Z jednej strony seeing który będzie miotał gwiazdką przy krótkich czasach, z drugiej szum utrudniający poprawne wyliczenie środka gwiazdy przy słabym sygnale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomoże mi z tym mapa bad pikseli która można wykonać w phd?

Czy ja wiem czy szum..hmm guidowałem  kamerami internetowymi na jasnych gwiazdach o większym szumie i drobnym pikselu z ogniskiem 200mm po 10 minut z powodzeniem co prawda z dłuższymi czasami właśnie te 1-3 sekundy.

Tutaj dałem tak krótko bo gwiazda robiła się za wielka.

Edytowane przez MI89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przegryź się przez to:

https://openphdguiding.org/Analyzing_PHD2_Guide_Logs.pdf

Coś mi tu nie gra ... za gładko szło co to za montaż ?

Sory widzę - CG5.

Albo nasz źle ustawione parametry guidera (ogniskowa, piksel), albo magia ;-)

Pozdr.

Pozdr.

Edytowane przez delaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PHD samo w sobie ma być intuicyjne i bezstresowe... dlatego PHD2 mi się nie podoba.

W PHD nie podajesz żadnych pikseli ani ogniskowych, sam program robi prostą kalibrację i prowadzi - proponuję przerzucić się na PHD1 chyba, że chcesz się doktoryzować nad prowadzeniem przez różne programy :-)

To czy gwiazda jest duża czy mała nie ma znaczenia, program sam określi centroidę gwiazdy. Ważne natomiast (wskazane jest) by gwiazda nie była nasaturowana (prześwietlona) - w tym celu czasami stosuje się trick polegający na lekkim rozogniskowaniu gwiazdy.

 

Tak jak koledzy piszą - przy czasie 0.1s guidujesz szum lub seeing (z naciskiem na to pierwsze). Ustaw czas 3 sek (od kiedy pamiętam ustawiam ten czas do guidingu). 

Kolejna sprawa - ugięcia własne - sprawdź czy przypadkiem nie masz rozciągniętych gwiazdek przy krótkich czasach naświetlania (rzędu 10sek) - przy włączonym guidingu. Jeśli nadal będę kopnięte to proponuję skupić się na usztywnieniu całości setupu. 

Kolejne primo - sprawdź czy gwiazdy masz poruszone w deklinacji czy w rektascensji - jeśli to drugie to sprawdź np. wyważenie całości, czy montaż nie szarpie setupem (popuszczając go zamiast ciągnąć), jeśli deklinacja to zobacz w którą stronę masz dryf deklinacji (w którą stronę ucieka gwiazda) i włącz korekty tylko w jedną stronę, do tego popraw ustawienie na biegun, bo od niego zależy błąd deklinacji (w idealnych warunkach montaż nie powinien wykonywać korekt w deklinacji). Jeśli masz błąd w RA to zmniejszanie/powiększenia agresywności w DEC nic nie da.

i ostatnie primo - czy przypadkiem nie naświetlałeś czegoś w zenicie? Źle wyregulowane i wyważone setupy mają tendencję do bujania się przy dużych luzach między ślimakiem i ślimacznicą.

 

To na razie tyle co mi do głowy przychodzi, jak coś nie jasno napisałem to daj znać - wyjaśnię.

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Iluvatar napisał:

Ale co za problem wpisać ogniskową i piksel guidera?

Problem? żaden problem - nie pisałem, że jest to problem :-)

Dla osób początkujących jednak nie jest to takie oczywiste. Przez chwilę korzystałem z PHD1/2 i zdecydowanie bardziej odpowiadał mi PHD1. Nawet jak ostatnio nie korzystając z maxima gudowałem PHD to "dwójkę" szybko odinstalowałem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie z tego powodu przy pierwszym włączeniu PHD2 odpala się kreator, który jasno wyjaśnia, co trzeba wprowadzić, czyli de facto ogniskowa i jaka kamera, bo rozmiar piksela sam się rozpozna oraz montaż. Potem masz zapisany profil i zapominasz o wybieraniu czegokolwiek. To pewnie kwestia przyzwyczajeń, ale mimo wszystko nowsza wersja powinna być z tego powodu łatwiejsza dla osób, które dopiero zaczynają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.