Skocz do zawartości

Kolimacja Sky-Watcher 130/650 (BKP13065EQ2)


recek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczów.

Ostatnio sprawdzałem kolimację u siebie i zastanawiam się czy jest to poprawna sytuacja.

002.jpg.ac8e15e7e00dd1cf2706b5f91797973b.jpg001.jpg.8a0b85fafa9fd9c4ca836aafc5534597.jpg

niepokoi mnie przesunięcie odbicia LG w LW - czy nie powinno być centralnie?

Ten szerszy okrąg to podkładka, natomiast ten węższy na środku to znacznik na LG.

Laserowy kolimator też nie wykazuje żadnych przesunięć, wiązka jest idealnie na środku, wracając również trafia w środek tarczki kolimatora.

Dziękuję za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Dokładnie - chodzi mi właśnie o te różnice zaznaczone czerwonymi okręgami (mogłem tak zrobić od razu :) )

Tak poza tematem - jeśli ktoś chciałby zakupić kolimator laserowy to na aliexpress można wyrwać w cenie 75-85 zł

Edytowane przez recek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak na moje to jest do lekkiej poprawki tilt LW (w prawo i od siebie), raczej nie obrót LW, bo wygląda na w miarę OK (zaznaczyłem) - w ramach dochodzenia do perfekcji. Oczywiście jak to ruszysz, to rozsypie Ci się wszystko inne (tzn... LG będzie trzeba też poprawić).

Jeśli nie masz doświadczenia w kolimowaniu teleskopu oraz nie masz dużo czasu, zapału i wytrwałości, to zostawiłbym to jak jest. No chyba, że chcesz się pobawić, albo teleskop służy Ci do astrofoto...

 

HAMAL nieskromnie nie pochwalił się materiałem jaki kiedyś zrobił i umieścił w sieci - jak chcesz kolimować sam to jak dla mnie to lektura obowiązkowa:

http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

kolimacja1.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufff udało się trochę poprawić ale był moment, że mi się wszystko rozjechało a później kolimacja za pomocą metody którą opisał HAMAL nie pokrywała się z kolimacją laserem. Optycznie było idealnie ale laser już nie trafiał w środek znacznika tylko w jego krawędź. Ale powoli, powoli i się udało :)

Teraz po wielu próbach muszę stwierdzić, że jakość wykonania jest daleka od ideału  :\

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.