Skocz do zawartości

Mój Nowy MN 76 Intes Macsutov 180/1080 mm 1/8,2L.


Edgens

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.:-)

Zakupiłem Nowego Maka Intesa MN 76 180/1080 mm z optyką 1/8,2L , warstwami na lustrach 96% , wielokrotnie powlekanym Meniskiem i Crayfordem z 1:10. Ostatnie wydanie z APM na lustrach "Sital" , postaram się niebawem opisać dobrze jak sprzęt sprawuje się w praktyce.Wiem że na Planetach będzie Rewelacja jak w 6" APO , obstrukcja centralna tylko 20% i praktycznie pomijalna , Docelowy Mak , przeczytałem masę zachodnich Recenzji oraz konfrontacji z porządnymi Refraktorami APO 160-180 mm i wiem co kupowałem , gdyż mamy w naszym obserwatorium koło Krakowa starszego brata MN 71 180/1080 mm na Optyce Intesa , który obrazami Powala na Kolana.:-)

Proszę parę fotek , niebawem jak zaliczę pierwsze światło to napisze parę słów o tym Wspaniałym Instrumencie jakości 6" APO na Planetach i Refraktora APO około 170 mm na obiektach DS za 1/4-1/5 ceny 6" APO wiodących firm.

 

Pozdrawiam Krzysztof.:-)

IMG_0029.JPG

IMG_0030.JPG

IMG_0033.JPG

IMG_0034.JPG

IMG_0035.JPG

IMG_0036.JPG

IMG_0037.JPG

IMG_0038.JPG

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.:-)
 
Jako że jestem Fanem Teleskopów konstrukcji i projektu Maksutova to stało się. :D
Dzisiaj zostałem szczęśliwym posiadaczem Nowego Teleskopu Maksutowa-Newtona MN 76 na optyce Intes Micro Moscow APM w wersji pomalowanej na kolor czarny proszkowy-połysk.Teleskop produkowany jest aktualnie na indywidualne zamówienia w dwóch dostępnych kolorach czarnym lub kremowym wpadającym w kość słoniową , na teleskop czeka się od 6-9 miesięcy zamawiając go w APM DE u M.Ludesa.
 
Proszę Linki do teleskopu w zachodnich sklepach i  Reviews:
 
http://www.excelsis.com/1.0/entry/intes-micro-mn-76-12-396.html?PHPSESSID=5ac3119c52f72ba2866708e6f8668

https://www.widescreen-centre.co.uk/ast ... es-micro-2

http://www.apm-telescopes.de/en/telesco ... d-delivery

Jet to Najnowsza wersja tego teleskopu z wyciągiem Crayforda 2" z 1,25" z Clamping ringami i z Microfocuserem 1:10 , warstwami na lustrach 96% i wielokrotnie powlekanym korektorem Maksutova.Na fotkach w linkach jest starsza wersja z kiepskawym wyciągiem.Teleskop posiada wbudowany na stałe wentylator na LG z gniazdem do zasilania 12V oraz wyłącznikiem załączania i wyłączania wentylatora po podpięciu zasilacza lub zasobnika z bateriami , dodatkowo wentylator jest zaślepiany gwintowaną metalową zakrętką na czas kiedy nie pracuje.
Teleskop kupiłem z drugiej ręki , ale stan wszystkiego włącznie z optyką jest jak ze sklepu , wszystkie zaślepki , oryginalny metalowy baflowany i wyczerniony w środku odrośnik , nasuwany na celę Korektora mocuje się na trzech dociskowych śrubkach , oryginalny szukacz Intesa 8X50 w regulowanych metalowych obejmach z krzyżem z przerwą w krzyżu na samym środku na gwiazdę oraz z gniazdem na wkręcenie podświetlenia aktualnie zaślepionym oryginalną nakrętką.Teleskop posiada obrotowe obejmy , to Rewelacyjna sprawa , wystarczy popuścić dwie śrubki zaciskowe i obracamy sobie tubą jak chcemy w obejmach , bowiem obejmy pracują na teflonie ślizgając się po szynach wewnątrz obejm przymocowanych do tuby teleskopu.Dzięki temu bardzo dobremu rozwiązaniu nawet jak teleskop będzie pracował na montażu paralaktycznym z GO-TO to po trafieniu w obiekt obracamy go do wygodnej pozycji oglądania nie tracąc obiektu z pola widzenia okularu.Teleskop posiada duży dekiel na celę korektora jak i kaptur materiałowy nakładany na zamontowany odrośnik.
Teleskop kupiłem po korespondencji ze Sprzedającym i Dealerem zachodniego sklepu gdzie teleskop został zakupiony , tam otrzymałem szczegółowe info odnośnie optyki , warstw , itp. Ostatnie wersje seryjnie produkowane wypuszczane były z dokładnością całego układu 1/7-1/8L z Lustrami "Sital" i warstwami 96% które posiada mój MN 76 , mój egzemplarz posiada optykę o dokładności wypadkowej całego układu 1/8,2L :D Co cieszy mnie niesamowicie. Oryginalny Dovetail Losmandy już zdemontowałem i jutro wezmę się za montaż Dovetaila w standardzie Vixena aby jak pogoda pozwoli ujrzeć pierwsze światło na moim montażu SW EQ5.Jest też dodatkowa obejma do umieszczanie na niej przeciwwag jak i porządna torba Geoptic na teleskop.Wiedziałem co kupuję i Dziękuje sprzedającemu z zachodniej giełdy za profesjonalne zapakowanie i ekspresową przesyłkę oraz za obfitą i szczegółową korespondencję przed zakupem , włącznie z fotkami jak starannie i solidnie pakowany był teleskop. Posiadamy w naszym obserwatorium starszą wersję tego modelu MN 71 180/1080 mm , którego miałem parę dni w domu przeprowadzając serwis.Teleskop waży około 10-11 kg i na montażu klasy EQ5 SW pracuje znakomicie , obydwie przeciwwagi 5,2 kg są założone jeszcze z zapasem , więc montaż nie jest przeciążony i drobne ruchy pracują płynnie oraz napęd w jednej osi jaki posiadam ładnie prowadzi teleskop.Oglądałem nim przy okazji serwisu Księżyc , obrazy Bajka , widzę że lepsze niż w moim aktualnym MAKU STF MIRAGE MOSCOW 180/1800 mm ze względną maleńką obstrukcję od LW tylko 20% (LW 36 mm) , obraz jest jak z REFRAKTORA , czarne jak aksamit tło nieba i gwiazdki jak szpileczki lepsze niż w moim obecnym Maku. Saturn wypada też lepiej i wygląda jak w Refraktorze APO 6" , gromady kuliste są niesamowite i piękne jak z Refraktora APO 170 mm , przeczytałem bowiem kilka zachodnich recenzji i tym Makom właśnie ze względu na maleńką obstrukcję tylko 20% najbliżej do APO , jest jeszcze model MN 78 F8 180/1440 mm z LW jeszcze mniejszym dającym obstrukcję tylko 13,4% , ale jest to już bardzo długi teleskop gdyż jego F8 wynosi 1440 mm. Odpuściłem sobie jego zakup i polowałem na MN 76 w tej wersji jaką kupiłem ze względu na Świetne parametry , Optykę i jeszcze mobilność na moim balkonie na montażu SW EQ5.Można przeczytać porównania tego Maka z Refraktorami APO 160-180 mm wiodących producentów jeżeli ktoś mi nie dowierza , ale w praktyce ten teleskop jest jak 6" APO na Planetach i jak Refraktor około 170 mm na Dsach o czym często i gęsto można przeczytać w zachodnich Recenzjach i opisach , gdzie ten teleskop jest Bardzo ceniony i Poważany za jakość i osiągi jakie sobą reprezentuje za około 1/4-1/5 ceny podobnego Refraktora APO.
Postaram się niebawem napisać wrażenia z oglądania jak tylko pogoda dopisze. Tak czy inaczej sprzęt z najwyższej półki do Planet już mam i czekam na Opozycję Marsa jak i pojawienie się na niebie Jowisza.Teraz z moim Makiem STF MIRAGE 180/1800 mm miałem obrazy bajka z masą subtelnego detalu na planetach przy obstrukcji 32% a co dopiero z Nowym Makiem przy obstrukcji 20% , która ma już naprawdę niewielki wpływ na degradację obrazu.Księżyc Który widziałem w Maku kolegi MN 71 był Wyśmienity , więc mam nadzieję że mój nowy nabytek spełni moje oczekiwania.
Posiadam aktualnie dwa znakomite Maki na optyce Intesa i mój Mak STF MIRAGE 180/1800 mm Intes Moscow będzie mnie musiał zapewne niebawem opuścić i wyląduje w Polsce na giełdach ewentualnie też w UK i DE , jeżeli nie sprzeda się w Polsce.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Edytowane przez Edgens
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wczoraj i dzisiaj zająłem się moim nowym Maczkiem. Zdemontowałem ciężkie płaskowniki od obejm wraz z dovetailem Losmandy a zamontowałem dovetail w standardzie Vixena jak i płaskownik z rączką do przenoszenia.Przedmuchałem i przetarłem optykę oraz skolimowałem wstępnie teleskop kolimatorem po markerze na LG , następnie dopieszczę kolimację na gwiazdach.
Fajnie że wyciąg ma regulację wysokości na tubie , to dużo upraszcza.
Optyka jest Idealna , zero jakichś uszkodzeń , wielokrotnie powlekany Menisk lśni pięknie , to nie to co w Makach SW , tutaj ewidentnie warstwy pokazują że są najwyższej jakości.
Czekam teraz na pierwsze światło , ale jak to z nowym teleskopem , było pięknie i się w Krakowie zachmurzyło.
Wyciąg pracuje jak po masełku , wszystko super dopracowane.
Wstawiam parę fotek Teleskopu na moim montażu SW EQ5.

Warstwy na Menisku są Znakomite co widać na załączonym zdjęciu , gdzie praktycznie nie widać aby był Menisk.:-)

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

IMG_0042.JPG

IMG_0044.JPG

IMG_0045.JPG

IMG_0046.JPG

IMG_0047.JPG

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Te teleskopy dają wyśmienite obrazy praktycznie z każdym okularem , ich F6 i korekcja tej konstrukcji Maka toleruje większość okularów nawet tych tańszych. Barlow jeżeli jest dobrej jakości to też bardzo dobrze współpracuje z tym teleskopem , fotograficzne pole widzenia tego teleskopu to około 2,2*. Na przykład z moim TV Panoptikiem 41 mm mam żrenicę wyjściową około 6,9 mm i wypadkowe pole widzenia około 2,6* przy pow. 26X z TV Naglerem 31 żrenica wychodzi 5,3 , pow. 35X i pole ponad 2,3* , oglądałem przez te okulary jak miałem kolegi MN 71 180/1080 mm na serwisie i obrazy są świetne z gwiazdami punktowymi po samą diafragmę , wspaniałe widoki nie przesadzam.Takie obiekty jak Plejady czy Hi-Ha w Perseuszu są wspaniałe w szerokim pięknym polu widzenia z gwiazdami jak "maczek" na czarnym refraktorowym tle nieba.
To jest naprawdę wspaniały teleskop , osobiście każdemu polecam.Jego wadą może jest długość , ale Refraktory do Planet nawet APO też są stosunkowo długie przy odpowiednim F aby zachować dobrą korekcję aberacji sferycznej , przynajmniej te planetarne APO dedykowane do obserwacji Planet.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.:-)

Owszem masz rację , powiem szczerze że nie zwróciłem na to uwagi , ale tak jest w istocie.

Miałem dzisiaj nadzieję na pierwsze światełko ale w Krakowie przyszły chmury i teraz pada deszcz.

Pozdrawiam Krzysztof.:-)

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jestem po pierwszym Star-Teście , poprawiło się chwilowo w Krakowie i są większe dziury w chmurach.
Kolimacja teleskopu po mojej korekcie wzorowa , obrazy dyfrakcyjne wzorowe , krążki dyfrakcyjne książkowe , jest bardzo dobrze , teleskop posiada znakomitą optykę a to było dla mnie najważniejsze.Jestem bardzo zadowolony z tego zakupu i myślę że teleskop będzie mi służył dłuższy czas , zanim znowu znienacka nie trafi się zakup jeszcze większego MN na Optyce Intesa , np.8"-10".

Jednak na razie zejdę na ziemie i wymienię wyciąg na niskoprofilowy aby był dostęp do ogniska dla Astrofoto i jak da radę to użycia nasadki Bino , lub zorientuję się czy można skrócić ten wyciąg , czasem są takie możliwości co nieraz wykonywałem np.z wyciągiem GSO do MAKA SW czy SCT aby jak najmniej przeogniskowywał teleskop.

Pozdrawiam Krzysztof.:-)

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Po małych modyfikacjach wyciąg jest w pełni wykorzystany i czekam na pogodę , założyłem też mój sprawdzony szukacz kątowy ATM 62/279 mm z Plosslem TAL 25 mm.

 

Pozdrawiam Krzysztof.:-)

IMG_0048.JPG

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jestem po oglądanku Saturna i gromady kulistej w gwiazdozbiorze Pegaza M15.Pomimo nie najlepszych warunków seengowych jestem bardzo zadowolony i mogę śmiało przyznać iż ten Mak-Newton to zdecydowanie najlepszy instrument jaki miałem do tej pory.Oczywiście biorę pod uwagę jakość a nie wielkość i teleskop spełnia moje oczekiwania. Saturn pomimo niskiego położenia nad Krakowem gdzie mam z balkonu akurat widok na południe prezentował się świetnie , zakończyłem oglądanie na okularze Pentax XW 5 mm z pow. 216X , Cassini widoczny czarny a Planeta pięknie kolorowa. Czekam na okular 4 mm gdyż aktualnie mam najkrótszego Pentaxa XW 5 mm.Gromada M15 znakomita , gwiazdy szpileczki i maczek nawet przy 216X z Pentaxem XW 5 mm , obrazy rewelacyjne , wyglądają jak z dużego Refraktora , dopiero na stosunkowo ciemnym niebie będzie uczta w łowieniu kolorowych gwiazdek , ten teleskop to naprawdę wyrób na Światowym poziomie.
Mogę stanowczo stwierdzić iż mój zakup był w 100% trafiony.

Pozdrawiam Krzysztof. :-)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

Dokończyłem już prace nad teleskopem , wstawiłem dodatkowo dwa gniazda pod szukacze i aktualnie teleskop posiada Red Dota MEADE do wstępnego wycelowania na obiekt , potem obiekt pojawia się w szerokokątnym szukaczu ATM 62/279 mm i jest w okularze teleskopu.
Dzisiaj pogoda w Krakowie dopisała , wykonałem przegląd po jaśniejszych emkach z katalogu Messiera: gromadki we Wożnicy , M35 w Blizniętach , Hiady , Plejady , kulki M15 , M13 , M92 , Wielka Mgławica w Orionie M42 i Trapez z sześcioma składnikami  , Mgławica Krab M1 w Byku , Hi-Ha w Perseuszu i wiele innych.
Jestem bardzo zadowolony , teleskop daje Wspaniałe obrazy na wszystkich obiektach , gwiazdy to piękne kolorowe iskiereczki jak w Refraktorze na czarnym aksamitnym tle nieba. Obrazy są naprawdę mega wysokiej jakości , wczoraj testowałem nowego Naglera T6 9 mm na Księżycu , obrazy Rewelacja , cały Księżyc ze sporym zapasem w polu widzenia przy 120X powiększenia , testowałem też okulary: TV De LITE 4 mm , UO Japan Orto 4 mm i LV Vixena 4mm , wszystkie szkiełka pracują znakomicie przy powiększeniu 270X ukazując wspaniałe obrazy Księżyca przy wysokim kontraście obrazów , ze wspaniałą ostrością i masą drobnego szczegółu , cienie we wałach kraterów jak i rzucane przez szczyty gór są czarne i ostre jak z Refraktora. Obrazy POWALAJĄ swoją jakością i ilością widzianego detalu.
Teleskop jest jak najbardziej wart zakupu i prezentuje sobą Doskonałą Światową jakość generowanych obrazów.
Czekam teraz na Planety w nowym roku , już wiem że będzie doskonale z masą subtelnego detalu i jakością dużego APO , teleskop jest lepszy od mojego już byłego MC STF 180 mm MIRAGE LOMO OPTICS MOSCOW , który też dawał znakomite obrazy , ale jednak mniejsza obstrukcja centralna MN 180mm tylko 20% w porównaniu do 32% STF MIRAGE 180 mm przekłada się na ostrzejsze , jaśniejsze i bardziej kontrastowe obrazy nocnego nieba.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

IMG_0056.JPG

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam.

Kupiłem na jakiś czas MN66 Maka-Newtona na Optyce Intesa z optyką 1/8L D-152/912 mm , F6 i do kulek SCT 10" , na wiosnę będzie większy MN86  203/1200mm  lub jakiś przyzwoity duży Refraktor co najmniej ED z APM.

Pozdrawiam Krzysztof.:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.