Skocz do zawartości

ZORZA - dziś znów są szanse !


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

narazie wszystko wskazuje na to że dziś znów będzie szansa zobaczyć zorzę. Nie było alarmu - tylko małe ostrzeżenie - wszystkie wskazania są niskie a odczyty z satelit jednoznaczne - zorza bryka już po niebie !

 

wszystkim obserwatorom i sobie życzę powodzenie !

 

8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była "zorza" od świateł miasta Kórnika niestety. Sprawdziliśmy to z @ndrzejem na polu, gdzie był otwarty widok w tym kierunku. Poprzedniego wieczora nie było tego widać, bo niebo było bezchmurne i światło lamp sodowych nie miało się gdzie odbijać.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim życiu astronomicznym widzialem 2 zorze polarne. Pierwsza 12 04 2001 roku po pólnocy , niezbyt imponujaca- pulsujace światło na północy które początkowo wziełem za blask Księżyca (4 noce po pełni) ,zaś druga 07 09 2002 wieczorem- to niezwykle dynamiczny i kolorowy

spektakl- słupy bialego światła ,intensywna pulsujaca czerwień i biel. Trwał tylko ok. 20 min w odstępach godziny wspomnienia pozostaną na całe życie :-))) A ostatnią przespałem :-(((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś kumpel odebrał zdjęcia które robił 30 05 zorzy polarnej. Niemam niestety możliwości pokazania ich na forum , a są naprawdę niezłe. Co ciekawe wszystkie zdjęcia rodił Zenitem 122 (z włączonym światłomierzem) obiektywem 50 mm na filmie 100 ISO (!!!) a są naświetlone bez zastrzeżeń i ani śladu zaświetleń od światłomierza. :oTak więc bez względu na to jaki macie film i aparat można zrobić naprawdę "nieziemskie" fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać że najdłuższy czas na jakim zrobił zdjęcie to 40 sek. choć jak sam mi mówił nie była w tym czasie najintensywniejsza a najlepiej wyszła na 30 sek ekspozycji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.