Skocz do zawartości

guiding NEQ6 Pro SS


mentos416

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Może to dla was będą głupie pytania, ale nie jestem pewien czy wszystko dobrze podłączyłem. I nie bardzo rozumiem obsługiwanie programow :P

Mam montaż NEQ6 pro SyncScan, tube OTA 200/1000. Do niej guiding SK804A i kamere ZWO ASI 120MM-S. Podłączone są jak na zdjęciu.

https://postimg.org/image/w0s5ouynp/

Jeszcze wszystkiego nie uruchomiłem na dworze bo pogoda marna od paru dni i nie zaowiada sie na dobrą u mnie przez 2 tyg :/

Ale pierwsze musze poznac dokłądnie teorie.

 

Co do metody wyszukiwania.

" 1)Z wykorzystaniem pilota SynScan. Podłączamy wtedy konwerter USB/RS232 (+-12V) do portu PC w pilocie. Na komputerze instalujemy platformę ASCOM i sterownik Celestron Unified (ze strony ASCOM: http://ascom-standards.org/Downloads/ScopeDrivers.htm). W tej konfiguracji kontrolowaniem montażu zajmuje się normalnie pilot SynScan i to w nim robimy alignację, setup itd. Komputer jedynie zleca pilotowi wykonanie jakiejś akcji np. wykonanie GOTO, synchronizacja, odczytanie współrzędnych obiektu, włączenie śledzenia itp. Tak więc w tej konfiguracji najpierw przeprowadzamy normalną konfiguracje GOTO z pilota i możemy wtedy sterować montażem z komputera "

jak komputer ma mi wykryc pilota w EQMOD, jak nie jest podłączony w trybie PC? tego nie rozumiem...

" 2)Również z wykorzystaniem pilota SynScan. W tym trybie komputer z montażem łączymy fizycznie tak samo, jak w 1). Instalujemy platformę ASCOM oraz sterownik EQASCOM. W pilocie wybieramy tryb PC Direct Mode. W trybie tym pilot staje się przeźroczysty dla całej komunikacji, jest w zasadzie konwerterem napięć. Całą obsługą montażu zajmuje się sterownik EQASCOM, "podszywa" się on pod pilota, wydaje on takie same komendy, jak pilot do montażu. W trybie tym całą konfigurację przeprowadzamy na komputerze, oraz z komputera alignujemy GOTO. W trybie tym słowo alignacja i synchronizacja stają się tożsame. "

 

tu juz jest podobnie. ale czy mozna zrobic tak, ze robie Aligacje bez PC, a potem podłączam cały sprzęt + pc direct mode w pilocie i sobie guida odpalam i steruje jakos pilotem ? albo uruchamiam program i z niego steruje? bo nie moe tych 2 metod jakos ogarnąć...

przeczytałem juz z 30 linkow i aczyna mi sie mieszac to wszytko... a chce wyjsc na dwor i byc w tym ogarniety a nie spedze cał tydzien na mysleniu co nie tak robie...

 

Edytowane przez mentos416
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem gdzie to jest na AP więc linkuje do AM

http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=38765

Wg mnie im mniej kabli i urządzeń tym lepiej. Pomyśl nad jakimś aktywnym hubem usb. 

Alignacja z kompa jest wg mnie szybsza i dokladniejsza. Jak zrobisz alignacje bez pc to alignacja siedzi w pilocie, w momencie gdy walczysz go w pc direct cała alignacja przepada. Nic nie przechodzi do pc. 

Proponuję na początek., to metoda 2.

1. ASCOM instalacja 

2. Ze strony ascom sterownik celestron do obsługi Heq5/eq6  instalacja 

3. Eqmod instalacja i odpowiednia konfiguracja

4. Do sterowania teleskope CdC instalacja  

5. Pilot utuchom w pc direct i podłącz do komputera po rs232 na usb. Ja używam BT do ograniczenia kabli. 

6. W eqmod ustaw odpowiedni port com

7. Przez CdC zrób goto i synchronizację na obiekt. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aligacje robisz przez jaki program? przez EQMOD? bo ostatnio tez czytałem ze gośc robi sobie aligacje pilotem a potem podłącza wszystko do PC i sobie steruje teleskopem ale nie powiedzial w jaki sposob..

@edit: jak robie GOTO do jakiegos obiektu w CDC a potem go synchronizuje to jak robie GOTO na inny obiekt to mi go omija.. .więc tak czy siak musze jakos wykonac ta alihgacje/. oswieccie mnie jak to robic przez kompa :/ bo przez EQmod jakos nie mam pojecia jak...

Edytowane przez mentos416
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alignację robi się z poziomu CdC, ale dane alignacji zapisywane są w sterowniku ASCOM a dokładnie w EQMOD ...

Robi się tak jak napisałeś - goto do obiektu, poprawka, żeby obiekt był w centrum kadru, potem synchronizacja w CdC. Tyle, że trzeba ustawić synchronizację na 3 obiektach a nie na jednym.

Najlepiej zrobić trójkąt, wewnątrz którego będą obiekty które potem będziesz chciał obserwować. Po takim ustawieniu trafia praktycznie w 100%.

Edytowane przez DexterX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie ma jakiejs opcji w programie zeby robiła aligacje tylko jak mowiles. nakierowuje na gwiazde i synchro. i tak 3x. Toz to banał :D Ale poczatkowo szukałem opcji align w CDC a nie kmoglem znaleźć :D ale tak samo aligacje trobi sie w stellarium tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tojutro wieczorem sprawdze dzialanie :P tak na sucho wpierw xD

PS: nie zakrywaj swojej lokalizacji, bo i tak ją znamy z Twojego postu jak miałes sam problemy na początku z guidingiem :D

jeszcze jak bys pokazął Swoje ustawienia do guidowania kazdą z zakladek co tam ustawiles to bede szczesliwy ;) bo nie mam pojecia o większosci opcji co sie tam daje :D Tyle co agresywnosc to 100 i cos do kamerki co i jak wiem. ale do mounta to nie bardzo :/

Edytowane przez mentos416
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.