Skocz do zawartości

Pier do ogródka pod NEQ6


Gajowy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Chcę przed zimą postawić w ogródku pier pod teleskop (montaż NEQ6Pro), by oszczędzić sobie czasu w mroźne zimowe noce z ustawianiem setupu. Tylko nie za bardzo wiem jak się za to zabrać... Jak zrobić fundament, z czego pier (wylany czy metalowa rura?), jeśli wylany to skąd wziąć platformę pod głowicę montażu, jak ją zbudować, itd. Może ktoś zna jakiś poradnik od A do Z, albo zechce podzielić się swoim doświadczeniem?

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt się nie kwapi z reakcją:g:

W necie jest mnóstwo relacji z budowy, na polskich i zagranicznych stronach.

Zapytaj wujka google , o pier, top pier z nazwą  interesującago Cię montarzua, a znadziesz wszystko. Instrukcje, wymiary i porady. Wystarczy wybrać coś dla siebie.

Wiem, że taka porada, to żadna porada, ale nie ma co powielać wątków

Chyba, że masz jakiś konkretne pytaneie czy problem , wtedy zastanowimy się nad jego rozwiązaniem. :Beer:

Edytowane przez Piotr4d
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad powielanym od lat tematem głębokości pierów w odniesieniu do głębokości przemarzania gruntów na kanwie moich doświadczeń. Wiecie, że robię zdjęcia w wielkiej skali a mój montaż od lat stoi na trzech kostkach brukowych http://astrofotografia.republika.pl/Budowa_montazu_paralaktycznego_jarzmowego.htm i nie zauważyłem abym miał problemy z jego ustawieniem na polarną na przełomach jesieni/zimy oraz zimy/wiosny. Stosuję metodę Boltwooda.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^ Może masz dobry niewysadzinowy grunt. W budownictwie zamiast głebokich fundamentów często stosuje sie tez płytką płytę fundamentową o duzej powierzchni.

Ja bym tam nie ryzykował, bo co za problem kupic dodatkowo worek czy dwa suchego betonu po 10 zeta(są gotowe mieszanki, wiec nie trzeba mieszać cementu z piaskiem)  i zalać wykopaną dziurę... Będzie mocne i nie ma siły aby przekrzywic takiego piera na bok. Obok dałbym kostki "polbruk" na podkładzie z piasku (lub w wersji de luxe granitowe) i po wszystkim. Samego piera odlałbym z betonu - sa rury kartonowe jako szalunek (ewentualnie można zalać rurę kanalizacyjną). Zbrojenie też mozna dokupić jak standardowe - zresztą nie trzeba z nim szaleć to ma sie tylko kupy trzymac i nie pekać.

Na szczycie piera chyba nawet nie siliłbym się, aby w twardniejacy beton wsunąć nagwintowane prety, aby później na nich jakos zamocowac głowicę. Jest duże prawdopodobieństwo, że cos pójdzie nie tak i sie mocno skrzywi ;) .  Chyba lepiej odczekac az beton stwardnieje i umocowac głowice na kołakach plastkiwych lub prętach wsadzonych w wywiercone dziury i zalanych tzw. "kotwą chemiczną". Ale  to zalezy od Twojego poczucia możliwości, którą metodę wybierzesz.

 

PS

Gdybys chciał zalewać szalunek betonem, to warto zawibrować beton przykładając do szalunku wiertarkę z udarem. Do gotowej mieszanki warto dodać nieco wiecej dobrego cementu, ale tylko "nieco" więcej, aby nie przedobrzyć ;) i uzyskac fajny "siny beton"

PS2

Ponoć solidny  "tripod" i tak jest najlepszy...

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JSC napisał:

...

Dziękuję. Czasami problemem jest to, że jesteś tak zielony, że nie wiesz o co pytać :).

Zatem podsumowując: kopię dziurę poniżej poziomu przemarzania gruntu (0,8m czyli przyjmijmy jakiś metr w Poznaniu). Pytanie: piera chciałem postawić na usypanym (kilka lat temu) kopczyku, bo będzie wyżej. Czy 1m mam wejść w "rodziny grunt", czy wystarczy jak się zagłębię 1m w kopiec?

Później szalunek z kartonu - jaka średnica? Czy rozmiar głowiny od NEQ6 plus kilka cm wystarczy?

Zbrojenia - to w miarę wiem, kilka prętów nierównolegle (słyszałem, że równoległe lepiej przenoszą drgania).

Pomysł z wierceniem w stwardniałym betonie mi też wydaje się prostszy niż zalewanie prętów. W moim wypadku z pewnością poszłoby coś nie tak :).

Nie bardzo rozumiem zawibrowywanie betonu... Jak mam do szalunku (czyli rury kartonowej) przyłożyć wiertarkę???

Skąd wziąć głowicę pasującą do NEQ6?

Jakiego rodzaju tripod masz na myśli? Bo chyba nie ten fabryczny sprzedawany  z NEQ6?

 

Pozdrawiam,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytaj - nie ma sprawy. Trochę siedzę w teorii i praktyce z zakresu budownictwa ;) A tez od czasu do czasu nachodzi mnie mysl, aby w ogródku, albo nawet gdzies w okolicy wstawić piera (wolałbym gdzies w okolicy : ) )

Kopczyk to super sprawa - największe turbulencje powietrza sa ponoć tuz nad ziemią do ok. 2 metrów wysokosci. Niestety taka luźna ziemia nie jest solidnym oparciem dla fundamentu, dlatego trzeba kopać do gruntu rodzimego (poniżej tzw. humusu/ próchnicy oczywiście), ale wystarczy tylko do jego powierzchni (jak wysoki masz ten kopczyk i jaka ma średnicę u podstawy?).

Może zbrojenie ułozyć w środku piera w taka piramidke w kształcie tripoda? Z tym, ze u góry, tam gdzie ma byc mocowanie trzeba koniecznie dać jakieś pierścienie z grubego drutu (ze trzy) odsunięte od ścianki szalunku o ok. 2 cm (1,5cm) - musi być otulina, aby nie rdzewiały i nie wysadzało betonu.

Beton musi być dobrze zawibrowany, aby przeylegał ścisle do szalunku i nie miał porów. Kiedys opukiwało sie szalunki młotkiem (nigdy nie zaszkodzi, aby to zrobić i teraz), niemniej jednak obecnie stosowane są specjalne wibratory. Domowym sposobem można przyłożyć wiertarkę udarową z jakąś nasadką (są takie, wiertarki w których nie musi sie kręcić głowica, a tylko działa udar pneumatyczny)  - u mnie na budowie była nasadka przecinakowa z obłym końcem - i jeździć po powierzchni rury (w dół i w górę z każdej strony). Jak nie masz takiej wiertarki to dobre opukanie młotkiem (takie dość szybkie ruchy) wystarczy ;). Te dostępne np. w Castoramie rury z tektury są dość mocne, ale można opukać poprzez przyłożona na całej długosci rury deskę. Do betonu mozna tez dorzucic troszke wiekszych kamyków (tak gdzieś 0,5 do 1cm długosci - łopatę na worek mieszanki) , bo te mieszanki dostepne w handlu zwykle mają tylko drobny żwir i piasek w składzie (najlepiej przeczytać skład - bo moze akurat będą zawierać i kamyki). Wszystko do kupienia w sklepie budowlanym.

Z głowicą to nie wiem jak zamontować i czy są w handlu gotowe - może ktos inny podpowie...

A jeśli chodzi o tripod to miałem na myśli jakiś w tym stylu, może nawet umocowany na stałe i zakrywany folią lub namiastka kopuły astronomicznej?  Taka luźna myśl, bo przeczytałem gdzieś, ze trzy nogi najlepiej znoszą wibracje.

IMG_3745.jpg

 

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.