Skocz do zawartości

[Crowdfunding] Renowacja teleskopu po pożarze


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

W imieniu całego Białostockiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (OB PTMA), założyłem zbiórkę w celu odnowienia teleskopu astronomicznego zniszczonego w pożarze. Należy on do jednego z członków Oddziału, Maćka Jarmoca (@monter), który jest z nami od kilkunastu lat. Lustro przekazał nam bezinteresownie, abyśmy razem podjęli się jego naprawy. Renowacja teleskopu pozwoliłaby dać drugie życie, aby mógł znów ujrzeć światło odległych gwiazd.

Dostaliśmy ofertę, aby w Szkole Podstawowej w Księżynie (niedaleko Białegostoku) wybudowali obserwatorium, z którego korzystaliby między innymi dzieci. To właśnie tam można postawić ten teleskop. Tubę moglibyśmy postawić na ręcznie skonstruowanym montażu Dobsona, aby wyszło też taniej. 

Jeśli ktoś byłby chętny dorzucić (nawet złotówkę), to zapraszam. Nawet jeśli nie uda się, to udostępnienie stanowi nam również formę pomocy :) Jeśli nie uda się nam dozbierać szacowanej kwoty, to trudno - jakoś spróbujemy odnaleźć dodatkowe środki, ewentualnie naprawa opóźni się o parę miesięcy. Głównie chodzi o lustro 10-calowe. Trochę ryzykuję wrzucaniem kolejnego tematu o crowdundingu (wcześniej chodziło o akcję z PDS 110), jednak w tym przypadku zdecydowaliśmy wszyscy jednogłośnie z Oddziału.

Temat wrzuciłem w tym dziale, gdyż jest to pewna forma ATM. Przy udanej zbiórce będę informował o aktualnym stanie renowacji teleskopu :)

Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/6eheyc

21875732_1814991988529001_651891952_o.jpg

21875957_1814992035195663_1656959657_o.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy lustro było bezpośrednio w ogniu? Żeby blank się nie odkształcił w jakiś dziwny sposób. Jakieś ślady powłoki jeszcze  widać, nawet coś się tam odbija. Pewnie wymaga od nowa polerowania. Macie moje wsparcie duchowe i nie tylko.

Pozdrawiam Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Lustro nie było bezpośrednio w ogniu. Tuba teleskopu stała na piętrze, a ogień "szalał" głównie na parterze. Na piętrze wszystko było tylko pokryte sadzą i odymione. Teleskop był zakryty deklem. Także blank nie powinien być uszkodzony. Strażacy nie lali po nim wody. Także szoku temperaturowego też nie było. Po przekazaniu tuby na oddział jeden z członków próbował myć zwierciadło i z tego co mi wiadomo nawet pod wpływem alkoholu warstwa alu oddzielała się od blanku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam następującą propozycję.

Posiadam optykę wykonaną przez Jerzego Poruczkę. Zwierciadło 12" f/5.5 ( coś koło tego, nie pamiętam dokładnie.). Do tego zwierciadełko płaskie + pająk trójramienny.

Wykonane w 2005r. Leży w szufladzie. Powłoki OK. Purysta dopatrzy się delikatnych rysek, ale tylko na powłokach.

Podajcie adres, to wyślę. ( W prezencie oczywiście )

Pozdrawiam.

Ryszard.

Edit:

LG wymaga 9 pkt. podparcia.

Edytowane przez ryszardo
  • Lubię 4
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ryszardo napisał:

To ja mam następującą propozycję.

Posiadam optykę wykonaną przez Jerzego Poruczkę. Zwierciadło 12" f/5.5 ( coś koło tego, nie pamiętam dokładnie.). Do tego zwierciadełko płaskie + pająk trójramienny.

Wykonane w 2005r. Leży w szufladzie. Powłoki OK. Purysta dopatrzy się delikatnych rysek, ale tylko na powłokach.

Podajcie adres, to wyślę. ( W prezencie oczywiście )

Pozdrawiam.

Ryszard.

Edit:

LG wymaga 9 pkt. podparcia.

Bylibyśmy bardzo, bardzo wdzięczni i z pewnością wykorzystamy lustro. Mamy wśród kolegów w Oddziale "złotą rączkę", który dorobiłby odpowiednie oprawy.

Ostatnio rozwijamy bardzo obserwacje zjawisk zakryciowych, w tym obiektów transneptunowych i egzoplanet, więc każde większe lustro będzie nam przydatne.

(w osobnym poście napiszę o ogólnoświatowej akcji obserwacyjnej zakrycia gwiazdy przez Trytona w dniu 05.10.2017).

Nie wiem co powiedzieć i jak się odwdzięczyć...

 

Pozdrawiam

Wojciech Burzyński - Prezes Białostockiego Oddziału PTMA

Adres do wysyłki:
Wojciech Burzyński
ul. Zachodnia 15/45
15-345 Białystok
tel. 691-223-634
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, zbyszekzz napisał:

Witam

Coś tam poszło jako wsparcie nie tylko duchowe.

Dziękujemy!! Bardzo miło z Twojej strony i z pewnością przekazane pieniążki (i lustro!) będą dobrze wykorzystane :) Dziękujemy też wszystkim wpłacającym i udostępniającym! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.