Skocz do zawartości

M42 - balkon środek Poznania - urban astro ;-)


delaa

Rekomendowane odpowiedzi

Tak wiem na filtrze trochę, na oknie kamery trochę - matryca stosunkowo czysta ;-) 4 pyłki .... 

Jak będę to robił "na czysto" to będzie na czysto ;-)

Dzięki Panowie za zatrzymanie się na chwilę.

Gwiazdki akceptowalne ?

Pozdr.

Edytowane przez delaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na stałe przyklejasz się do balkonu w mieście to myślę, że warto poeksperymentować z dobraniem parametrów ekspozycji. W CMOSach można trochę pokombinować z gainem i offsetem i dobrać sobie przynajmniej dwa ustawienia - dla obiektów jasnych i ciemnych. Moim zdaniem 600s na Oriona to przesada, bo to przecież jasny obiekt. Raczej skróciłbym czas pojedynczej ekspozycji a zwiększył ilość. Dawno temu starym Canonem 400D fotografowałem ten popularny i piękny obiekt na czasach rzędu 300s a przecież nowe CMOSy są bardziej wydajne. Fotka ładna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczerwieniłem się jak pannica na prywatce ... ;-)

Pozdr.

 

EDIT - dokładam jeszcze wersję XXX (dla dorosłych) obawiam się jednak że z tą ilością materiału nie powinno się robić takich hopsztosów - tym bardziej jak się do końca nie wie co się dzieje ;-) i bez kalibracji ;-) .... obiecuję że się poprawię...

 

orionis_balkonis mały2.jpg

Edytowane przez delaa
nowa wersja obrazka
  • Kocham 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjecie jest takie inne niż większość tutaj, tło bardzo ciemne i dzięki temu ładnie odznacza się ta mgławica.

Czy M42 jest rzeczywiscie taka kolorowa?, czy to tylko kwestia obróbki zdjęcia? - ogólnie rewelacyjne kolory i mnie totalnemu laikowi astrofoto bardzo to zdjęcie przypadło do gustu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjecie jest naprawdę super jak na podane parametry i miejscowkę, ale zebyś byl calkowicie świadom co dalej to widzę to tak:

- zdecydowanie za mało materiału

- bez kalibracji ani rusz

- nie można wycinać tła, to zniekształca histogram i wywalasz mnóstwo  szczegółów

- tak trzymaj z balansem kolorów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna z ładniejszych fotek  M42 jakie w życiu widziałem. Jeśli to jest Twoja trzecia fotka w życiu, to boje się co będzie dalej. Szacun!  :)

Co do gwiazdek - wreszcie nie są wszystkie czerwone ! Tak trzymać!

 

PS

Zakładam katalog i kolekcjonuję. Co będzie następne? :essen:

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JSC - nie chce mi się wierzyć ;-) ona jest po prostu "z przypadku" -  czytam dużo o obróbce, teoretycznie wiem o co chodzi w praktyce będę ćwiczył, może na materiałach Astrowizyjnych. Plan jest taki żeby jesień i zimę wykorzystać maksymalnie - w sumie mam tylko południowe niebo dostępne ale szalona  myśl zakiełkowała mi w głowie wczoraj ;-) - kupuję dobrą kawę, bombonierkę i jakieś wino i idę do naszej gospodarz domu pogadać o kluczach na dach... prąd byłby pełen komfort - wiem jak tam jest bo kiedyś miałem pole antenowe - ale zmienił się zarząd spółdzielni ....

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No dobra .... pewnie nikt nie zauważy - tyle fajnych wartościowych i dobrych technicznie zdjęć że ho ho... na forumie...

Trochę się poprawiłam - zrobiłem darki , flaty i biasy - po 50 szt... dozbierałem materiału... odrobinę ;-) razem 5h. Co w moich warunkach i z filtrem pewnie trzeba podzielić przez 3. Obrobiłem jak umiałem - bez fajerwerków - bo się uczę, to w zasadzie pierwsze podejścia na serio. Nie wyostrzałem, nie odszumiałem bo jak cokolwiek ruszę w tym temacie to się robi "kibel"...

Jako bonusik - widok na moje astroniebo.... widać okiem gwiazdy od jasności Alnitaka ... dopiero . Kierunek w miarę dobry ?

Pozdr. idzięki za poświęcenie czasu.

PS.

Przycięte, ze względów "ahtystycznych" ;-)...

Jakiś progres chyba jest ;-) 

 

warunki.jpg

kendy jest droga.jpg

Edytowane przez delaa
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak siadła ;-) to postaram się podkręcić - pewnie drugie podejście zrobię z osobnym L - niby w teorii wiem jak to ma działać ale w praktyce się zobaczy ;-) 

Z innej beczki pytanie - na jakim etapie obróbki ewentualnie wyodrębnić gwiazdy ? np Stratonem ?

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, delaa napisał:

Jak siadła ;-)

Zrobił się taki nieładny widoczny na wielu innych fotkach "standard" - wszystko na czerwono... Nie marudziłbym, gdybym nie widział Twojego pierwszego zdjecia ;)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz  - dobrze że piszesz  - bo jeśli chodzi o własny materiał ktory wypalał oczy kilka godzin to cięzko o obiektywizm. Na pogodę sie nie zapowiada więc jest opcja zeby poćwiczyć. Z druiej strony jakoś chyba trochę (moze za szybko ;-) "wyrastam" chyba z tych kręconych kolorów.... może błąd ....

Skoncentrowałem się (nie wiem na ile skutecznie) na niezabiciu gwiazd, niezaszumieniu całości wyciąganiem, i zachowaniu rozpietości tonalnej.

Ogladałem trochę zdjęć z sieci i nie wszystkie mi się podobają - szczególnie te z podkręconym kontrastem lokalnym na mgławicy ... chyba wolę gładsze.

Tak jak piszę - pokornie podchodzę do własnego skila w obróbce. Sporo czytam, staram się ćwiczyć, rozumieć, najważniejsze nie skopac nie przegiąć - reszta mam nadzieje przyjdzie z czasem.

Pozdr.

Edytowane przez delaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.