Skocz do zawartości

DSLR na montażu


Adm2

Rekomendowane odpowiedzi

W jaki sposób mocujecie lustrzankę na montażu ? Tzn. bezpośrednio na montażu.  

Dovetail i głowica kulowa? 

Głowica kulowa to może nie jest zbyt sztywne rozwiązanie, ale bez niej nie można położenia aparatu ustawić.

 

Nie zauważyłem też żeby ktoś używał Canona 1200D.  Trochę o takim myślę, bo używane bywają w miarę tanie.

Czy to przez pojemność baterii, czy jest  jakiś inny powód ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. 

O hydraulicznej głowicy kulowej nie słyszałem.  Masz może link?

Ja mam tylko taką jak na zdjęciu. Pomiędzy gałkami a kulą chyba jakiś plastik jest, który dociska.

Mierzyłem kiedyś miernikiem zegarowym z wysuniętym na maxa objektywem 270mm ( starym i ciężkim) i trochę się trzęsło.

 

Tak, chodzi mi  o kąt orientacji zdjęcia. Jak robię zdjęcie, to ustawiam aparat raczej poziomo lub pionowo w stosunku do ziemi a nie  równolegle w stosunku do osi RA.

 

 

 

DSC_0078-005.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Adm2 napisał:

Dzięki. 

O hydraulicznej głowicy kulowej nie słyszałem.  Masz może link?

Ja mam tylko taką jak na zdjęciu. Pomiędzy gałkami a kulą chyba jakiś plastik jest, który dociska.

Mierzyłem kiedyś miernikiem zegarowym z wysuniętym na maxa objektywem 270mm ( starym i ciężkim) i trochę się trzęsło.

 

Tak, chodzi mi  o kąt orientacji zdjęcia. Jak robię zdjęcie, to ustawiam aparat raczej poziomo lub pionowo w stosunku do ziemi a nie  równolegle w stosunku do osi RA.

 

 

 

DSC_0078-005.JPG

Bardzo proszę

http://www.cyfrowe.pl/aparaty/glowica-triopo-b-2-kulowa.html

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja kupiłem w Astrokraku listwę http://astrokrak.pl/415-szyna-pod-mto-piggyback-.html

zamontowałem na zwykłym dovetailu i teraz aparat (albo obiektyw - zależy co cięższe) mocowany do niej

 

ps. pasuje do zwykłej listwy 21cm vixen

Edytowane przez AMR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, AMR napisał:

ja kupiłem w Astrokraku listwę http://astrokrak.pl/415-szyna-pod-mto-piggyback-.html

zamontowałem na zwykłym dovetailu i teraz aparat (albo obiektyw - zależy co cięższe) mocowany do niej

 

ps. pasuje do zwykłej listwy 21cm vixen

W tym wypadku musisz ustawiać kadr manewrując dovetailem co staje się średnio wygodne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Adm2 napisał:

O hydraulicznej głowicy kulowej nie słyszałem.  Masz może link?

Ja mam tylko taką jak na zdjęciu. Pomiędzy gałkami a kulą chyba jakiś plastik jest, który dociska.

To taka marketingowa śmiecio-mowa. Hydraulika to nauka o przepływie cieczy. Gnący się plastik to wciąż gnący sie plastik a nie ciecz.

Pewnie jakiś humanistyczny mega mózg wymyślił, że skoro blokada nie jest punktowa (końcem śruby) tylko powierzchniowa to trzeba to jakoś efektownie nazwać. No i powstał taki potworek nie mający nic wspólnego z rzeczywistością. Równie dobrze zacisk pierścieniowy (clamping ring) można by nazwać zaciskiem hydraulicznym :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Marek_N napisał:

Hydraulika to nauka o przepływie cieczy. Gnący się plastik to wciąż gnący sie plastik a nie ciecz

nie do końca - raczej o praktycznych zastosowaniach cieczy, Manfrotto 468 docisk ma zrealizowany przy użyciu oleju - niewielki ruch pokrętłem powoduje zaciśnięcie kuli głowicy, wot i cała tajemnica ...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Marek_N napisał:

To taka marketingowa śmiecio-mowa. Hydraulika to nauka o przepływie cieczy. Gnący się plastik to wciąż gnący sie plastik a nie ciecz.

Pewnie jakiś humanistyczny mega mózg wymyślił, że skoro blokada nie jest punktowa (końcem śruby) tylko powierzchniowa to trzeba to jakoś efektownie nazwać. No i powstał taki potworek nie mający nic wspólnego z rzeczywistością. Równie dobrze zacisk pierścieniowy (clamping ring) można by nazwać zaciskiem hydraulicznym :)

Nie ma co wchodzić w szczegóły techniczne, ważne że komfort użytkowania takiej głowicy jest o niebo lepszy niż zwykłej za kilkadziesiąt złotych:icon_cool:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, AMR napisał:

ja kupiłem w Astrokraku listwę http://astrokrak.pl/415-szyna-pod-mto-piggyback-.html

zamontowałem na zwykłym dovetailu i teraz aparat (albo obiektyw - zależy co cięższe) mocowany do niej

 

ps. pasuje do zwykłej listwy 21cm vixen

Ale to rozwiązanie nie daje możliwości regulacji orientacji zdjęcia, a o to chodzi autorowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jakaś większa głowica kulowa by się przydała.  Duża kula na pewno lepiej trzyma niż mała.

Jakiś czas temu kupiłem lornetkę na statywie z głowicą Velbon. Przyznam że ładnie płynnie się poruszała i było na niej napisane Fluid Panhead. Musiałem to obadać i ją rozkręciłem.

W środku był negatywny i pozytywny stożek, ściśnięte razem, ich ścisk można było śrubką regulować, a "Fluidem"  był gęsty smar pomiędzy stożkami. 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, AMR napisał:

nie do końca - raczej o praktycznych zastosowaniach cieczy, Manfrotto 468 docisk ma zrealizowany przy użyciu oleju - niewielki ruch pokrętłem powoduje zaciśnięcie kuli głowicy, wot i cała tajemnica ...

Tam nie ma żadnego oleju. Głowica kulowa składa się z teflono-podobnego koszyczka z nacięciem i metalowego pierscienia z nacięciem który otacza koszyczek i pozwala równomiernie rozłożyć siłę nacisku, którą wywiera śruba i to wszystko. W mechanice urządzeń chodzi o maksymalne upraszczanie konstrukcji.  Wprowadzenie sterowania hydraulicznego (co by w ogóle ta ciecz miała zastąpić?) spowodowało by niepotrzebne skomplikowanie konstrukcji i potrzebe jego cyklicznego serwisowania, nie dając w zamian nic.

 

10 minut temu, Adm2 napisał:

Jakiś czas temu kupiłem lornetkę na statywie z głowicą Velbon. Przyznam że ładnie płynnie się poruszała i było na niej napisane Fluid Panhead. Musiałem to obadać i ją rozkręciłem.

W środku był negatywny i pozytywny stożek, ściśnięte razem, ich ścisk można było śrubką regulować, a "Fluidem"  był gęsty smar pomiędzy stożkami. 

"Fluid" bardziej można by przetłumaczyć jako "płynny ruch". Że Velbon leje pełno smaru to wiem, bo miałem ich głowice, co jednak nie czyniło z niej urządzenia "hydraulicznego" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę niszczyć sobie głowicy kulowej, bo widzę że śrubka która wszystko trzyma w środku, jest na " kropelkę" przykręcona.

Pozwoliłem sobie zrobić rysunek i przez otwory takie coś widzę.  Z plastiku jest zrobiony ten fioletowy pierścień, który jest częścią obudowy.

Kula jest w ten pierścień wciśnięta od spodu i to właśnie ją blokuje.

Pod kulą jest taki kielich/ pół kuli, najwyraźniej ze stali, który tymi dwoma szpiczastymi śrubami na gałkach, jest wciskany do góry. 

Nawet opiłki są na czubku śrubek gałek  a przez otwór po nich widać na zdrapanej czarnej farbie kielicha,  błyszczące ślady stali.

Czyli nie taka zaawansowana technologia :-)   Nie wiem czy coś jest pomiędzy kielichem a kulą.

Głowica kulowa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Loki napisał:

W sumie, jeśli chcesz mieś swobodę kadrowania, to najlepiej jest montaż spinać z obiektywem, nie z aparatem:

https://astropolis.pl/uploads/post-5583-0-00083100-1388605542.jpg

https://astropolis.pl/uploads/post-5583-0-35060700-1405629988.jpg

 

Właśnie przy takim rozwiązaniu nie ma wygody kadrowania, co innego jakby stopka statywowa była na głowicy kulowej. Zresztą dla zdecydowanej większości obiektywów nie ma stopek.

Edytowane przez peter5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, gdybym był teoretykiem, to może bym się teraz zawstydził, że głupoty piszę, ale teoretykiem nie jestem.

To jest optymalny układ. Kadrujesz montażem, a kąt kadru ustawiasz dzięki temu, ze na obiektywie masz obrotowy uchwyt.

Głowica kulowa posadzona na montażu bardzo utrudni wyważenie i zwiększa ryzyko ugięć. Dowiesz się co to ugięcia, jak zechcesz popróbować dłuższych ogniskowych.

Zdecydowana większość dobrych obiektywów od 100mm w górę ma możliwość montażu stopki. Astrofotografia wymaga dobrych obiektywów.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Loki napisał:

Wiesz, gdybym był teoretykiem, to może bym się teraz zawstydził, że głupoty piszę, ale teoretykiem nie jestem.

To jest optymalny układ. Kadrujesz montażem, a kąt kadru ustawiasz dzięki temu, ze na obiektywie masz obrotowy uchwyt.

Głowica kulowa posadzona na montażu bardzo utrudni wyważenie i zwiększa ryzyko ugięć. Dowiesz się co to ugięcia, jak zechcesz popróbować dłuższych ogniskowych.

Zdecydowana większość dobrych obiektywów od 100mm w górę ma możliwość montażu stopki. Astrofotografia wymaga dobrych obiektywów.

Kadrowanie montażem, gratuluje pomysłu:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Loki napisał:

Rozwiń myśl, bo zaczyna się robić ciekawie.

Widzisz, ja lubię fotografię. Kadrowanie jest dla mnie ważne. Przed sesją kadr planuję starannie. Przykład poniżej. Zdjęcie dokładnie z takiego zestawu jaki wcześniej podlinkowałem.

Jak widzisz, udało się ustawić kadr. W jednym mocnym punkcie jest Irys, w drugim inny kompleks pyłowy. Czary. Udało się ustawić kadr montażem i obrotem korpusu. 

 

Irys_PK.jpg

 

Przyjmij do wiadomości, że może niewiedza jest jednak po Twojej stronie. 

Hahaha, kolega widzę zjazdł wszystkie rozumy. Pewnie że da się to zrobić, ale zdecydowanie łatwiej jest to robić przy użyciu głowicy kulowej, widzę kolega lubi sobie utrudniać życie. Ugięcia na głowicy kulowej? :lol:Wiedzę masz widzę bardzo wybiórczą.

Edytowane przez peter5
  • Zmieszany 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.