Skocz do zawartości

Wyważenie montażu do astrofotografii


arctur34wp

Rekomendowane odpowiedzi

Zestawu nie wyważamy w 2 osiach, zestaw wyważamy we wszystkich 3! Nie widać tego na załączonym filmiku, bo jako przykładu użyto zabaweczki, z dużym newtonem i masywną kamerą/kołem filtrowym nie byłoby tak łatwo ;)

Najpierw obróć montaż tak by oś RA była poziomo i blokując oś DEC wyważ teleskop przesuwając przeciwwagi, gdy to zrobisz odblokuj DEC i wyważ przesuwając teleskop w dovetailu (za każdym razem w pozycji home!). Po wyważeniu obu osi pozostaje jeszcze oś obrotu samego teleskopu. Wyważenie tej osi możesz to badać kładąc oś RA poziomo, a sam teleskop pionowo. Jeżeli nie jest wyważony to będzie przewracał się na którąś stronę. Najprościej wyważyć go obracając w obejmach, ale jeżeli wszystko jest symetryczne to wystarczy zapewnić by w pozycji home wyciąg był w jednej płaszczyźnie z prętem przeciwwagi.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wiesz jak wyważyć, to napiszę jak to zrobić żeby było dobrze do astrofotografii.

Prawidłowo wyważasz w ten sposób, że oś RA powinna być cięższa zawsze po wschodniej stronie. Innymi słowy: silniki muszą "pchać" ciężar. Przykład: gdybyś teraz chciał focić M45, to strona z przeciwwagą musi być minimalnie bardziej przeważona niż strona z teleskopem, bo w pozycji teleskopu celującego w M45 przeciwwagi będą po wschodniej stronie.

Co do DEC, to są różne szkoły. Ja na HEQ5 miałem idealnie wyważoną i grało. Na NEQ6 słyszałem, że DEC powinna być lekko przeważona w dowolnym kierunku.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od montażu (modelu i danego egzemplarza) i praktyki.

Na swoim przykładzie: montaż mam tak wyregulowany, że po nałożeniu na niego 10kg przeciwwag na pręt + newton z akcesoriami (podobna waga) na siodełko, po zwolnieniu sprzęgła całość da się poruszyć płynnie, bez oporów. Więc przeważenie ustawiam tak, że (w poziomym ustawieniu RA) po delikatnym popchnięciu strony przeważonej (w górę czy w dół) "poddaje" się ona wyczuwalnie ciężej niż strona "lżejsza". Natomiast unikam przeważenia takiego, że po puszczeniu w poziomym ustawieniu RA strona przeważona wyraźnie i zdecydowanie leci w dół - zbyt duże i niepotrzebne obciążenie dla silników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.