Skocz do zawartości

Szkło i Nikon do DSO


sphere360

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, 

jaki obiektyw polecicie do nikona d7200 do astrofoto?
Całość będzie używana na SWSA bez guidera. Interesuje mnie focenie DSO. 

Myślałem nad sigmą 70-200 2.8 lub coś na m42.

Na stanie mam sigmę 18-35 1.8 art oraz nikosiowe szkło fisheye 10.5mm.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez sphere360
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście używam z moim D7000  Carla Zeissa 300mm/f.4 oraz 135mm/f.3.5 - świetnie optycznie, cena niezbyt wysoka i pierścień ostrości nie jest zbyt luźny :) jedyny mankament to to, że do Nikona potrzebny jest adapter z soczewką, aby ostrzyc na nieskończoność. Soczewka, zależnie od adaptera niestety delikatnie obniża jakość obrazu.  W tym 300mm na szczęście oryginalnie jest mocowanie Praktica-Six i udało mi się dostać przejściówkę bezpośrednio z P-six na Nikona bez potrzeby używania soczewki i w końcu mogę cieszyć się "oryginalną" jakością optyki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sphere360 napisał:

A szkła nie m42? 
 

Oczywiście, że M42 :) Ale Carl Zeiss Jena Sonnar 300mm f/4 był produkowany przede wszystkim z mocowaniem P-six z przejściówką na M42 :) Stąd ja odłączyłem adapter P-six na M42 i założyłem P-six - Nikon, który nie wymaga użycia soczewki jak M42-Nikon.

Za to 135mm f/3.5 używam już normalnie z adapterem z soczewką M42 - Nikon, aby ostrzyć na nieskończoność. 

 

EDIT: Szukając dobrego szkła M42 proponuję spojrzeć na numery seryjne obiektywu (np. na zdjęciach na Alledrogo). Okazuje się, że czasem można wyłuskać na tej podstawie prawdziwe perełki. Mi udało się zdobyć moją 135tkę z podobno najlepszej serii, dla której Carl Zeiss testowali powłoki antyrefleksyjne stosowane do dzisiaj w obiektywach Carla Zeissa:

 

Cytuj

Sonnar electric of the fifth version  with a 4-digit number  got a testing composition of the Т* coating. In what follows, this composition was applied to the whole Carl Zeiss line of optics. More than 5, 000 of such testing Sonnars were produced. But they are considered to be the best among the Sonnars for the m42 screw mount.

Źródło: http://allphotolenses.com/lenses/item/c_1552.html

Edytowane przez sidiouss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sphere360 napisał:

A szkła nie m42? 
 

chyba w tej kategorii będzie królował Nikkor 180 ED, ale szukaj używanych bo to jest szkiełko drogie ale bardzo dobre. Ja jakiś czas temu kupiłem używany, chyba z lat 80tych i to jest jedno ze szkieł które najchętniej podpinam do aparatu. Astrofotografią DS się nie zajmuję ale w sieci znajdziesz mnóstwo zdjęć z tego obiektywu.

Jeśli chodzi o M42 to też je lubię ale szukam tylko takich które da się w prosty sposób przeogniskować na nieskończoność domowym sposobem, bez ingerencji w układ optyczny.

Jednym znich jest własnie Sonnar 135/3,5.

Mam też Pentacona 300/4 którego kupiłem z przerobioną "dupką". Przerobiona "dupka" nie tylko pozwala ostrzyć na nieskończoność z Nikonem ale ma gwint T2 zamiast M24. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do znudzenia polecany Samyang 135mm. W sam raz do rozległych kadrów. Dobra cena - świetna optyka.

Niestety, z tego co wiem, malusi bagnecik Nikona nie pozwala użyć szkieł M42 inaczej, jak z użyciem adaptera z soczewką, żeby uzyskać ostrość na gwiazdach. A taka soczewka nic dobrego dla optyki nie zrobi. Wręcz przeciwnie, a jak wiemy, astro obnaży bezlitośnie wszelkie wady.  Nikkor 180 ED - były fotki z tego szkła na astropolis (o ile dobrze pamiętam) i fiolecik, czyli aberracja chromatyczna była bardzo uciążliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Loki napisał:

Do znudzenia polecany Samyang 135mm. W sam raz do rozległych kadrów. Dobra cena - świetna optyka.

Niestety, z tego co wiem, malusi bagnecik Nikona nie pozwala użyć szkieł M42 inaczej, jak z użyciem adaptera z soczewką, żeby uzyskać ostrość na gwiazdach. A taka soczewka nic dobrego dla optyki nie zrobi. Wręcz przeciwnie, a jak wiemy, astro obnaży bezlitośnie wszelkie wady.  Nikkor 180 ED - były fotki z tego szkła na astropolis (o ile dobrze pamiętam) i fiolecik, czyli aberracja chromatyczna była bardzo uciążliwa.

O Samyang'ach zapomniałem. 14 mm też jest bardzo chwalony.

Wracając do obiektywów M42... to zdjęcie było zrobione przez adapter z soczewką:

Nie chcę dyskutować czy to dobre czy złe zdjęcie bo tak jak mowiłem DS to kompletnie nie moja bajka.

Myślę że na początku dużo może zależeć od indywidulanych oczekiwań i tego czy celuje się w super perfekcyjne gwiazdki czy jest się w stanie pogodzić z jakimiś drobnymi wadami.

 

A pod tym linkiem masz jak przerobić Sonnara metodą chałupniczą z pomocą śrobokręta i dobrych chęci. Po przerobieniu używasz zwykłego adaptera bez soczewki.

http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=114699

Przerobienie "dupki" daje takie same rezultaty tylko jest trochę droższe :-).

 

Edytowane przez pki1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, nie skorzystam, bo ja Canonier, ale dobrze wiedzieć, że są sposoby. Samyang 14 mm f2.8 mam i jest niezły. Pewne jakościowe kompromisy trzeba zawrzeć i znieszktałcenia geometrycznie stakowania nie ułatwiają, ale Mleczną Drogę raz popełniłem, a i w tym roku jakiś Perseid się złapał tym szkłem. Czternastkę Samyanga można śmiało nazwać dobrym obiektywem, ale ich 135-tka jest wręcz wybitna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to w życiu, wszystkiego mieć nie można. Zoom to kompromis jakościowy w astro, ale popracuje w dzień. Jeśli dopiero zaczynasz i nie wiesz, czy astro Cię wciągnie, zoom brzmi rozsądniej. Celuj w obiektyw ostry od pełnej dziury nie tylko w centrum, ale też na krawędzi kadru. Warto spojrzeć na testy (optyczne.pl) i sprawdzić, czy na krawędziach nie ma komy. Dobra optyka tania niestety nie jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, sphere360 napisał:

Optyczne.pl znam i lubię, a np takie szkiełko jak Sigma 70-300 mm f/4-5.6 APO DG Macro ? Jego światło nie powala ale na astrobin widziałem, że ludzie tym coś pstrykają.

mam go od wielu lat. To był mój pierwszy długoogniskowy zoom. Kupiłem go jako jeden z pierwszych moich obiektywów bo miał dobre opinie i dobrą cenę.

Z doświadczenia powiem Ci tylko że jakość fotek z tego obiektywu spada wyraźnie powyżej ogniskowej 200mm.

Poza tym w fotografii dziennej, przy tym świetle i powyżej ogniskowej 200 mm na początku będziesz miał dużo poruszonych zdjęć. Mi trochę czasu zajęło zanim nauczyłem sie robić nieporuszone zdjęcia z ręki na ogniskowej 300mm. Poza tym, poza przyrodą taką ogniskową wykorzystasz bardzo rzadko.

Tutaj masz jakieś zdjęcia z tego obiektywu, niestety nie dla ogniskowej 300mm.

Akurat w tym przypadku zaletą jest 58mm średnicy obiektywu i możliwość mocowania  filtrow 2''.

Ja osobiście odkąd zacząłm cykać zdjęcia obiektywami stałoogniskowymi, praktycznie nie podpinam zoomów. Tak jak pisał Loki, żeby mieć zdjęcia z zooma porównywalne do zdjęć z obiektywów stałoogniskowych musisz kupic bardzo drogiego zooma.

....i znowu wracamy do potrzeby kompromisu.... :-)

Edytowane przez pki1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, sphere360 napisał:

czyli na początek do DS da radę?

:-)

pamietaj ze to Ty podejmujesz decyzję bo tylko Ty wiesz jakie są granice Twojego kompromisu. Inni Ci dają wskazówki i opisują swoje doświadczenie.

Jak na tak zadane pytanie odpowiem Ci że "da radę" a nie spodobają Ci się zdjęcia to co zrobisz?

:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, sphere360 napisał:

Co do samyanga 135, to w tej cenie mogę mieć używkę nikkora 80-200 2.8 lub lub tamrona bądź sigmę ( o takim samym świetle). No i weź tu bądź mądry :/

no to teraz Ci pmoge tak:

Zauważyłeś że Samyangi to manualne obiektywy? Na ile  przydadzą Ci się do dziennego foto?

To super portretówka, którą warto mieć jako "obiektyw do zadań specjalnych", ale nie jestem przekonany czy w Twoim przypadku.

Jeśli priorytetem u Ciebie na dzisiaj jest foto dzienne to według mnie akceptowalny cenowo jasny zoom będzie najlepszym wyborem.

Do astro też go wykorzystasz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wklej tu kilka przykładowych zdjęć z sieci, z których byłbyś zadowolony, gdybyś je zrobił szukanym obiektywem. To pomoże ocenić czego oczekujesz, jakiej skali obrazu, pola widzenia, rodzaju obiektów fotografowanych etc. Oraz czy to ma być sprzęt do astrofoto czy do dziennego foto (nie ma sprzętów uniwersalnych). No i jaki jest budżet.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez qbanos
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do sigmy 70 -300, to również ja mam. W dzień super, opt6ka jest wystarczająca, choć pod wieczór brakuje światła. Jak dla mnie idealny zakres ogniskowych dla tele.

Ale w nocy krótko mówiąc porażka. Zrobiłem nim kilka prób i 7znałem, ze do astrofot9 potrzeba cos zdecydowanie lepszego. Dla mnie wady sa nieakceptowalne, moze dla ciebie bedzie inaczej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, sphere360 napisał:

Ale masz rozrzut :)

Jakość z pierwszego i trzeciego zapewni Ci tylko Samyang 135mm. To środkowe to jakiś masakryczny syf.

@MateuszW

W D80 masz 8Mpix, kolega @sphere360 ma D7200 z 24 Mpix i bez filtra AA. Niestety to co u Ciebie jest dobre u niego może być juz tylko średnie a nawet słabe. Ten nowy Nikkor 70-300 byłby bardzo fajny ale to nowość wiec pewnie kosztuje ze 3000 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, sphere360 napisał:

Rozrzut jakościowy i pod względem skali kosmiczny. Masz pojęcie o wielkości obiektów na niebie?

A odpowiedzi na pozostałe pytania?

Mam wrażenie, że szukasz tutaj potwierdzenia, że Jupiter 37a będzie dobry do astrofoto. Nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.