Skocz do zawartości

Pierwsze frustracje, rozczarowania i wnioski


yogi3e

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich jestem po kilku nockach astrofoto i czuje, że muszę sie z tym podzielić, aby początkowi astrofotografowie nie popełniali błędów takich samych jak ja. Trochę długie, ale mam nadzieję że wytrzymacie :) Może najpierw setup, którym się "bawiłem" podczas minionych sesji.

Triton flx2, Sky Watcher Adventurer, Canon 750 nie modyfikowany + kitowy obiektyw.

1. Lekcja - Cierpliwośc 

Kiedy przyszedł mi SWA byłem bardzo podekscytowany, przeleciałem instrukcję, włożyłem baterie i odpaliłem by zobaczyć jak to wszystko działa i się kręci.. Kurz opadł, fajerwerków nie było, światełka się zapaliły, ale tu się nic nie kręci,czyżbym dostał zepsuty egzemplarz? A no nie, dzięki Wam, dowiedziałem się, że to nie szybcy i wściekli i kręci sie ale baaardzo powoli. Więc potrzeba czasu i cierpliwości.

2.Lekcja - Ustawianie na polarną

Pierwsza pogodna noc, stwierdziłem że chyba najłatwiej będzie zacząć od szerokich kadrów. Wytoczyłem więc sprzęt ustawiłem "zgrubnie" na polarną (no bo przecież przy szerokich kadrach nie trzeba być tak dokładnym) obiektyw ustawiony na 18mm, ostrość ustawiona jedziemy 3 min klatka. Szybki podgląd w liveview udało się wygląda ładnie. Walimy więc serie 10x 3 min + darki + biasy i wracamy do domu. Zrzuciłem zdjęcia i co? Po powiększeniu wszystkie gwiazdy pojechane chociaż na liveview wyglądało ok. A więc nie olewamy ustawiania na polarną absolutnie!!

3. Lekcja - ustawianie ostrości

Inna noc, troszkę wiało, sytuacja jak wyżej tylko polarna ustawiona prawidłowo i obiektyw na 55mm bo Andromeda, to ja złapie i będzie pierwsza galaktyka i pochwalę się wszystkim. 1 klatka 3 min podgląd w liveview powiększony na maksa wygląda super. Jedziemy 20x 3 min + darki + biasy (na flaty nie miałem nic białego, wiec darki i biasy chyba wystarcza.) spijam piwko, interwałometr robi swoją robote. Ok koniec sesji wracam do domu, karta w lapka, zdjęcia zgrane przeglądam i co? Pierwsze pare zdjęć ok reszta straciła ostrość gwiazdy jak schabowe na niedzielny obiad. Podejrzewam, że pasek od aparatu mogl ocierać o obiektyw i zmieniać ostrość, albo wiatr nie wiem. Sesja w kosz. A więc sprawdzamy ostrość co jakiś czas!!

4. Lekcja - nie zostawiamy sesji samej sobie 

Wczorajsza noc, na szczęście sesja w ogródku LP duże, ale zawsze coś tam się nauczę i może coś wyjdzie i wkońcu pochwalę się :) . Ustawione perfekcyjnie na polarną, bateria naładowana, ostrość super jedziemy 20x 3 min. A że sesja w ogródku to poszedłem do domu robić roladę z jabłkami od czasu do czasu zaglądając w liveview czy wszystko ok po około 10 zdjęciach było ok stwierdziłem znowu że sprzęt sam sobie da radę i zostawiłem ją samą sobie. Rolada się upiekła, zdjęcia się zrobiły, podchodzę do sprzętu i co? obiektyw zaparowany no kur... wszystko do kosza. 

Na razie to wszystko: teraz kilka pytań

1. Jak ustawiacie ostrość ? Nie wiem dlaczego, ale czasami gwiazdy na podglądzie są albo okrągłe albo przypominają krzyże, wina obiektywu? Zawsze brałem te okrągłe wygladały na bardziej naturalne.

2. Jak zapobiec parowaniu obiektywu? Czy można kupić jakąś grzałke na obiektyw?

3. Czy da się jakoś obliczyć, jak ustawić osłonę, żeby nie było winietowania? 

Dziękuję i pozdrawiam . PS jak ktoś chce przepis na roladę to pisać :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ostrość - maska Bathinova +live viev - zrób kup - cokolwiek.

Odstresowuje naprawdę... ja kiedyś godzinami kręciłem na oko i nic dobrego z tego nie wyniknęło...

W czasie sesji moze sie zmieniac. Daj obiektywowi osiagnąc temp otoczenia. Ustaw ostrość, sprawdzaj co jakiś czas. Taśma klejąca/izolacyjna jest Twoim przyjacielem...

Jak z ogródka - suszarka do włosów, z wyczuciem...

Mozna grzałkę.

Pozdr.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Maska jak wyżej. Nieokrągłe gwiazdy to wina wad optycznych obiektywu (w rogach). Ustawiaj na gwiazdach w pobliżu centrum kadru.

2. Grzałka, albo odrośnik (zależy od obiektywu, do szerokokątnego się odrośnik nie nada).

3. Winietowanie likwidujemy flatem. Przysłona powinna być jak najmniejsza najlepiej < f/4, bo zależy nam na świetle. KITowy obiektyw niestety jest słaby do jakiegokolwiek astrofoto. Ale ćwiczyć można. ISO ustawiaj max na ISO1600 i jak najdłuższe klatki, na których gwiazdy są jeszcze punktowe.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Wedle moich skromnych doświadczeń konieczne jest także przerobienie lampki do biegunowej tak, aby pracowała przy założonym "L", i tak mocować hardware, żeby przez biegunową był niezakłócony widok - co pozwala na kontrolę/korektę ustawienia podczas nocy.

Ustawienie SWA na bieg jest newralgicznym punktem bo uwielbia się rozjeżdzać - zwłaszcza pod nieco większym ciężarem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^^Dwie podkładki okragłe z okładek od skoroszytów plastikowych ale takie nie za gładkie z barankiem lekkim - skóropodobne ;-) do klina obok tych fabrycznych. Skasować luzy na ślimaku od klina, kupić ze dwie na zapas rączki do zaciskania fabryczna jest kompletnie do kitu ;-) (na allegro się to nazywa rękojeśc nastawna), motylki zamiast śrub imbusowych do blokowania i ustawiania obrotu - tam gdzie są te plastikowe podkladki ... i jest lepiej. Klin jest tragiczny....

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często przymkniecie obiektywu o 2 wartości poprawia wygląd gwiazdek. Winiety się nie pozbędziesz :-(Przy ookazji warto wspomnieć że 20klatek to ciut za mało. 

Jeżeli możesz używać pod domem laptopa to warto pomyśleć nad podłączeniem Canona do niego np poprzez APT. Darmowy soft pozwalający szybko ustawić ostrość, planować sesje i wiele innych opcji. Nie kupuj pełnej wersji - nie warto. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Agent Smith napisał:

PS. Wedle moich skromnych doświadczeń konieczne jest także przerobienie lampki do biegunowej tak, aby pracowała przy założonym "L", i tak mocować hardware, żeby przez biegunową był niezakłócony widok - co pozwala na kontrolę/korektę ustawienia podczas nocy.

Ustawienie SWA na bieg jest newralgicznym punktem bo uwielbia się rozjeżdzać - zwłaszcza pod nieco większym ciężarem.

A wiesz może jak ją przerobić? Więc maskę będzie trzeba zrobić. Tak wyglądają u mnie 3min, wszystkie obelgi mile widziane 

Gwiazdy według mojej opini są punktowe, ale nie ostre chociaż na pierwszy rzut oka wyglądaja dobrze

IMG_1285.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, yogi3e napisał:

Gwiazdy według mojej opini są punktowe, ale nie ostre chociaż na pierwszy rzut oka wyglądaja dobrze

To oczywiście zależy od oczekiwań, ale ten obiektyw (jaki?) przy takiej dziurze (nie podajesz - jak się domyślam - pełnej) do astrofoto raczej się nie nadaje.

Jw. - popatrz na rogi. Co gorsza "gwiazadki" w poszczególnych rogach wyglądają inaczej - co wskazuje na złożony charakter widocznych wad.

Tak, spróbuj przymknąć - ale pomyśl o innych szkłach, np. markowych stałkach - niekoniecznie najnowszej generacji, niekoniecznie na bagnecie Canona ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, yogi3e napisał:

A wiesz może jak ją przerobić?

To zależy od oczekiwań, ale ja po paru chybionych przeróbkach stworzyłem małe monstrum z obciętej lampki i gumy - "stoppera" jaki przykręca się do podłogi jako ogranicznik drzwi.
To ostatnie popodcinane nożem tak, aby dało się wsadzić w szczelinę L-ki a całośc zlepiona razem czarną izolacją.

 

Gdzieś tu na forum jest bardziej fachowe podejście do tematu - poszukaj.

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektyw to canon ef-s 18-55mm 1:3,5-5,6 is stm.

Inne obiektywy będę kupywał, ale na razie brak funduszy  :( Następnym razem przymknę i zwiększe iso (to u góry to 400), ale nie wiem dlaczego bo wydawało mi się że ustawiałem na 800.

Apt ściągnięty i zainstalowany, ale musze przeleciec youtuba co z czym się je bo wyglada na trochę skomplikowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tayson napisał:

na kitach przewaznie zawsze wylazi aberracja.

przy takich szerszych kadrach jak dla mnie potrzeba lepszego nieba - wychodza straszne gradienty.

image.thumb.png.8da8936ddf05d1b5cf9efae54e782dd8.png

Nieba niestety nie zmienię u siebie pod domem :( Dlatego to na razie lekcje zapoznania ze sprzętem i nauki na błędach, ale jestem dobrej myśli :) A jak oceniasz prowadzenie? Bo ostrość do poprawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ISO, to raczej nie zwiększaj go pod swoim niebem, bo ta pokazana klatka ma już optymalny poziom jasności. Większe ISO daj, jak podjedziesz pod ciemniejsze niebo. Na zdjęciu widać oczywiście brak ostrości plus komę obiektywu - przymknij go ze 2 działki, jak koledzy radzą i będzie nieco lepiej.

Co do ustawiania ostrości, to maska bahtinowa nie sprawdzi się na tak krótkim obiektywie. Musiałaby mieć bardzo cienkie szparki, co jest nierealne do wycięcia. A z grubszymi nie będzie prawidłowo działać. Ja generalnie na krótkich obiektywach polegam najczęściej na autofocusie, który radzi sobie na wielu jaśniejszych gwiazdach. Ale jeśli masz budżetowego Canona, to raczej nie da rady. Przy większych obiektywach nie ufam już całkiem AF i robię ręcznie na live view przy pełnym powiększeniu (bez maski). Ale też trzeba mieć sensowną matrycę, żeby nie musieć jechać pół nieba na gwiazdę, którą widać (pamiętaj, aby ustawiać ostrość w pobliżu kadru, bo ze zmianą wysokości zmienia się też punkt ostrości z powodu dyspersji atmosferycznej (i zmieniają się ugięcia obiektywu).

Swoją drogą, chyba jakoś nietypowo rozumiesz słowo live wiew? To nie jest oglądanie zrobionego zdjęcia na ekraniku, a jedynie podgląd na żywo, jak sama nazwa mówi :)

Jak chodzi o parowanie, to zapewne nie masz do obiektywu osłony przeciwsłonecznej? Canon niesamowicie oszczędza na kitach... W każdym razie taka osłona działa jak dobry odrośnik. Możesz za to najlepiej zrobić sobie grzałkę o mocy kilku watów, z rezystorów lub drutu oporowego. Albo znaleźć kogoś, kto zrobi, od razu mówię, że ja nie mam kiedy :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.09.2017 o 10:45, yogi3e napisał:

4. Lekcja - nie zostawiamy sesji samej sobie 

Wczorajsza noc, na szczęście sesja w ogródku LP duże, ale zawsze coś tam się nauczę i może coś wyjdzie i wkońcu pochwalę się :) . Ustawione perfekcyjnie na polarną, bateria naładowana, ostrość super jedziemy 20x 3 min. A że sesja w ogródku to poszedłem do domu robić roladę z jabłkami od czasu do czasu zaglądając w liveview czy wszystko ok po około 10 zdjęciach było ok stwierdziłem znowu że sprzęt sam sobie da radę i zostawiłem ją samą sobie. Rolada się upiekła, zdjęcia się zrobiły, podchodzę do sprzętu i co? obiektyw zaparowany no kur... wszystko do kosza. 

Straciłeś godzinę materiału, gdzie tu lekcja cierpliwości ;) 2 tygodniowy wyjazd w Bieszczady, 3/4 bagażnika sprzętu. Była jedna pogodna noc, teleskop zaparował po 20, 30 minutach. Dość rzec że materiału wystarczyło na wpis w jednoklatkowcach :D Drugie podejście do tego samego obiektu miałem rok później również w Bieszczadach. Również trafiłem na jedną pogodną noc, po 2 godzinach przyszła mgła. Coś tam jednak na siłę poskładałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, MateuszW napisał:

Co do ustawiania ostrości, to maska bahtinowa nie sprawdzi się na tak krótkim obiektywie. Musiałaby mieć bardzo cienkie szparki, co jest nierealne do wycięcia. A z grubszymi nie będzie prawidłowo działać.

Dlatego ja te maseczki drukuję na przezroczystej folii a nie wycinam :)

Działało jako tako do ogniskowej rzędu 50 mm - na jasnych gwiazdkach oczywiście..

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.